Strana 2 z 4
- Co se chystá pro naše PC v roce 2015
- nové procesory, grafiky a tak dále
Naším hlavním zájmem, tedy alespoň u většiny z nás, je platforma PC. Co se na ní v roce 2015 konkrétněji chystá?
V roce 2015 dorazí nižší výrobní postupy do praxe, či nové a vylepšené verze těch stávajících. Intel tak bude moci uvést na trh opravdu reálně 14nm procesory BroadWell. Jak ale víme, vzhledem ke značnému zpoždění této generace, Intel změnil plány, protože má skoro souběžně hotovu i novou generaci SkyLake. A tak to vypadá, že Intel v roce 2015 uvede obě tyto novinky, ale v různých segmentech. Aktuálně to tak vypadá, že se BroadWell dočkáme u všech mobilních platforem, u desktopu pak v případě K edic. Pro ostatní desktop ale Intel chystá SkyLake procesory a to včetně zbrusu nové platformy s LAG 1151 paticí a pravděpodobně DDR4 podporou pamětí. Odemčené edice Skylake však prý letos nedorazí. Stejně tak to zatím nejasně vypadá s LGA2011-3 platformou, kde by se měly objevit BroadWell-E procesory, ale není jisté, že se to v roce 2015 stihne. Když budou novinky od Intelu, bude to až kolem poloviny roku 2015 a dál.
U AMD je udělat odhad výhledu těžší, protože firma odložila své setkání s investory (a představení plánů) až na únor tohoto roku. V současnosti tak víme jen to, že by se měla představit nová generace velkých i malých APU nazvaná Carrizo. Jenže přesný plán co, kdy a jak, není úplně jasný. Všeobecně se má za to, že na přelomu Q1/Q2 AMD řekne a hlavně ukáže více - CARRIZO je hotová věc a firma s ním cílí hlavně na mobilní segment, kdy přinese výrazně lepší efektivitu, výrazně lepší CPU výkon a o trochu lepší grafiku. O dalších plánech pro rok 2015 nevíme od AMD v podstatě nic. AMD totiž chce využít nového výrobního postupu 14nm, který mu pro jeho CPU, GPU i APU přichystalo GlobalFoundries (jedná se o sdílenou 14nm výrobu Samsungu). K tomu je ale zapotřebí nových architektur a nových platforem. Pro AMD je tedy rok 2015 klíčový a důležitý hlavně pro dokončení prací na zbrusu nových platformách a zcela nové architektuře "ZEN" pro procesory na 14nm - s tou se v roce 2014 vrátí na desktop, servery i ostatní. V současnosti tedy můžeme říci, že pravděpodobně rok 2015 je poslední kompletní pro FM2+ a AM3+ platformy. Přesné plány pro rok 2015 se od AMD dozvíme v únoru - překvapit může novými čipy Carrizo pro AM1 i FM2+ platformu, dokonce zcela novou platformou pro Carrizo s využitím DDR4 (nepravděpodobné), nebo v oblasti AM3+ novými FX s využitím Excavator architektury, která je posledním příspěvkem a vrcholem modulární Bulldozer architektury AMD. Osobně se ale domnívám, že kromě mobilních Carrizo toho od AMD letos moc neuvidíme a všechno se soustředí na rok 2016 a zcela novou etapu procesorů AMD.
V této oblasti záleží na tom, jaké platformy budou uvádět AMD a Intel. V případě Intelu víme určitě, že by měla postupně nastupovat LGA1151 patice a čipsety řady 10 pro SKYLAKE procesory. U těch očekáváme nástup DDR4 paměti i do mainstreamu a také prosazení USB 3.1 s jeho novými konektory. Výrobci desek pravděpodobně uvedou i nějaké inovované modely pro stávající platformy. V tomto ohledu očekáváme pár zajímavých novinek pro AMD AM3+ platformu. To jak bude nebo nebude vypadat FM2+ záleží na nových procesorech AMD.
Obecně doufáme v další pokračování trendu uvádění zajímavých, kvalitních a dobře vybavených desek menších formátů jako mATX a mini-ITX. Na některých platformách je nabídka dostatečná, na některých naopak není žádná, nebo je minimální. Osobně za zajímavou výzvu považuji mini-ITX LGA 2011 či AM3+ desku (u té by byla zajímavá i nějaká slušná mATX).
Rok 2014 byl pro většinu z nás spíše zklamáním. Velkých novinek jsme se nedočkali a nových generací s novým výrobním procesem už vůbec ne. Vrcholem tak byl Maxwell na vylepšené 28nm výrobě, který ukázal, že je prostor k optimalizaci provozních vlastností GPU i na 28nm výrobě. Rok 2015 bude podle všeho nadále v oblasti grafik hlavně o 28nm výrobě s tím, že AMD pravděpodobně nasadí nějaké GPU i na 20nm. Pokud jde ale o 16nm/14nm výrobní procesy a nějaké finální GPU, toho se v roce 2015 zcela určitě nedočkáme.
Zatím asi nejvíce se v roce 2015 čeká na grafickém poli od AMD, které podle prozatím uniknutých informací chystá asi největší technologické novinky v této oblasti pro tento rok. Mělo by to být použití 20nm procesu a použití HBM pamětí - obojí by se mělo týkat TOP řady Radeon R9 390 (včetně duální verze). Zatím to však nemůžeme vyvrátit ani potvrdit, navíc opět máme hlášeno zpoždění výroby a R9 390 vypadá s uvedením na Q2 2015. Kromě toho AMD uvede i přepracované ale pravděpodobně nadále 28nm jádro TAHITII (nově bude nazváno jinak) pro náhradu za R9 290 sérii a také minimálně ještě jedno-dvě nová GPU pro nižší segment. AMD má také hodně co dohánět v mobilním segmentu. Opět ale s oznámením novinek a plánů musíme počkat až a únor.
Od konkurenční NV se letos žádná revoluční novinka nečeká, tedy ani jiný než 28nm výrobní proces ani použití HBM pamětí ani nic podobného, což by ale neměl být žádný problém. Firma už totiž jasně řekla, že se 16nm (TSMC) a zbrusu novou generací počítá až na rok 2016. Letos se dočkáme uvedení minimálně dvou grafických jader na architektuře MAXWELL. První bude GM206, které se představí již zanedlouho na GTX 960 a druhé bude GM200, tedy to nejlepší s plnohodnotnou GPGPU výbavou a vším, pro novou generaci TOP modelů Quadro/TESLA a také nový GTX TITAN II. I k jeho představení by mělo dojít v horizontu následujících týdnů. V oblasti konkrétních grafických karet se očekává nepořádek, protože NV použije GPU s různým počtem jednotek, takže mohou být dokonce tři verze GTX 960, včetně kombinovaného použití GM204 nebo GM206 (GTX 970/980) jader a pravděpodobně budou i jedna dvě verze s GM200 takže 980 TI a TITAN II. Nevíme přesně, tohle je spíše o marketingu. Každopádně novou generaci od NV letos nečekejte, ani žádné složené paměti atd. vše je otázka až dalších generací v dalších letech.
V této oblasti nás potěšil konečně po letech opět viditelný vývoj. V závěru roku 2014 se na trh začaly dostávat nové cenově dostupnější varianty velkokapacitních HDD od Seagate, včetně TOP verze s 8TB. Na letošní rok firma slibuje minimálně 10TB model. Konkurenční WD se vydal cestou dražší metody, ale i ta nabídne podobné kapacity, byť cenově jsou o poznání výše. WD ale zase dokáže nabídnout zajímavý hybridní disk složený z výkonného a slušně velkého SSD a HDD, což je zajímavé řešení hlavně pro mobilní PC a i letos takové řešení v nové generaci uvidíme. Vzhledem k nastaveným cenovkám si myslím, že se letos dočkáme viditelného poklesu cen, takže 4TB HDD za 2000 korun letos nepovažuji vůbec za nerealistický. Při troše snahy bychom se mohli dočkat i lepšího, ale to se nedočkáme, protože ČNB (dolar je za 23 korun!).
V oblasti SSD se letos dočkáme dalších nových generací založených na již zmíněných 3D vrstvených čipech. Nejen SAMSUNG, ale také celé plejáda výrobců využívající MICRON paměti (který také výrobu těchto 3D čipů zahájil), své nové generace představí. Kromě vyššího výkonu, budeme moci pozorovat také další růst kapacit a snižování cen (konkurence na poli SSD je obrovská). Podle mého odhadu se také dočkáme u klasických 2,5" SSD většího počtu modelů se SATA Express konektorem, ačkoliv jej kvůli velikosti osobně nepovažuji za ideální. Osobně tak spíše doufám ve větší rozvoj M.2 SATA Express formátů SSD karet.
V roce 2014 jsme poprvé viděli DDR4 v akci, ale také jsme byli svědky zdražování a vysokých cen pamětí DDR3. Ty se vysoko drží i nadále, v roce 2015 by už ale ceny měly stagnovat. Zlevnění se obecně moc nečeká. Tedy s výjimkou DDR4 pamětí, u kterých se cena postupně v dalších měsících a letech bude srovnávat s cenami, které platíme za DDR3. Jinak v letošním roce považujeme již za minimální standard kapacitu 8GB a za ideální 16GB množství RAM v PC.
Zatím je DDR4 jen záležitost Intel X99 platformy, určitě se ale DDR4 rozšíří s nástupem procesorů SKYLAKE. Jak jsme ale nastínili, s jejich nástupem je to poněkud nejasné a ve hře je i varianta, že nová platforma bude podporovat DDR3 i DDR4. Nasazení DDR4 v případě AMD je opět věcí nových platforem, tedy spíše až roku 2016, i když AMD v tomto směru může překvapit třeba právě u letos uváděného CARRIZO. Díky vysokým frekvencím DDR4 by tyto RAM měly být hodně zajímavé pro výkon integrovaných grafik. Nicméně protože je tato APU platforma určena pro nižší cenové segmenty, proti hraje cena DDR4 pamětí. Stejný argument ostatně platí i u Intelu a jeho SKYLAKE procesorů, které by se letos také měly dostat jen do nižších cenových segmentů. To nás tedy vede spíše k názoru, že rozšíření DDR4 na další platformy mimo X99, nás čeká přeci jen až v roce 2016.
V letošním roce očekáváme další vývoj kolem chlazení, zejména toho s kapalinou. Výrobci zkouší čím dál odvážnější design. Falším krokem od uzavřených okruhů je logicky k rozebiratelným řešením. Nemyslíme teď roky dostupné stavebnice za šílené peníze, ale skutečně cenově dostupné chlazení ala "all-in-one", jen s možností rozpojení. Na poli tradičních chladičů se těšíme, co předvede třeba NOCTUA, která už dlouho piluje řešení ventilátoru s akustickým potlačením hluku.
V oblasti skříní můžeme čekat další zajímavé kreace a novinky hlavně v oblasti řešeních malých formátů. U zdrojů pak doufáme ve větší dostupnost 80PLUS Titanium zdrojů, i když se obávám, že většina nabídky stále bude účinostně dost mizerná.
U periferií už byla řeč o nových 4K monitorech, takže je vynecháme. Pokud jde o ostatní, pozorujeme trend neustále uvádění dražších a dražších klávesnic s lepšími klávesami, podsvícením atd. V roce 2015 tak doufáme v to, že se ty novinky dostanou na podstatně levnější modely. Osobně si přeji, aby u MS konečně už uvedl novou generaci Ergonomic Natural s lepšími klávesami, podsvícením atd. :). V roce 2015 také přijde na trh ve větším KINECT 2 pro PC a vůbec pohybové senzory a ovladače, ale s jejich téměř minimální využitelností, nepředpokládám nějaký velký rozvoj. V závislosti na tom, jak bude postupovat nástup nových platforem s podporou USB 3.1 a novým konektorem, budou se objevovat i periferie s novým USB typ C. Ale asi jich letos ještě moc nebude. Zejména u externích pevných disků však přináší velké výhody díky vyšší rychlosti a hlavně silnějšímu napájení.
Brýle virtuální reality Oculus Rift by se letos měl představit v ostré verzi jako produkt. Podle mě ale moc velkou díru do světa neudělají, pokud zůstanou v současné verzi, která je pro dlouhodobé používání nepoužitelná. Nicméně připomínám, že OR koupil Facebook, takže ten se bude snažit, aby mu investice vyšla, a má rozhodně jak namasírovat potenciální zákazníky. Právě brýle Oculus Rift jsou tak potencionální hojně propíranou novinkou mezi periferiemi pro letošní rok.
Podívejme se na software a počítačové hry ...
|