Velké ohlédnutí 2013 - Co se povedlo a nepovedlo na poli PC, HW, IT a technologií obecně? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Wednesday, 01 January 2014
Přejít na obsah
Velké ohlédnutí 2013 - Co se povedlo a nepovedlo na poli PC, HW, IT a technologií obecně?
Procesory x86, ARM a základní desky - x86 na vzestupu s ARM koketuje
Grafické karty - tradiční souboj
HDD, RAM, SSD - DDR4 na obzoru, konec PATA, Helium v HDD, nové USB atd.
Tablety, SmartPhone, monitory a dal
Shrnutí roku 2013 a výhled do roku 2014

 

 

  • Procesory x86, ARM a základní desky

                     - tradiční duo Intel a AMD koketuje s i bojuje proti ARM

Rok 2013 přinesl nové generace procesorů ve všech segmentech a třídách. Tradiční procesorové duo AMD a Intel si nadále udržují dominanci před světem, ačkoliv ARM procesorů přibývá. Intelu a AMD se však novými generacemi SoC X86 čipů podařilo se výrazně přiblížit efektivitě ARM procesorů, což by mohlo mít zajímavé následky, kdy předpovídaný konec x86 platformy a nadvláda AMR zdá se nehrozí. Nicméně Intel a AMD už zase tak moc proti ARM nebojují. Intel dokonce vyrábí některé ARM čipy ve svých továrnách pro své partnery a AMD v roce 2013 oznámilo práce na vlastních čipech s ARM architekturou pro servery. Zkrátka a dobře, x86 sice nadále určuje trend a kork, ale nebojí se využít výhod ARM. Velkou události roku 2013 je ale fakt, že se x86 platformě podařilo ovládnout herní konzole, které do té doby běhaly na odlišné architektuře čipů. Jak v novém Xbox One, tak v PS3 tepe nově x86-64bit procesor. Ještě větším překvapením však pro mnohé je, že není od Intelu, ale od často neprávem podceňovaného AMD. A druhou pozitivní zprávou je, že se jedná o 8jádrové čipy, což konečně slibuje posun na poli využití vícejádrových CPU i ve hrách, kde mnoho z nich nevyužívá více než 2 jádra i dnes.

  • AMD - novinky na všech frontách

Největším úspěchem roku 2013 s dalekosáhlým vlivem i do let následujících, je pro AMD bezpochyby obsazení nové generace herních konzolí. Nejde jen o odbyt čipů, ale jde hlavně o to, že konečně se budou muset začít používat i kompilátory optimalizované pro architekturu CPU od AMD, což do této doby ne vždy v mnoha aplikacích bylo, stejně tak konečně možná dostane modulární vícejádrová architektura moderních AMD CPU smysl. Z úspěchu AMD ale musí mít radost i Intel, protože x86 architektura je jeho a její vítězství na poli konzolí a vystrnadění konkurenční architektury jej rozhodně musí těšit. Ostatně z optimalizací nové generace her pro vícejádrové CPU bude těžit i on s jeho vícejádrovými CPU.

AMD se v roce 2013 dařilo hlavně na poli APU čipů, které také budou její hlavní zbraní do let následujících. Velmi úspěšná jsou její malá APU "Architektura JAGUAR", ale výborně se daří i větším APU, která v roce 2013 byla uvedeny v nových modelech RICHLAND. Pro AMD je APU hlavní záležitost, je to cesta k jednotnému čipu využívající výhod CPU i GPU, přičemž AMD je jediný výrobce na světě, který má jak výkonné procesory, tak výkonná GPU a této výhody chce využít. I nadále AMD vládne na poli výkonu integrovaných grafik v procesorech.

O něco méně se daří AMD na poli čipů bez grafik. AMD stále mlží o budoucnosti FX modelů a Opteron procesorů bez grafiky, ačkoliv už dříve jasně řeklo, že rozhodně s nimi nekončí. Za povšimnutí tak v roce 2013 stála hlavně obecně zlepšující se výkon FX procesorů proti konkurenčním Intelům, aniž by AMD uvedlo nové modely. Může za to totiž fakt, že se konečně objevují nové a nové updaty aplikací lépe využívající architekturu a hlavně více jader CPU. Jedinou novinkou na poli FX procesorů od AMD tak bylo uvedení prvního 5GHz x86 procesoru na světě. FX řady 9000 na to však potřebují TDP ve výši 225W a AMD je navíc uvedlo za hoooodně optimistickou cenou. Dnes už jsou ale ty procesory dostupné skoro každému za mnohem přijatelnější až skoro atraktivní cenu.

  • Intel - leader na poli výroby i výkonu

Co ani rok 2013 nezměnil je pozice Intelu. Jak víte, tak Intel a AMD lze považovat za konkurenty jen pokud jde o výkon některých jejich produktů, rozhodně je ale nelze považovat za konkurenční firmy v pravém slova smyslu. Jde o to, že Intel je mnohonásobně větší a dokonce největší výrobce čipů na světě s obrovským náskokem před jakoukoliv konkurencí a dokonce jej snad v roce 2013 i zvýšil. Intel zkrátka vládne světu procesorů a mikročipů obecně.

Dočkali jsme se o dně nových generací procesorů ve všech segmentech. Uvedl nové ATOM procesory, které se skutečně dostaly do většího množství mobilních zařízení. Uvedl nové HASWELL procesory, které jsou základem většiny dnes prodávaných PC ve všech segmentech. A uvedl i nové Ivy Bridge-E procesory, které tvoří absolutní špičku v severech, pracovních stanicích i výkonný domácích sestavách. Ačkoliv je pravdou, že celkově procesorový výkon nových Intel CPU proti minulým generacím a roku 2012 příliš nenarostl, pořád je to bezpečně Intel, kdo má nejvýkonnější procesory na trhu. O něco zajímavější to bylo s nárůstem výkonu jeho integrovaných grafik v CPU, i když zklamáním je cenová politika a tedy i rozšířenost jeho nejvyššího modelu IRIS s integrovanou pamětí. Většina integrovaných grafik Intel je mnohem slabší a také není takovým skokem, jaký jsme si mysleli že bude, ovšem nadále platí, že v mnoha PC, hlavně mobilních, je to zcela dostatečná grafika na vše, co je třeba. Intel se navíc během roku 2013 přichystal už na 14nm výrobu, kterou začíná vyrábět a jež dorazí s procesory v roce 2014 na trh. Tím si pojistil i jasnou výrobní nadvládu (nejen kapacitní, kdy sám vyrábí více než 10% všech čipů, které se na světě vyrobí) nad všemi ostatními.

  • ARM procesory

Vedle x86 procesorů se musí počítat i s ARM procesory. Zde jsme ale v roce 2013 byli svědky tak trochu přešlapování na místě - samozřejmě výkonově na papíře se výkon i efektivita zlepšuje, ale v reálu to není znát. Výrobci nadále zvyšují počet jader v CPU a někteří se dostali už na 8. Nicméně také se objevil názor a to od nikoho menšího než největšímu ARM výrobce vůbec (Qualcomm), že zvyšování počtu jader nemá valný smysl a čtyřjádra zdaleka nejsou využita, natož aby mělo smysl dělat osmijádra, která jen žerou víc energie, ale více výkonu nepřináší. K energetické efektivitě vícejádrových ARM se navíc rychle přibližují x86 SoC platformy Intelu a AMD a tak vyvstává otázka, zda má ARM platforma smysl. Ovšem jasné plány ohledně využití ARM na poli energeticky efektivních serverů napovídají, že ARM neřeklo ještě poslední slovo.

Jinak na poli ARM nadále krok určuje společnost Qualcomm, který je nejrozšířenější a nejpoužívanější ARM platformou na světě, následovaný Samsungem a Apple. Větší ústup ze slávy v roce 2013, pokud nějaká vůbec kdy byla, zažila platforma TEGRA, kde TEGRA4 vůbec neuspěla a často se nedostala ani do zařízení, kde byl její předchůdce. Každopádně nadále bude trh procesorů rozdělen mezi ARM a x86, ačkoliv minimálně AMD pracuje na procesoru, který by měl nést obě architektury, i když zatím jen pro využití v serverech.

  • Základní desky

Rok 2013 přinesl i spoustu zajímavých a kvalitních základních desek. Trend je ale jasný. Kvalitní a výkonná deska v mini-ITX provedení!  Rok 2013 přinesl hned několik luxusních kvalitních modelů v minimalistickém mini-ITX provedení. Desky u kterých se nemusíte bát ani taktování. Tento trend bude zdá se pokračovat. To ovšem neznamená, že bychom se nedočkaly i parádních velkých desek, kde se výbavou v žádném směru nešetří.  

Dalším trendem je pokračující zvyšování kvality a výbavy i levnějších desek. Jinak na poli základních desek nic výrazně nového. Kromě nutné nové platformy u Intelu (kdy LGA 1150 střídá patici LGA 1155) a tedy příchod čipsetů Intel řady 8, se vlastně nic moc nového neobjevilo. Snad jen u AMD FM2 platformy stojí za zmínku nástup modernější FM2+ a A88X čipsetů, jinak ostatní patice a čipsety zatím pokračují.

  • Nejlepší počiny roku

Pokud bychom měli něco ocenit, tak rozhodně výkon procesorů AMD A10-6000 (Richland), konkrétně hlavně jejich integrované grafiky, která v kombinaci s nativně podporovanými DDR3 2133MHz RAM, dokázala nabídnout v řadě hrách použitelný výkon i v 1080p! Hodně se nám také líbí efektivita procesorů Intel HASWELL, hlavně v klidových stavech, kdy mobilní verze o hodiny prodloužily výdrž mobilních PC proti předchozí generaci. Negativem tohoto jevu je ovšem to, že u desktopových HASWELL CPU to často znamená problémy se starší generací zdrojů, která na tak nízké odběry v klidových stavech jednoduše není často stavěna.

Sympatické také bylo vyjádření QualCommu ohledně zbytečnosti 8jádrových ARM a že se místo nich hodlá soustředit na zlepšení výkonu a efektivity 4jádrových platforem, které zdaleka nejsou SW efektivně využity, takže nač se hnát do 8jader. No a také nás potěšilo AMD odvahou uvést procesory s TDP 225W! Nechme stranou jejich efektivitu a výkon, jde o to, že s takovýmhle TDP nemá žádná kvalitní deska ani pořádné chlazení žádný problém, a tak jsme doufali, že by to mohlo přesvědčit Intel k vydání 8jádrového Ivy Bridge-E a tedy pořádného boostu výkonu i za cenu TDP 150W+. Nestalo se, tak snad dostane Intel odvahu někdy později.   

Počinem roku je však podle nás jednoznačně obsazení platformy herních konzolí procesory x86 (navíc od AMD), což se čekalo u Xboxu One, ale mnohem méně u PS4. Díky tomuto kroku se z konzolí tak stávají PC a dlouhá léta podle mnohých "umírající" PC platforma tak porazila konzole na plné čáře. Význam tohoto kroku bude pociťovat v dalších letech.

  • Propadák roku aneb co se nepovedlo.

No tady by bylo kandidátů možná několik. Pokud bychom to brali z hlediska úspěchů na trhu, tak jednoznačně je FAIL roku platforma NV TEGRA4. Ta ztratila i ten minimální podíl, který získala Tegra3. Opravdu nezajímavá platforma a konkurence ji jednoduše převálcovala ve všech směrech. Zajímavý byl i test notebooku s grafickou kartou AMD Radeon HD 8970M s procesorem AMD A10M. Test totiž ukázal, že nejlepší mobilní CPU od AMD dokáže využít jen na půl výkonu nejlepší mobilní grafiky téže společnosti. U AMD by se nad tím měli vážně hodně zamyslet.

V roce 2013 bylo vidět, že si výrobci obecně dávají hodně pozor na to, co uvedou a skutečně nikdo nechtěl vyrábět nic přehnaně riskantního. Za FAIL roku tak považuji snahu AMD prodat nataktovaný procesor FX-8350 v 5GHz verzi FX-9000, za cenu kolem 20 tisíc korun! Ano, tolik stál 5GHz FX řady 9000, když jej AMD oznámilo. Není divu, že ho nikdo nechtěl. Navíc ty tanečky kolem jejich (ne)dostupnosti pro běžné uživatele. Naštěstí těch procesorů AMD za tyhle peníze tehdy mnoho nemělo a také je nenabízelo běžným uživatelům ale jen OEM partnerům. Dnes už je situace naštěstí úplně jiná, procesory jsou běžně dostupné a za mnohem zajímavější ceny. Přesto ta úvodní cena byla rozhodně epic fail :). Na druhou stranu, jestli tohle byl největší přešlap roku, tak myslím že celý rok dopadl pro všechny celkem dobře.

Podívejme se dál!



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1636x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1811x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3921x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1227x
Komentářů: 1