Strana 12 z 15
- Provozní vlastnosti - Spotřeba, chlazení a taktování
Důležitým aspektem jsou dnes provozní vlastnosti, které se u jednotlivých modelů grafik dokáží poměrně významně lišit.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr těchto všech měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až mnoho desítek W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
Taktéž platí, že existují specifické aplikace, které dokáží vytížit uměle grafiku naplno a proti běžné spotřebě ve hrách a běžně užívaných aplikacích, bude spotřeba vyšší o další desítky W. To je možná zajímavé ohledně výběru vhodného zdroje, ale o běžné spotřebě to nevypoví vůbec nic. V našem případě vidíte tedy typickou spotřebu celé sestavy, a že máme hodně "nabušenou sestavu" takže jsou a čísla docela vysoká :). Hodně přes 100W jde například na vrub použitému procesoru.
Jak vidíte, vzhledem k výkonu je spotřeba RX 480 fantastická! O bezmála 100W nižší než R9 390X s podobným výkonem a dokonce nižší než R9 380X, kterou RX 480 nahrazuje za podobnou cenu. A může být ještě nižší, pokud na kartě zapnete nižší limit, o něco se nižší výkon protože karta sníží maximální takty, ale spotřeba klesne. Reálně by tak RX 480 měla žrát jen 100 – 110W v úspornějším boostu (podle toho kolísá i výkon) ale v boostu maximálním požere kolem 150W (což uvádí AMD v parametrech) což je ale pořád skvělé vzhledem k tomu, co všechno nabízí z hlediska výbavy a výkonu, zejména ve srovnání s předchozí generací AMD grafik. Srovnání s GTX 900/1000 modely konkurence není úplně férové, protože po stránce technologické výbavy toho jak ve výpočetní, tak multimediální výbavě spousta u GTX grafik chybí.
Bohužel nemáme referenční R9 380/380X na srovnání, jelikož jaksi neexistují :). Takže RX 480 jsme postavili proti poslední kartě, která se v referenci s referenčním AMD chlazením prodávala a to je R9 290X:
Radeon RX 480 má nejlepší referenční chladič typu „BLOW“ který AMD kdy vydalo. Ano, je velmi jednoduchý, ale věřte nebo ne, v běžném režimu karty je tišší než třeba referenční chlazení GTX 970 a o mnoho mnoho tišší než vysavač osazený na R9 290X. V dobře chlazené skříni má karty i na referenci rozumné teploty, byť to samozřejmě zdaleka není úroveň, na jakou jsme zvyklí u nereferencí. Ale mezi referenčními chladiči patří k tomu lepšímu co je a dokonce se to dá používat.
Proti poslednímu podobnému chladiči, který AMD použilo na R9 290X je to opravdu značné zlepšení, i když za to asi nejvíce může výrazně nižší spotřeba karty :). Přesto pro milovníky ticha i v zátěži a bezhlučnosti v klidu (nereference dnes často vypínají ventilátory, což reference nemůže) a nižších teplot bude samozřejmě nějaký z chystaných modelů nereferenčních variací, mnohem lepší volba.
Nepouštěli jsme se do žádných zásadních experimentů, kartu máme mezi prvními v ČR a musí jít brzy o dům dál. AMD přidalo do ovladačů zbrusu nové taktovací a monitorovací utility a jsou opravdu moc pěkné. Umí i přidávat napětí, leč tomu se u RX 480 moc přidávat nechce.
Výsledek je takový … no na první pohled se může zdát zklamání. Jenže jen na první pohled. RX 480 má tedy základní takt 1120MHz, ale v boostu běhá maximálně běžně na 1266MHz, který tedy bude pro nás tím základním. Paměti běží na 8GHz a jsou to prostě ty nejlepší GDDR5, které jsou k dispozici a lepší se prostě nevyrábí (GDDR5X je něco jiného a jsou výrazně dražší). Používá je i násobně dražší GTX 1070 a prostě nic lepšího na GDDR5 poli není. Taktovat jdou na 9GHz, což je pro GDDR5 vážně masakr. Náš nejlepší stabilní výsledek byl 1365MHz, což je skoro standard pro RX 480. takže zhruba 7-8% nárůst taktů na jádře a 12% nárůst na pamětech. A tady přichází příjemnější překvapení. Výkon se totiž zvedl o 10-12% proti základu, což je hodně dobré proti tomu, jak se zvedal výkon u starší generace, takže tady jsme hodně překvapeni. Nataktovaná RX 480 má totiž v mnoha případech výkon opravdu na úrovni R9 390X OC a GTX 980 OC a na dohled FURY modelům!
Jsme hodně zvědaví, kde je u referencí problém, že přidávání napětí prostě nějak nefunguje a jádru se přes 1,4Ghz nechce. Uvidíme, zda to dokáží výrobci grafik u svých verzí nějak vyřešit. Podle zkušeností ostatních to vypadá na fakt, že karta prostě nedostává dostatek energie. Má totiž jen ten jeden 6-pin, nicméně při OC jde spotřeba asi výše a napájení 6-pinem na to asi úplně nestačí. Uvidíme tedy, co nereference s případně 8-pin konektorem.
|