Strana 6 z 7
- Technologické události roku 2012 hodné zaznamenání
Rok 2012 byl dost bohatý na celou řadu událostí, kromě patentových sporů velkých firem to byl rok, ve kterém se hodně mluvilo o Internetu. A to hned několikrát:
- 1, kauza MEGAUPLOAD měla vliv na servery i v ČR
Hned v lednu 2012 byl úřady zablokován jeden z nejpopulárnějších ukládacích a sdílecích serverů, Megaupload.com. Servery odstavila FBI a zastavila všechny služby. Zatčen byl šéf serveru a celý management. Událost měla přímý vliv na fungování dalších podobných služeb, zejména těch s koncovkou com, které buď zastavily, anebo výrazně omezily provoz. Pod palbou se ocitly i české služby podobného typu, zatím ale zdárně fungují a některé se dokonce rozvíjejí. Kauza zatím vyznívá do ztracena, a zakladatel, který je zatím v domácím vězení, už připravuje spuštění nových serverů obdobné služby.
- 2, SOPA, PIPA, ACTA - snaha o kontrolu uživatelů
Rok 2012 byl ve znamení nevídaného boje za internet, jaký dnes známe. Byrokraté, státy a další subjekty se jen třesou, aby Internet svázaly a měly kontrolu nad tím, co každý z uživatelů a občanů na internetu dělá. V USA se tak letos pokusily prosadit zákona PIPA a SOPA, které by přenesly odpovědnost na provozovatele webů, a stát by měl kontrolu nad tím, co uživatelé dělají. Že šlo o hodně, o tom svědčí i obrovská vlna nevole po celém světě, do jejíhož čela se postavil sám mocný Google. Zákony se tak podařilo shodit ze stolu, ovšem válka zdaleka vyhraná není.
O tom svědčí i mezinárodní dohoda ACTA, která se tajně dohadovala a podepisovala a obsahovala řadu kontroverzních věcí, které by přímo poškozovaly uživatele. Dokonce by se mohly provádět i prohlídky na letištích vašich disků apod. Dohoda nakonec neprošla a byla zamítnuta. V současné době je tedy mrtvá, ale jistě se již v tajnosti kutí někde její nástupkyně.
- 3, Velká konference ITU WCIT chtěla svázat internet
Ani konec roku nebyl klidný. Konala se totiž velká konference, které se účastnila většina států světa, na které měly být dohodnuty nová telekomunikační pravidla a také pravidla Internetu, protože stará dohoda byla udělána dávno před současnou podobnou Internetu. Do dohody se pokusila část zemí vedených Ruskem, Čínou a Arabskými zeměmi prosadit možnosti státní kontroly internetu a možnost výrazně zasahovat do jeho chodu aby mohla cenzura bujet naplno. Proti tomu se ale postavilo USA, Evropa vč. ČR a další země, které na podobnou věc nikdy nepřistoupí. Výsledkem tak byla nedohoda a Internet zatím jede dál, nicméně zejména méně demokratické režimy se dnes a denně snaží o jeho omezování a kontrolu a další roky tak budou dalším bojem o zachování svobodného internetu v jeho současné otevřené podobě.
Rok 2012 znamenal také něco, co si před lety téměř nikdo nedokázal v reálu představit. Internetové adresy, kterou má každý počítač a každá síťová karta, tedy adresy protokolu IPv4, došly! Na řadu tak přišla již před časem vyvinutá náhrada IPv6, která má ale několik uskalí. Náš web je ale na IPv6 již připraven.
Jednou z událostí roku je jistě nový operační systém Windows. Jenže spíše negativní. Marně mnozí Microsoft varovali před jeho novou podobou a vnucování neergonomického rozhraní METRO. A je to totální propadák. Kritika se na tento systém snáší ze všech stran, nemají jej rádi uživatelé, výrobci PC a v podstatě snad nikdo. Windows 8 není v žádném ohledu lepší než Windows 7, zejména ne pro klasický PC, jejichž prodeje padají a W8 může být jednou z příčin toho poklesu. Nicméně o tom, proč je W8 v současné podobě prostě špatný, jsme se bavili již nesčetněkrát:
Jednou z nejpozoruhodnějších událostí roku 2012 je přistání sondy velké jako automobil na Marsu. Neuvěřitelně komplikovaný přistávací manévr byl husarským kouskem a sonda sama je dalším významným krokem v dobývání kosmu. Více v článku:
Dalo by se pokračovat dál a dál, rok 2012 byl poměrně bohatý na události v technologickém světě, ale ukončeme to a podívejme se ve stručnosti na závěr toho všeho a výhled do roku 2013.
|