Strana 14 z 16
- Provozní vlastnosti - Spotřeba, chlazení a taktování
Důležitým aspektem jsou dnes provozní vlastnosti, které se u jednotlivých modelů grafik dokáží poměrně významně lišit.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr těchto všech měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až mnoho desítek W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci všech našich testů. Kolega kompletně přepracoval a přeměřil spotřeby i s ohledem na zařazení dalších testů.
Taktéž platí, že existují specifické aplikace, které dokáží vytížit uměle grafiku naplno a proti běžné spotřebě ve hrách a běžně užívaných aplikacích, bude spotřeba vyšší o další desítky W. To je možná zajímavé ohledně výběru vhodného zdroje, ale o běžné spotřebě to nevypoví vůbec nic. V našem případě vidíte tedy typickou spotřebu celé sestavy, a že máme hodně "nabušenou sestavu" takže jsou a čísla docela vysoká :). Hodně přes 100W jde například na vrub jen použitému procesoru.
ASUS se svými STRIX grafikami docela příjemně překvapil. Pokud jde o spotřebu, tak vzhledem k výkonu a nastaveným taktům je spotřeba velmi dobrá a jsou to všechno velmi efektivní grafické karty.
Tři verze STRIX chladičů a přesto každý sedí. Nejjednodušší STRIX chladič na RX 460 4GB je opravdu malý, ale zcela dostatečný. Karta má běhat na 1270MHz v maximech a v průměru se u této hodnoty opravdu drží, takže chlazení zcela dostačuje. Přitom poskytuje slušné teploty a je také tiché i v zátěži. Vzhledem k nízkému TDP karty asi nic z toho nepřekvapí :).
Trochu větší je STRIX chladič na RX 470. Teploty jsou opět velmi dobré, hlučnost je také nízký. Problém ale je, že karta by měla mít takt až 1270MHz. Jenže stabilně jej nedrží a karta v průměru má jen něco kolem 1150MHz, takže výkonnější chlazení by pár % výkonu přidalo. Anebo lze zvýšit otáčky, obětovat tedy něco z tichosti provozu a pak by to mělo těch 1270MHz držet.
Zdaleka nejvýkonnější je STRIX DirectCU chladič na RX 480 verzi. Stejné chlazení používá ASUS i u GTX 1060/1070/1080. Bohužel se zdá, že ASUS trochu nedoladil profily otáček. Teploty jsou v pořádku, hlučnost je ale o něco vyšší než hlučnost STRIX verze GTX 1070/1060 s podobnou spotřebou i teplotami, což je divné. Ale dá se to doladit ručně na mnohem na nižší hlučnost za pár °C nahoru. Každopádně karta stále není běžně na trhu, takže doufejme, že je to naším vzorkem. Chlazení ale dokáže držet stabilně vysokou frekvenci, která má být na GPU až 1330MHz a mezi 1300 – 1330 MHz se také stabilně v praxi drží.
Všechny tři karty mají RGB podsvícení, ale jen RX 480 jej má opravdu výrazné. Samozřejmě STRIX chladiče umí vypínat ventilátory, takže v klidových stavech mohou jet na pasivy a být tak bezhlučné.
Stále je trochu problém v podpoře taktování Radeon RX 400 grafik ze strany dostupných aplikací. Stále to není úplně dotaženo, takže se nám rozhodně nepovedlo nataktovat karty na nějaké maximum.
V případě RX 480 STRIX s nejmohutnějším chladičem se z továrních až 1330MHz na GPU a 8GHz na pamětech podařilo kartu stabilně provozovat na 1370MHz pro jádro a 8800MHz pro paměti. Nárůst výkonu proti tovární OC (1330MHz) verzi ASUS činil zhruba 5%. Proti referenční RX 480 je nárůst výkonu klidně kolem 15%. Bez pořádné podpory taktování ze strany dostupných aplikací ale nevíme, kolik RX 480 skutečně zvládne.
RX 470 STRIX není extrémní edicí, jaké některé jiné modely jiných výrobců, které jsou fakticky fyzicky RX 480. ASUS udělal svou STRIX RX 470 přeci jen jednodušší s menším chlazením a slabším napájením. Také bohužel drží referenční takty pamětí jen 6,6GHz, což se ukazuje jako velká brzda, stejně jako chlazení, které nedokáže stabilně udržet těch 1270MHz co by měla karta mít a běhá v průměru jen kolem 1150MHz. Pokud tomu naložíte, tak karta dokáže běhat kolem 1355MHz pro jádro a hlavně takty posunout na 7,4GHz na pamětech, což výkon posune hodně dramaticky klidně 16-18% běžně až lehce nad úroveň RX 480 na maximálních 1266MHz. Chlazení to zvládne při nárůstu teplot a slyšitelném zvýšení hlučnosti.
RX 460 STRIX 4GB jde taktovat také. Chlazení není žádný problém. Karta stabilně běhala kolem 1365MHz na jádře a 7,5GHz na pamětech. Nárůst výkonu je v průměru kolem 5-6%. Nicméně tuhle kartu si asi kvůli taktování a nahánění výkonu pořizovat nikdo nebude ;).
|