AMD Gigabyte Radeon RX 6500 XT Eagle – TEST a RECENZE nové ultra low end grafické karty Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 25 leden 2022
Přejít na obsah
AMD Gigabyte Radeon RX 6500 XT Eagle – TEST a RECENZE nové ultra low end grafické karty
Gigabyte Radeon RX 6500 XT Eagle 4GB - karta a TESTY
Battlefield V
Cyberpunk 2077
Far Cry 6
Forza Horizon 5
Assassins Creed Valhalla
Doom Eternal
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Celkový výkon, SAM (rBAR), Ray tracing, PCIe 4.0 vs 3.0 atd.
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • AMD Gigabyte Radeon RX 6500 XT Eagle

                             – TEST a RECENZE nové ultra low end grafické karty

Udělat, speciálně v dnešní době, opravdu levnou grafickou kartu, je téměř neřešitelný problém. AMD se přesto pokusilo takovou na trh dodat. Výsledek není sice ideální, protože karta vychází z čipu určeného speciálně na míru pro mobilní platformu. Ale pořád jde z daleka o nejlevnější grafické řešení zcela nové generace na trhu, a v současnosti nemá v tomto ohledu žádnou konkurenci a přináší tak běžným uživatelům něco, co jsme v oblasti grafického Ultra low endu navíc už mnoho let neměli.

Nový AMD Radeon RX 6500 XT je přímým nástupcem letitého Radeon RX 550, se kterým sdílí podobně minimalistickou koncepci GPU řešení, a co nejjednodušší design k dosažení co nejnižší možné ceny v daném časovém období, ale dnes za to nabídne i použitelný herní výkon. Předchozí generace desktopové ultra low end grafiky v podobě AMD Radeon RX 550, totiž vyšla v roce 2017, takže nástupce v podobě nového Radeon RX 6500 XT je zde po dlouhých 5 letech. A dnes se podíváme, jaký tento nový grafický Ultra low end vlastně je …

  • AMD Radeon RX 6500 XT – malé 6nm NAVI 24 do akce!

Zajímavostí je, že jde o vůbec první herní 6nm GPU na trhu! Ano, AMD pro NAVI 24 použilo nejnovější verzi vylepšené 7nm výroby, která je označena jako N6 a využívá již EUV a další technologie. Jedním z přínosů je ještě větší denzita, takže toho AMD využilo a nacpalo na plochu pouhých 107mm2 hned 5,4 miliardy tranzistorů. To je množství, které se u 14nm čipů nacházelo na ploše více než dvojnásobné. Takže opravdu značný technologický posun.

NAVI 24 je ovšem jádro určené hlavně pro mobilní PC. Jde o nejmenší samostatný čip RDNA 2 architektury a nachází se na mobilních i desktopových grafikách Radeon RX 6500 a 6400 série. Jsou koncipovány hlavně jako podpůrné GPU, které za maximálně nízkou cenu umožňuje hrát jakékoliv hry bez potíží. Bohužel protože je primárně mířeno do mobilního platformy, kde bude vždy párováno v kombinaci s procesorem a jeho integrovanou grafikou, a tedy systémem přepínání grafik podle typu zátěže, je tu pár věcí, které u desktopových variant budou trochu vadit.

V první řadě, nemá akceleraci některých běžných video-formátů (například. AV1 decode). To je velmi neobvyklé u desktopových GPU a bohužel tak bude muset více máknout procesor. AMD však vypustilo tyhle věci z celkově dobrého pragmatického důvodu. Cílem bylo udělat ten čip co nejmenší, kdy samozřejmě každý mm2 na 6nm výrobě je hodně drahý. Pravdou totiž je, že osazené v mobilní platformě tu akceleraci videa tohle GPU vůbec nepotřebuje. Proč? Protože bude vždy párováno v přepínatelném systému s integrovanou grafikou v procesoru (ať už AMD nebo Intel), která tohle bude dělat. Takže je zbytečně aby tuhle funkci mělo ještě to samostatné GPU. Bohužel v desktopu to je o něčem jiném, tam přepínatelné druhé GPU nemáme. Desktop však dnes tvoří dnes jen zlomek prodejů podobných GPU, takže bylo rozhodnuto že se s tím prostě budeme muset smířit. S tím souvisí i pouhé dva grafické výstupy na této kartě. Je tu jeden HDMI 2.1 a jeden DisplayPort 1.4a. Toť vše. Zase pro mobilní platformu naprosto ideální a dostatečné, u desktopu by se možná někomu mohl hodit i třetí port.

Další věc, která bude v desktopu komplikovat trochu věci je rozhraní, kdy RX 6500 XT má jen 4 PCIe linky Gen4! Zase, v mobilní platformě to nejen nevadí, ale je to ideální. Proč? Protože nové platformy AMD i Intelu, se kterými bude NAVI 24 párováno, mají PCIe 4.0 vždy. U mobilní platformy je výhodné to udělat jen přes 4 linky, je to velmi efektivní a karta má propustnost jako PCIe 3.0 s 8 linkami, takže to nikdy nebude výkonově tuhle kartu omezovat. Jenže v desktopu to může být problém. Tady RX 6500 XT můžeme osadit i do starších PC vybavených jen PCIe 3.0, které se 4linkami bude mít omezení výkonu. A v tom případě bude i u takto slabé grafické karty nějaký úbytek výkonu proti PCIe 4.0. Jak velký? To jsme pro vás také změřili …

Naopak za zásadní problém nepovažuji jen 4GB kapacitu paměti. Ano, je to málo pro některé hry a nastavení, kde to bude mít potíže, ale tohle je ultra low end grafická karta, takže se počítá s tím, že budete hrát v nižších detailech s menšími texturami apod., kde 4GB paměti prostě stačí. Navíc je tu také otázka ceny. 8GB GDDR6 pamětí jsou na tuhle nejnižší cenovou hladinu velmi drahé. Speciálně dnes. A pak je tu také sběrnice, kdy karta má jen 64-bit, přes co nakrmit těch 8GB by byl stejně docela problém. Ale pozor AMD na tuhle kartu použilo velmi rychlé GDDR6 18GHz, takže ten výkon v kombinaci s jen 64-bit sběrnicí docela příjemně překvapí. Speciálně pokud srovnáme výkon se staršími generacemi low endových 64-bit karet, tak tahle kope úplně jinou ligu.

AMD uvádí na trh RX 6500 XT a RX 6400, ale jen první jmenovaná jde do volného prodeje, druhá je zatím je pro OEM. RX 6500 XT má plně aktivní verzi NAVI 24 s jeho 1024 SP (pouze 16 CU). Ale pozor, i když to není mnoho, GPU běhá na extrémně vysokém taktu až 2825MHz!!! To je s velkým náskokem vůbec frekvenčně nejrychlejší GPU na světě. Jako RDNA 2 architektura je také vybaveno Infinity Cache, i když jen malou kapacitou 16MB, ovšem i tak přes jen 64-bit sběrnici má tahle karta docela působivý výkon. Tím spíše, že AMD udrželo spotřebu hodně nízko. TBP karty je jen 107W.

  • Gigabyte Radeon RX 6500 XT EAGLE 4GB

AMD sice udělalo vlastní referenční varianty, ale ty do běžného prodeje nepůjdou. Karta bude běžně dostupná jen v nereferenčních provedeních. Nám se na úvodní test dostala do rukou základní edice od Gigabyte, tzv. EAGLE.

Jde o velmi jednoduchou kartu, i když Gigabyte na ní osadil o něco větší chladič, a tak nejde o mini-ITX formát (17cm). Tam se vejde jen PCB, ale pasiv a tělo chladiče jej o něco přerůstá, takže celková délka karty je 192mm. Což je pořád hodně kompaktní.

Ač jde o základní model, má pasiv vybavený systémem heatpipe a nad tím dva 80mm ventilátory i s pasivním režimem. Nemá RGB podsvícení a drží se referenčních taktů i výbavy. Takže se na ní podíváme …

  • Srovnání s konkurencí … klasický low end opět ožívá?

To je jednoduché, žádná konkurence neexistuje. AMD tuhle kartu oznámilo za 199 dolarů (5 290 korun vč. DPH), což je s velkým náskokem nejlevnější karta aktuální generace Radeon RX 6000 a NVIDIA RTX 3000 a ani teoreticky ani prakticky se na současném trhu za podobné peníze v této klasické ultra low end kategorii prostě nevyskytuje a vyskytovat zatím nebude.

Nabízelo by se praktické srovnání se starší generací karet, ale i tady platí, že za tuhle cenu v obchodech už více než rok nic neexistuje a dávno není k sehnání. Samozřejmě teoreticky má smysl RX 6500 XT srovnávat s předchůdcem v podobě Radeon RX 550 4GB, který tedy ve srovnání máme a byl ve stejné pozici základního modelu (ale ne ještě nejlevnějšího). Proti tomu stála GT 1030, ale tu jen testovat je absolutní utrpení, takže jsme vyhrabali jednu GTX 1050 2GB. Do srovnání jsme také zařadili populární starší modely, i když všechny byly posazeny o třídu výše do klasického mainstreamu.

Máme ve srovnání klasiku v podobě Radeon RX 570/580, GTX 1060, GTX 1650 apod. Ale tohle všechno jsou klasické mainstreamové herní karty, které sice kdysi před pár lety stály běžně kolem 200 dolarů (5,5 tisíce korun), ale to bylo tehdy s tehdejší hodnotou peněz a výrobními náklady. Dnes jsou ovšem ceny a náklady úplně jinde (a to nebereme v potaz současnou situaci v obchodech s nadstandardními maržemi). Jejich nástupci jsou už i delší čas na trhu v podobě mainstreamových Radeon RX 6600/6600XT a NVIDIA RTX 3050/3060 karet, ale stojí samozřejmě dnes o poznání více než tahle kategorie stála. Všechno je prostě výrazně posunuté.

Radeon RX 6500 XT je základ nabídky, klasický ultra low end, cíleně s vědomými kompromisy, aby to byla co nejlevnější grafická karta. Není to karta pro náročné hráče, ale karta pro ty hráče, kteří si chtějí, byť někdy v omezených detailech, zahrát ale bez potíží plynule všechny moderní hry minimálně v 1080p, a to při velmi nízké spotřebě a hlavně za co nejdostupnější/nejnižší cenu. To je něco, co už více než rok na trhu a v obchodech vlastně neexistovalo … takže mění na tom nový Radeon RX 6500 XT něco? Konečně tu máme opět cenově dostupnou herní kartu pro méně náročné? Podívejme se …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1611x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1801x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3920x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1293x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1