Strana 12 z 12
Takže tu máme otestované další dvě edice RX 580. Tentokrát tedy dvě různé edice od ASUS v přímé srovnání. Já myslím že je zcela zřejmé, jaký je mezi nimi rozdíl a tedy už víte, za co u STRIX platíte ty peníze navíc.
Tohle je základní edice RX 580 od ASUS, je podobná konkurenčním základním edicím. Chlazení je jednoduché, ale dostatečné, nicméně nečekejte zázračné teploty ani zázračně nízkou hlučnost. Za hlučnou bych ji ale rozhodně neoznačil. Je to současný běžný standard, v dobré skříni žádný problém.
Karta nemá žádné nadstandardní vychytávky, je jednoduchá, což se odráží i v docela kompaktních rozměrech, takže se vejde i do menších skříní. Pro taktování moc není, protože chladič o moc víc nezvládne, pokud chcete udržet hlučnost v přijatelných mezích. Spotřeba karty je na slušné úrovni, potěší mnohem nižší spotřeba v klidových stavech proti RX 480. Poměrně znát je když pustíte ichill funkci u AMD, která je v mnoha hrách podporována a když máte dost výkonu, karta výrazně snižuje spotřebu a tedy i hlučnost.
U některých her, kdy stále máte dost a dost FPS kolem 60 a karta generuje obvykle mnohem více, tato funkce to omezí a spotřeba klesne i o desítky W. Funguje to u všech RX 500 grafik, nicméně není to podporováno u všech her a jako takové je to hodně zajímavé právě u takových edic jako je ASUS DUAL, kde je chlazení slabší a na hlučnosti je to výrazně znát. Jako základní edice RX 580 ale nijak nevybočuje z řady a konkurence. Prodává se jak v námi testované 8GB verzi, tak v levnější 4GB edici.
- ASUS ROG STRIX RX 580 TOP OC 8GB
Tohle je bestie :). To chlazení je až směšně výkonné, trochu to už připomíná jít s kanónem na komára. Je to nejdelší a největší Radeon RX 580 na našem trhu (větší už je snad jen monstrózní PowerColor DEVIL, ale ten se u nás moc nevyskytuje). Ten chladič to je vyloženě high end záležitost, ovšem tady je použit na mainstreamovém GPU.
Výsledek je v pravdě okázalý. Při minimální (v podstatě žádné hlučnosti) s taktem 1411/1431MHz má tahle karta teploty 64/66°C! Musím zároveň dodat, že proti STRIX RX 480 ASUS opravil kompletně nastavení karty a ventilátorů, takže tahle karta už je naprosto tichá svým chlazením v klidu i v zátěži. Ve srovnání se stejnou STRIX edici GTX 1060 nepoznáte žádný rozdíl! Ano RX 580 edice žere o něco více, ale na chlazení, teplotách a hlučnosti to prostě není nijak znát. A na rozdíl od GTX 1060 edice má i to RGB podstavení vzadu na backplate :).
Ano, STRIX edice je obrovská, okázalá, má zbytečnosti jako konektory pro klasické ventilátory. Umožňuje taktování a chladič i při nastavení 1475/9000MHz, to sotva zaregistruje. Já si myslím, že by karta dala i více, ale je to tam omezeno maximálním napětí. Existují ale asi způsoby, jak to obejít. Každopádně je to jedna z nejrychleji taktovaných RX 580 na trhu a to znamená i jedna z nejvýkonnějších mainstreamových grafik na trhu, lepší než přetaktovaná GTX 1060 ve stejné STRIX edici. U naší verze ale byly lehce slyšet napájecí cívky, nicméně v zavřené bedně už to bylo téměř nepostřehnutelné. Nicméně říkám to proto, že to není běžná věc. Je to nepříjemné a u takové edice jako STRIX by neměly být slyšet vůbec. Nevím, jestli je to jen vada u našeho kusu. Není to nic extrémního, ale je to tam. Tak opravdu doufejme, že je to jen kusová záležitost, případně úvodní série a ASUS to rychle vyřeší.
Je zde také otázka ceny. Základní 8GB ASUS DUAL RX 580 verze stojí 7400 korun vč. DPH, což je trochu problém, když srovnatelné základní (z hlediska chlazení velice podobné) 8GB edice všech konkurentů stojí 6800-7100 korun. DUAL už tak cenově stojí proti těm kvalitnějším edicím, jako je MSI GAMING X, GIGABYTE AORUS nebo Sapphire NITRO+, které všechny na těch 7400 korunách začínají.
ASUS se svou srovnatelnou STRIX verzí začíná až na 7800 korunách a námi nejvýše taktovaná TOP edice je dokonce za 9 tisíc! Což znamená, že je s velkým náskokem nejdražší edicí RX 580 na trhu vůbec. A to je trochu problém, kdy stejně taktovaný AORUS stojí 7500,- a výše taktovaný NITRO+ je za 8100. Oba jsou navíc kratší. Ano, nedosahují tak nízkých teplot, ale jsou stejně tiché. Ano, v extrému dokáže být ASUS STRIX nejtišší a nejchladnější zároveň, ale také místo 26-27cm má 30,5cm na délku. A ta plocha je zkrátka znát. Pokud ale pro vás těch 30,5cm není problém, pak ok. Nicméně ačkoliv ani ASUS RX 580 nevychází vyloženě špatně poměrem cena-výkon ve srovnání s GTX 1060 apod. přeci jen vyšší cena proti konkurenčním edicím RX 580 znát je. Je to ale asi jediná věc, která trochu kazí pohled na obě edice.
ASUS DUAL RX 580 je normální karta, současný standard, funkční, ničím zvláštní a bere ohled na cenu. 4GB verze je výrazně levnější než 8GB, které by rozhodně slušela nižší cena. STRIX RX 580 je naproti tomu maximální extrém :). Na mainstream naprosto monstrózní chladič, který drží teploty i hlučnost velmi nízko. Je to jedna z nejlépe chlazených grafik v tomto segmentu vůbec. Jen je kvůli tomu prostě trochu „větší“. Prodává se i v edici se stejnými takty jako 8GB DUAL verze a je mezi nimi jen 500 korun rozdíl. Řeknu na rovinu, pokud se vám těch 30,5cm vejde do skříně, berte STRIX, strojí za to! ASUS by ale měl udělat něco s tou cenovou politikou, protože ten cenový rozdíl na všechny ostatní konkurenty je docela znát.
V případě ASUS STRIX dáváme ocenění za chladič. Chlazení je monstrózně dobré, jen doufám, že to slabé pískání cívek je jen vada testovacího kusu a nikoliv standardní vlastnost této nereferenční edice. Bez toho ale jinak naprosto super karta, skvěle chlazená (až okázale přehnaně), skvělý výkon a krásné RGB podsvícení.
Hodnocení ASUS ROG STRIX RX 580 8GB: 90%
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|