Strana 1 z 2
- Žebříček technologických NEJ (+/-) roku 2007
Na DDworldu jsme společně zapátrali v uplynulém roce 2007 a složily dohromady několik technologických NEJ, nebo chcete-li deset nejvýznamnějších kladných i záporných událostí a produktů ve světě technologií, počítačů, internetu, videa atd.
Na konci roku by mělo vždy následovat jeho hodnocení a poučení se z jeho událostí. Při psaní tohoto článku jsme se na rok 2007 podívali skutečně zevrubně a do všech oborů, které sledujeme a které nás zajímají. Výsledkem našeho snažení je jednak to, že přesně víme, co a kdy se letos událo, co stálo za pozornost a co nikoliv. Hardwarové události roku jsme již představily v tomto článku:
Dnes se podíváme na rok 2007 i z pohledu dalších oborů, které všechny dohromady tvoří ty naše oblíbené informační technologie. Sestavit z letošních událostí žebříček těch nej byla skutečně velká výzva, i když nepředpokládáme, že by se všichni s naším hodnocením ztotožnili. Nicméně snažili jsme se ze všech sil a podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí byl rok 2007 právě takový:
TOP X - co se v roce 2007 podařilo!
Do žebříčku těch povedených technologií musíme zařadit i SSD, tedy pevné disky na technologii Flash NAND pamětí. Ačkoli osobně jsme stále poněkud skeptický, co se jejich většího a rychlého rozšíření týká, nelze jim upřít rychlost. Jak víme z nedávného testu, rychlost těch nejlepších SSD disku je dnes zhruba 4x vyšší než těch nejrychlejších klasických pevných disků. Výhodou SSD je naprosto konstantní výkon. Jejich nevýhodou je stále velmi vysoká cena za velmi nízkou kapacitu. Za 32GB rychlého SSD dáte nepřijatelných 1200 dolarů. A pokles ceny není zdaleka tak rychlý, jak bychom si přáli. Současná nejpomalejší komponenta v počítači (mimo prvku mezi židlí a klávesnicí), klasický mechanický pevný disk, tak zůstane neohrožen i v roce 2008. Technologicky 2x škoda.
- 13.Online webové aplikace
Rok 2007 byl mimořádně bohatý, co se vývoje webových aplikací týká. Google ani letos nezahálel a představil a spustil několik zajímavých aplikací, mimo jiné i kancelářský online balík. Tento vývojový vlak si nechtějí nechat ujet ani další společnosti. Do rozjetého vlaku naskočila mimo jiné i společnost Adobe a nabízí hned několik svých klíčových produktů v online verzi. Chtě nechtě na poslední vývoj reaguje i Microsoft. Ohledně online webových aplikací, které se v roce 2007 spíše jen testovali a zkoumal se jejich potenciál, v tom následujícím roce 2008 určitě hodně uslyšíme. Jen se momentálně nějak odborníci nemohou dohodnout, zda jsou on-line aplikace tou jasnou vývojovou cestou. Možná ano možná ne. Jak se však zdá, většina návštěvníků Internetu prozatím o podobné systémy až tolik zájmu zase nejeví.
Možná předchůdce pohybových ovladačů budoucnosti. Je to vlastně taková myš, která pracuje, aniž by potřebovala podložku. Pouhým pohybem ruky ovládáte kurzor jako u normální myši. Takové ovládání už připomíná ovládání z vizí science fiction filmů. Logitech si s funkčností MX Air skutečně dokonale vyhrál. Samozřejmě funguje i jako normální myš na podložce. Za unikátní a propracované technologické řešení si jistě umístění v našem žebříčku zaslouží.
- 11.Procesor AMD Barcelona (Phenom)
Technologický triumf firmy AMD. Ať už si o současné situaci AMD v procesorech myslíme cokoli, jedno téhle firmě nelze upřít. Technologický leader, který se snaží o inovace. Ať už o sobě konkurenční Intel prohlašuje cokoliv, na nativní čtyřjádrový procesor s integrovaným řadičem paměti si netroufl. 45nm výrobní proces je sice pěkná věc, ale když jeden typ autobusu vyrobíme menší, neznamená to, že bude technologicky pokročilejší. AMD naproti tomu disponuje něčím, na co se Intel chystá až s následující generací svých procesorů. Nativně čtyřjádrový procesor AMD alias jádro Barcelona, oceňujeme pro jeho technologickou pokročilost i za cenu prvotních problémů s funkčností i výkonem. Na druhou stranu bude možná tahle snaha stát AMD více, než by bývalo bylo zdrávo, při nejistém výsledku. Přesto z technologického pohledu na věc nelze než Barcelonu hodnotit velice vysoko, uvidíme, jak si povede v reálném nasazení, které ji díky různým problémům čeká vlastně až v roce 2008. V témže roce AMD uvede i na základě Barcelony vytvořených tříjádrových modelů.
- 10.Procesor Intel Core 2 Quad Q6600
Rok 2007 byl prvním celým rokem čtyřjádrových procesorů a jeden z nich se skutečně stal cenově dostupným. Čtyřjádrový Intel Core 2 Quad Q6600 shodil během roku přes 50% své ceny a dnes se prodává za cenu lehce nad 6000 korun s daní. Za tyto peníze můžete mít sílu čtyř jader a pokud víte, jak tuto sílu patřičně využít, tak věřím že jste s pořízením tohoto procesoru dlouho neváhali. Pro většinu uživatelů zůstává však přínos čtyřjádrových procesorů diskutabilní. Tato záležitost platí i u dvoujádrových procesorů a přesto dnes už dost dobře nic jiného ani nelze pořídit. Pro rok 2007 to už byla čtyřjádra, co se tlačí na trh s x86 procesory. A již dnes víme, že u čtyř jader v jediném procesoru to rozhodně nekončí.
- 9.Grafická karta ATI Radeon HD3850 (jádro RV670)
Do našeho žebříčku rozhodně zařazujeme tuhle grafickou kartu od společnosti ATI. Ptáte se proč tuhle, když se nejedná o špičkový výkonový model a na trhu jsou výkonnější? HD3850 je ale velmi výkonná grafická karta a hlavně za špičkově nízkou cenu, která v současné době je nižší i než 4000 korun s daní. Za tuto skvělou cenu dostanete velmi výkonnou grafickou kartu, která nejen že disponuje použitelným directX10, ale disponuje již i DX10.1. Navíc má velmi nízkou spotřebu, kterou ji závidí i leckterá low-endová grafika, má vynikající obraz, podporu HDMI i schopnost plně akcelerovat HD video pomocí zvláštního čipu (UVD). Jako taková je ztělesněním nejlepšího poměru cena-výkon-technologie a výkonnou grafickou kartou skutečně dostupnou nejširší části zákazníků. Pravdou je, že ke konci roku se objevila řada zajímavých grafických modelů například Nvidia GF8800GT a ATI HD3870, i když disponují vším zajímavým i dobrým poměrem cena-výkon, HD3850 je poměrem cena-výkon o chlup lepší a hlavně cenově je nejdostupnější opravdu nejširší části zákazníků. Vybíráme ji tedy jako zástupce současných, poměrem cena-výkon skvělých, grafických karet.
Již loni jsme na tento procesorový skvost upozorňovali. Myslíte si, že AMD a Intel dělají nejvýkonnější procesory na světě pro domácí použití? Výkon dnešních x86 procesorů se ani nepřibližuje výkonu procesoru, který není zatížen diktátem x86 platformy. IBM Cell má devět jader, není však o nic větší než běžné desktopové procesory. Jeho výkon předčí několikrát výkon i těch nejrychlejších desktopových x86 procesorů AMD a Intel. Není tajemstvím, že IBM by mělo zájem prosadit tento procesor i do oblasti počítačů, alespoň v serverové oblasti. Zatím je výkonem a potenciálem tohoto procesoru spíše plýtváno. Využívá ho jediný produkt - herní konzole Sony PS3. Letos IBM Cell jasně dokázalo svůj výkon a většinu z nás může jen mrzet, že mu na počítačích není dán prostor.
Do našeho žebříčku toho, co se v roce 2007 podařilo, rozhodně patří alespoň zmínkou překonání jedné hranice. V letošním roce se na trhu běžně objevily pevné disky s magickou kapacitou 1TB. Ceny navíc za jeden rok výrazně poklesly a tak jsou tyto obrovské datové kapacity dostupné široké skupině zákazníků. Nicméně hitem letošního roku byly nejspíše kvůli extrémně výhodnému poměru cena-výkon 500GB pevné disky. Stále platí víceméně pravidlo, že každý rok se kapacita pevných disků přibližně zdvojnásobí. Na začátku roku 2007 jsme pořizovali 320GB dnes za stejnou, či spíše nižší cenu máme 500GB. Na konci roku 2008 tak logicky předpokládám, že 750GB pevný disk bude stát to, co dnes právě 500GB disk. Škoda jen, že i s narůstající kapacitou pevných disků stále platí, že místa na disku nikdy není dost.
Monitory LCD nejsou objevem letošního roku, nicméně do našeho žebříčku za rok 2007 patří z důvodů skutečného zlidovění velkých úhlopříček nad 22" a hlavně širokoúhlých formátů. V důsledku je toto spíše logickým vyústěním podmínek, které na trhu s monitory vládnou. Za letošní rok zmizela z užívání drtivá většina starých nekvalitních CRT malých úhlopříček. Nadále však nejsou běžná LCD schopna vytlačit kvalitní poslední generace CRT, které většinu LCD předčí v parametrech kvality obrazu. Mnozí bychom na trhu již raději viděli nástupce technologie LCD. Rok 2007 je přesto významným rokem zdomácnění velkých panelů v našich domácnostech. Pokud mluvíme o technologii LCD v roce 2007, pak musím vzpomenout bohužel i na smutnou událost. Otec technologie LCD, francouzský vědec Pierre-Gilles de Gennes, na počátku roku 2007 zemřel.
- 5.ASUS Eee - mobilní počítače
Často se říká, že rok 2008 bude ve znamení malých a levných počítačů. Uplynulý rok však byl rokem mobilních počítačů obecně. Ještě nikdy v historii se tolik notebooků neprodalo, jako letos. Za všechny vybírám inovativní přístup ASUSu. Firma ASUS již začala prodávat svůj neotřelý pokus o malý počítač s výhodami běžného notebooku. ASUS Eee se nám líbí. Dokonalý není. Je to však něco neokoukaného. Dá se na něm dobře pracovat, je velice mobilní. Je pohledný a je takzvaně IN. Do našeho žebříčku ho tak rádi zařadíme po boku úspěchu mobilních počítačů v roce 2007. Nemyslíme si však, že by v dohledné době vytlačily a nahradily desktopové počítače.
Už v minulém roce, kdy na jeho sklonku tato malá konzole vyšla, byla jí slibována velká budoucnost v roce 2007. O rok později přepisujeme všechny prognózy a statistiky. Nintendo Wii překonalo těžkouvěřitelným způsobem veškeré, i ty nejoptimističtější předpoklady a notně zamávalo nejenom celým herním trhem, ale i plány výrobců konzolových her. I ti největší museli v polovině roku přehodnotit své plány ohledně poměrů vydaných her pro jednotlivé konzole. Dnes není možné nevydat nějakou hru pro Nintendo Wii. Ačkoli se výkonem nemůže měřit ani s Xbox360 ani s PS3, má to, co oni dvě ne. Jednoduchost a zábavnost. Geniální pohybové ovladače udělaly z pomalu tloustnoucích konzolových hráčů sportovní maniaky létající po obýváku s pohybovým ovladačem v ruce. Že je Wii pro malé děti? Omyl, podle průzkumu Nintenda je průměrnému hráči na Wii 29let. Jednoduchost, návyková hratelnost a neskutečná zábavnost - Rok 2007 byl rokem Wii.
- 3.Grafická karta Nvidia GeForce 8800GTX (jádro G80)
Tuhle konkrétní grafickou kartu hodnotíme a umisťujeme v našem žebříčku velice vysoko. A není divu. Ačkoli již patří vydáním do roku 2006 (vyšla v listopadu 2006), až v roce 2007 se naplno ukázalo, cože to Nvidia vlastně vyprodukovala a sama to do té doby netušila. Nvidia GF 8800GTX je do dnes neporaženou high-endovou grafickou kartou. Tohle asi čekal málokdo. Konkurenční AMD-ATI totiž nepostavila za více než rok, výkonem odpovídající konkurenci. Tak dlouhou výkonovou vládu jediné karty asi nikdo z nás nepamatuje. Dnes už tak z toho pohledu téhle kartě odpustíme její vysokou spotřebu, mnoho prvních měsíců potíží s ovladači i kvalitou obrazu. Majitelé GF8800GTX 768MB, již dnes vědí, že pořídili nejspíše jednu z nejlepších grafických karet historie. Před GF8800GTX smekáme a pozice v TOP3 nejlepších technologií 2007 jí právem náleží.
Oblíbený opensource prohlížeč letos zaznamenal velký úspěch. Pokud někde má Microsoft se svým softwarem hodně velkou konkurenci, a to v tomhle případě s dosud vládnoucím Internet Explorer, pak je to právě v oblasti Internetových prohlížečů. Už loni ukrajoval Firefox z podílu Exploreru skutečně pěkných pár desítek procent, letos se mu v mnoha zemích dokázal přiblížit natolik, že jsou, co do podílu zastoupení mezi uživateli, zcela vyrovnanými soupeři. To, o co se pokoušejí léta různé operační systémy proti Windows, se Firefoxu letos povedlo. Má to jedinou vadu na kráse. Zatímco v minulosti byl Microsoft Explorer kritizován mimo jiné i za nedodržování webových standardů a jejich pokřivování, tak Firefox v tomto ohledu si může s Explorerem podat ruku. Ani jeden z těchto prohlížečů není zrovna ethalonem dodržování webových standardů. Většině z nás to asi nevadí, tedy pokud se zrovna nesnažíme odladit nějakou webovou funkci. Nicméně konkurence to je a již je na spadnutí vydání jeho třetí verze. Pro nás uživatele jasně kladný přínos a pozice v našem žebříčku zaručena.
- 1.Ceny hardwaru (i softwaru) v roce 2007
Vzhledem k tomu, že do technologických nej nominujeme a zařazujeme i události na poli IT, nelze vynechat tuto skutečnost. Z cen hardwaru a vůbec veškeré techniky, jsme se v roce 2007 jen a jen radovali. Není proto divu, že nejužitečnější a nejvýznamnější událostí pro uplynulý rok 2007 označíme právě cenový vývoj. Současná hladina cen již neumožňuje výmluvu, že na počítač nejsou peníze. Výkonově více než dostatečný a moderní stroj dnes pořídíme za cenu lehce přes 10 000 korun, sakum prásk komplet. To ostatně vidíte z našich cenových přehledů a tipů. Možná je přisouzení vítězství v našem žebříčku technologických úspěchů letošního roku poněkud povrchní a nespravedlivé k některým dalším událostem a produktům, ale konec konců cena je dnes skoro vždy až na prvním místě a právě ceny nám letos udělaly asi největší radost a největší přínos. Výkonný dvoujádrový procesor za 2000 a čtyřjádrový za 6500. 2GB rychlé paměti za 850 korun a výkonná grafika s high-endovým výkonem za 5500. K tomu velká levná LCD a další pěkné příslušenství. Myslím, že to zkrátka mluví samo za sebe a doufám, že příští rok bude mít cenový vývoj opět tak vysoko v hodnocení přínosů roku 2008. Já rozhodně nebudu proti. Ať už byl rok 2007 z pohledu technologického jakýkoliv, hlavně byl rokem cenových válek, velkých slev a spokojených zákazníků (když jste neudělali chybu s výběrem).
Podívejme se ještě na žebříček toho, co se v roce 2007 tak úplně nepovedlo.
|