Strana 2 z 11
- Gigabyte Radeon RX 6500 XT EAGLE 4GB
– Grafická karta a TESTY
Začněme jako obvykle balením a představením karty. Gigabyte nabízí tuhle základní kompaktní edici v odpovídajícím kompaktním balení.
Samotná karta je docela malá. PCB samo má ITX rozměry (170mm), ale díky přerůstající konstrukci chladiče je karta přeci jen delší. Rozměry jsou tak celkově 192 x 117 x 38mm, kdy karta tedy zabírá 2 sloty. PCB je základní, ale co také čekáte od karty s pouze 107mm2 malým GPU, 64-bit sběrnicí a 4GB paměti. AMD však tento model řádně „nataktovalo“ a osadilo velmi rychlými 18GHz GDDR6, takže se neobejde bez přídavného napájení. Ovšem s přehledem stačí 6-pin. TBP karty je i tak jen 107W a v praxi dokáže žrát i kolem jen 90W v herní zátěži.
Ač jde o jednoduchou kartu, pasiv má měděné heatpipe a základnu. Chladí jej dva 80mm ventilátory s protiběžnými otáčkami a karta má pasivní režim, kdy v klidových stavech a nízkých zátěžích je tak bezhlučná úplně.
Karta není vybavena žádnými extra prvky, ani RGB podsvícením. Gigabyte udělal jen trochu vzhledově zajímavější ten chladič. Ve výbavě a technicky vše, co nabízí samozřejmě AMD Radeon RX 6000 série, ovšem mimo schopnosti akcelerace některých video-formátů. A to z důvodů uvedených v první kapitole. V praxi si toho většina lidí nevšimne (funkce přebere CPU), ale je to trochu divné. Stejně tak jsem v první kapitole vysvětlil, proč má jen dva grafické výstupy. Tedy DP 1.4 a HDMI 2.1.
Na všem podporováno FreeSync Ultimate atd. A všechny další technologie s touto generací grafik spojené (Ray Tracing, FSR, akcelerace AI, atd). Dokonce umí i Ray Tracing, kdy jde suverénně o nejlevnější grafiku s HW akcelerací DXR, která se kdy objevila na trhu. Samozřejmě vzhledem k omezenému výkonu to v praxi nebude příliš k použití ve hrách :).
Tohle je další recenze/TEST, který vzniká na zcela nové sestavě, a hlavně skladbě testů. Starší sestavu/skladbu jsme používali více než rok. Nyní přišel čas vše pořádně aktualizovat (obvykle bychom tak činili každých několik měsíců, ale vzhledem k situaci s dostupností karet a nutností jejich testování to nebylo příliš důležité). Takže jsme nasadili nové hry, aktualizované na nejnovější verze, nejnovější ovladače atd. Výsledky by tak měly být docela dost rozdílné proti staré sestavě a mnoha výsledkům a recenzím, které vznikají na starých testech
V sestavě jsme udělali ale jen minimální změny. Zůstal AMD RYZEN 5950X procesor se stejným aktivním PBO režimem. Vyměnili jsme desku za novější ASUS ROG CrossHair DARK HERO X570 variantu a také jsme změnili paměti za agresivnější rychlé modely, přenastavené na DDR4 3800MHz CL17 nastavení. A udělali pár drobných vylepšení, pokud jde o chlazení atd. Nicméně v případě sestavy vlastně celkově žádné velké změny nejsou. Hlavní změna se týká testovaných her a jejich nastavení. Tady je všechno nové.
Testujeme také prakticky výhradně nereferenční modely, tedy s výjimkou některých Radeon karet, které ovšem jsou/byly dostupné běžně v obchodech i v těch referencích. U NVIDIA jsme vyřadili z testů všechny tzv. „FE edice“ a nahradili je standardními OC nereferencemi. Důvodem je to, že NVIDIA svými FE edicemi, které normálně v obchodech nekoupíte, manipuluje s recenzemi a výsledky testů. FE edice jsou totiž ve skutečnosti speciálně vyladěné luxusní OC modely, které mají jeden z nejvyšších výkonů, vyšších než skutečné reference a běžné levnější edice. Ovšem mají nejnižší spotřebu a také uváděnu nejnižší cenu. Jenže realitou je, že v obchodech jsou výhradně dostupné nereferenční modely, které mají buď nižší, nebo když už podobný výkon, tak vždy s mnohem vyšší spotřebou a mnohem vyšší cenou. NVIDIA FE edice vůbec nereprezentují skutečnou realitu NVIDIA karet, které jsou nám v obchodech a PC skutečně nabízeny a prodávány. Těmi jsou vždy nereferenční OC edice, které mohou mít podobný, ale často spíše i nižší výkon než FE, ovšem vždy prostě žerou více a hlavně stojí více.
U AMD takový problém není, reference AMD RX 6000 se běžně prodávají. Navíc nereference jsou většinou skutečně OC edice, tedy jsou vždy výkonnější než reference, a rozdíl ve spotřebě tomu odpovídá. Z hlediska testování jsou to tedy skutečně reference, čímž NVIDIA FE modely rozhodně nejsou. Nicméně snažíme se obecně používat (pokud máme možnost a seženeme) pro testování tedy běžně prodávané edice jednotlivých karet, v testu tedy používáme následující modely AMD Radeon:
- Sapphire RX 550 4GB PULSE
- Sapphire MiniITX RX 570 4GB
- Sapphire NITRO+ RX 580 OC 8GB
- ASUS ROG STRIX VEGA 64 OC 8GB
- Gigabyte GAMING RX 5500 XT 8GB
- Sapphire PULSE RX 5600 XT 6GB
- Gigabyte AORUS RX 5700 XT OC 8GB
- Gigabyte EAGLE RX 6600 8GB
- Sapphire PULSE RX 6600 XT 8GB
- AMD Radeon RX 6700 XT 12GB
- AMD Radeon RX 6800 16GB
- AMD Radeon RX 6800 XT 16GB
- AMD Radeon RX 6900 XT 16GB
V případě NVIDIA grafik jsou použity následující modely:
- Gigabyte GTX 1050 2GB
- Gigabyte GTX 1650 Gaming 4GB
- ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB
- PALIT StormX GTX 1660 SUPER OC 6GB
- ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti 11GB
- MSI VENTUS RTX 2060 6GB
- MSI Gaming X RTX 2080 Ti 11GB
- ASUS ROG STRIX RTX 3060 12GB OC
- EVGA XC Gaming RTX 3060 Ti 8GB
- Gigabyte Gaming OC RTX 3070 8GB
- EVGA XC3 Ultra RTX 3070 Ti 8GB
- ASUS ROG STRIX RTX 3080 10GB OC
- MSI Gaming X TRIO RTX 3090 24GB
Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s nejnovější aktualizací. Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme nyní 8 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 72 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože nedokáží architekturu a výkon nových GPU využít. Všechny testy jsou také již s aktivním sBAR/SAM režimem.
A jaký je výkon karty v praxi? Podívejme se na pár testů …
|