Strana 1 z 6 Jak si jednoduše vybrat základní desku a které modely pod Intel a AMD jsou aktuálně zajímavé?
- Základní deska - PRŮVODCE VÝBĚREM
pro INTEL a AMD (06/2015)
Jak si jednoduše vybrat základní desku a které modely pod Intel a AMD jsou aktuálně zajímavé?
Základní deska je klíčovou komponentou každého počítačového zařízení. Jedná se o komponentu, která všechny části počítače spojuje a na její kvalitě, výbavě a funkčnosti tak opravdu záleží a určuje i řadu vlastností toho kterého počítače. Často si píšete o radu s výběrem počítače, a tak pro vás pečlivě sestavujeme nejlepšího průvodce výběrem PC v ČR:
Přesto je zde také mnoho dotazů na jednotlivé komponenty, na které se snažíme odpovídat prostřednictvím diskuse pod sestavami i recenzemi. A proč tedy na toto téma neudělat nějakého přehledného průvodce výběrem jednotlivých komponent. Například právě základní desky jsou pro mnohé v pravdě oříškem. Připravili jsme pro vás tedy přehledného průvodce výběrem, včetně doporučení zajímavých modelů.
- Základní deska - na co se při výběru zaměřit?
Asi nemá moc smysl začít tu vysvětlovat, co je základní deska a popisovat, co vše obsahuje. Vezměme to jednoduše z pohledu nakupujícího, tedy na co se při výběru základní desky zaměřit. Výběr začíná u rozhodnutí, jakou platformu si vůbec pořídit. Tento krok přeskočme, protože je to téma pro jiný článek. Řekněme si jen, že v současnosti pro běžný PC jsou k dispozici platformy využívající procesory Intel a platformy pro procesory AMD. V rámci obou řešení je k dispozici více platforem, které se liší zejména v paticích, což je to, kam zasazujete vámi pořízený procesor Intel a AMD. Pokud si vyberete konkrétní procesor, je určený pro jednu určitou patici a to samozřejmě podstatně zúží pole, ze kterého si budete vybírat základní desku.
- Patice (sockety) Intel a AMD (06/2015):
Aktuálně jsou na trhu dvě základní patice od Intelu a tři od AMD. V případě Intelu je to patice LGA 1150 pro mainstreamové procesory s integrovanými grafikami (rodina HASWELL a BROADWELL) a pak patice LGA 2011-3, určena pro největší a nejvýkonnější procesory (aktuálně HASWELL-E). V případě AMD jsou zde tři patice. Nejstarší je AM3+ (procesory řady FX), druhou paticí je FM2+ (procesory APU bez i s grafikou) a specialitu představuje AM1, určena pro malé SoC procesory AMD Athlon/Sempron. Jednotlivé patice a procesory pro ně nejsou vzájemně kompatibilní, takže k omylu při montáži opravdu nemůže nikdy dojít.
- Čipsety Intel a AMD pro aktuální platformy (06/2015):
V rámci jednotlivých patic však často existuje hned několik čipsetových řešení. Čipset je to, co určuje stupeň fyzické i technické výbavy desky. V dobách minulých bylo součástí čipsetu řada věcí, včetně například řadiče pamětí. Dnes je však stále více věcí integrováno přímo do procesorů. Dokonce existuje jedna platforma, jejíž desky samostatný čipset jako takový vůbec nemají - tou je AMD AM1, jejíž čipset je kompletně integrován v samotném procesoru (jde o SoC v pravém slova smyslu jen v paticovém provedení).
Konkrétně dnes Intel u LGA 1150 má aktuálně (pro nás podstatné) čipsety řady 9 a to Z97 a H97, lišící se stupněm výbavy a hlavně tím, že u Z97 je povoleno taktování příslušených procesorů Intel. U LGA 2011-3 platformy je situace jednodušší, tam je jen X99 čipset. U AMD AM3+ platformy existují tři aktuální čipové sady: 990FX, 990X a 970, které se liší právě stupněm výbavy. U AMD FM2+je aktuálním čipsetem A88X, i když na trhu jsou stále i desky se staršími řešeními (opět se to liší stupněm výbavy). No a jak už bylo řečeno, AMD AM1 platforma žádný čipset nemá, neboť ten je součástí přímo samotného procesoru.
- Velikost (formát) základní desky
Fyzická velikost základní desky je jedním z klíčových parametrů výběru. Existuje několik standardizovaných rozměrů (formátů). Nejrozšířenějším standardem je ATX (305x244mm). Některé extrémně vybavené desky mají ale i širší formát například EATX (305x330mm). Pak jsou tady dva menší formáty. Micro ATX (mATX) s rozměry 244x244mm a běžně nejmenší používaný standard pro běžné desky se jmenuje Mini ITX a má rozměry jen 170x170mm.
Fyzická velikost desky má vliv pochopitelně na maximální množství výbavy a kvalitu, i když dnes už existují i velmi kvalitní a dobře vybavené mini ITX desky. Volba velikosti základu je však klíčová pro volbu velikosti a designu vašeho počítače s ohledem na počítačovou skříň. U některých platforem je dnes skoro hloupost používat větší než mATX desky. U maximalisticky vybavených PC je naopak velká deska nutností pro dosažení na maximální stupeň výbavy.
V současnosti je základní výbava bohatá a v podstatě identická u všech desek a platforem. Liší se fakticky jen v množství portů a podobně. I nejmenší mini ITX desky mají dnes ale vše, co je skutečně třeba. Přesto se pochopitelně desky liší v jejím zpracování i s ohledem na některé speciality. Lepší desky mívají dnes standardně extra zpracovanou integrovanou zvukovku s posílenou elektronikou a oddělením v rámci PCB. Dále jsou tu M.2 sloty pro příslušné SSD karty, jež jsou také zatím spíše jen na lepších deskách. Postupně se objevují i desky s USB 3.1 včetně přítomnosti type-C konektoru, zkrátka inovovaná verze výbavy, která postupně dorazí na všechny modely. Desky (i díky čipsetům) se také liší například podporou více grafických karet (včetně počtu možných karet v jednom systému) a tak dále. Výrobci desek také vymýšlejí různou další výbavu, včetně speciálních konektorů pro příslušenství, extra výbavu pro taktování, záložní BIOSy, vylepšené konektory pro lepší výkon, přítomnost WiFi/BT modulů a tak dále. V každé řadě desek existují modely, které se právě v detailech a množství výroby liší a podle toho se liší i jejich cena.
Zajímavým aspektem je i kvalita desky vztažená k ceně. Že asi základní deska za 2000 korun nebude stejně kvalitní, jako deska za třeba 5000 tisíc, je asi jasné. Jak velký je ale ten rozdíl? Dost velký. Samozřejmě i na levný produkt se vztahuje stejná záruka (u nás 2 roky minimálně ze zákona), takže při dodržení všech pokynů výrobce by bez problémů měla fungovat. U dražší desky ale výrobce použije kvalitnější komponenty, silnější a lepší vícefázové napájení jednotlivých částí, kvalitnější zpracování PCB a další prvky, mající za cíl minimalizovat rizika selhání, kdy existují i záložní systémy pro případ nějakého selhání a tak dále. Dražší desky mají lepší chlazení, lepší monitoring napomáhající dále snížení rizika poruchy.
Obecně platí, že čím dražší a výkonnější procesor, obzvlášť plánujete-li jeho další taktování, tím kvalitnější desku by měl pod sebou mít. Je to jako u auta, kdy můžete mít sice silný motor, ale se špatným podvozkem ho nejen nevyužijete, ale při snaze využít ten výkon můžete i zle nabourat. Na základní desce se zkrátka nešetří! Pochopitelně to ale neznamená, že musíte hned kupovat t nejdražší. Nejdražší desky nemají zase o tolik lepší zpracování než třeba výrazně levnější modely ze střední třídy, většinou mají hlavně nejlepší výbavu a to hlavně pokud jde o kvantitu. Pokud plánujete taktování a to jedno jak drahého CPU, měly byste výběru kvalitní desky věnovat ještě větší pozornost, protože výběr kvalitní desky v této oblasti nejen zaručí to, že vaše taktování bude úspěšné a dlouhodobě stabilní, ale také přímo ovlivní možnosti a jeho výši.
- Značky a určení základních desek
V současné době máme na trhu celou řadu značek, ačkoliv jejich počet o proti období kolem přelomu tisíciletí značně poklesl. Aktuálně jsou na špici společnosti Gigabyte a ASUS, které se dlouhodobě perou o přední pozici. Tyto dvě firmy tvoří dohromady drtivou většinu trhu (až 80%), z čehož pramení i možnosti ohledně tvorby cen i tvorby extrémních modelů. Na třetím místě je MSI a těsně čtvrtý je v poslední době hodně aktivní ASRock. Tito čtyři výrobci jsou dnes jediní, kteří nás na českém trhu v oblasti běžných základních desek zajímají s tím, že osobně preferujeme jen trojici ASUS, Gigabyte a MSI, protože ASRock měl v minulosti problémy s kvalitou a bude nás muset ještě přesvědčit. Ale protože se něco podobného podařilo před lety upadajícímu MSI, dáváme mu šanci.
V případě výrobců ASUS, Gigabyte a MSI najdeme v jejich nabídce desky různého určení. Všichni tito výrobci mají herní série i série určené pro taktování. Někteří mají i extra kvalitní sérii nebo sérii zaměřenou na výbavu. Chápeme, že je pro mnohé z vás těžké se v tom orientovat, ale na to tady máte nás.
Takže se podívejme na nějaké ty typy na zajímavé základní desky ...
|