Strana 5 z 7
- Provozní vlastnosti - Spotřeba, chlazení a taktování
To hlavní, co nás zajímá u nereferencí, jsou samozřejmě rozdíly v provozních vlastnostech grafik.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr těchto všech měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až mnoho desítek W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci všech našich testů. Kolega kompletně přepracoval a přeměřil spotřeby i s ohledem na zařazení dalších testů.
Taktéž platí, že existují specifické aplikace, které dokáží vytížit uměle grafiku naplno a proti běžné spotřebě ve hrách a běžně užívaných aplikacích, bude spotřeba vyšší o další desítky W. To je možná zajímavé ohledně výběru vhodného zdroje, ale o běžné spotřebě to nevypoví vůbec nic. V našem případě vidíte tedy typickou spotřebu celé sestavy, a že máme hodně "nabušenou sestavu" takže jsou a čísla docela vysoká :). Hodně přes 100W jde například na vrub jen použitému procesoru.
Dle očekávání a parametrů má GTX 1060 o něco nižší spotřebu, ale to je dáno i tím, že má prostě méně paměti, fyzicky užší sběrnici a celkově nižší výpočetní výkon. RX 480 žere o něco více, což je dané i podstatně více tranzistory v GPU, kromě lepší výbavy samotné karty. I tak jsou obě edice vzhledem k výkonu rozhodně úsporné a výrazným zlepšením proti minulé 28nm generaci.
A jaké je chlazení? Obě grafiky mají nereferenční chladiče, ten na Sapphire RX 480 NITRO je o něco masivnější. Výsledek je ale docela podobný.
Obě karty v klidových stavech vypínají ventilátory a až do 50°C jedou tedy pasivně = bezhlučně. Hlučností jsou pak velmi podobné, tedy tiché.
Dá se říci, niž zvláštního. RX 480 Sapphire NITRO jde nataktovat a hlavní je dostat výše paměti, protože 7GHz je docela málo. Bohužel více než 7,6GHz se nám z nich vytáhnout nepodařilo :(. Jádro jde na stabilních 1375MHz. Celkově je nárůst výkonu až kolem 9-10%.
U Gigabyte GTX 1060 3GB WindForce je také nějaká rezerva. Karta se s OC profilem od výrobce pohybuje v neuváděném maximálním boostu až na 1949MHz (1797MHz oficiální boost), jde to trochu zvednout, dostaly jsme se v maximech až na 2063MHz u jádra. Paměti jdou na 9GHz. Celkově to ale znamená jen kolem 7-8% výkonu, což většinou nedožene ve většině hrách výkonově ani referenční GTX 1060 6GB, která má více jednotek v jádře a právě těch 6GB paměti.
Ani jedna z grafik tedy OC nadšence asi nezaujme.
|