Strana 3 z 6
- Výkon v praxi – hrajeme na low endu
Jedním z důvodů, proč se u nás low end moc netestuje je, že je prostě pomalý :). A také uznáváme, že strkat podobné grafiky do naší ultra high end testovací sestavy je opravdu nesmysl.
Takže jsem si dnes postavil trochu jinou sestavu i s ohledem na to, že chci, aby v ní byl v základu alespoň trochu výkonově low endovým grafikám odpovídající procesor (z hlediska reálné šance, že to s takovým CPU někdo bude v praxi i používat), nemluvě o tom že nás zajímá, jaký výkon navíc nabízí neintegrované grafické řešení pro integrovanému a samozřejmě jaká je spotřeba. Takže jsem jako základ zvolil Intel Core i5-7600K procesor s jeho HD 630 integrovanou grafikou.
Zvolil jsem k tomu i rozumnou desku, tedy mini-ITX formát ASUS STRIX Z270I, k tomu je tam 2x 8GB DDR4 2400MHz pamětí a SSD disk. Testovat budeme samozřejmě s Windows 10. A jaký je tedy praktický výkon? Dá se na tom hrát?
Zvolil jsem pro otestování všech grafik dvě modernější hry a jednu starší hru. Nastavil jsem detaily tak, aby to opravdu bylo hratelné i na low endu.
- Battlefield 1 (DirectX 12)
Jedna z vizuálně velmi působivých her a také velmi dobře optimalizovaných. S DirectX12 na střední detaily si ji opravdu zahrajete i na low endu.
Proti předchůdci, tedy R7 250 je rozdíl opravdu znatelný. No a proti integrované grafice v Core i5 procesoru je rozdíl úplně monumentální, prostě na integrované grafice si nezahrajete, na RX 550 už ano. Nicméně jsou tu ještě o třídu výkonnější low end grafiky taktéž bez přídavného napájení.
Další moderní a zatraceně dobře optimalizovaná hra. Na nízké detaily s API VULKAN nemáte žádný problém si na low endu ve FullHD zahrát.
RX 550 dává skoro 60FPS, opět předchůdce R7 250 je výrazně slabší a na integrované grafice v Intel procesoru si ani tohle nezahrajete.
- Counter Strike: GO (DirectX 9)
A pak tady máme jednu technicky starou záležitost, ale stále velmi populární. No a u téhle hry vlastně nemusíte ani stahovat detaily. Takže na Very high nastavení ve FullHD:
No a RX 550 dává skoro 120FPS v průměru, takže opravdu žádný problém. Opět výrazně lepší než R7 250 a několikrát lepší než integrovaná grafika v Intel procesoru. Čistě pro zajímavost jsem ještě vyzkoušel samotný Radeon RX 550 v dalších hrách, které se na ní dají hrát.
- World of Tanks: v 1920x1080 na střední detaily jede krásně hratelně kolem 50FPS
- OverWatch: v 1920x1080 na střední detaily bez potíží kolem 70FPS.
- Rocket League: V 1920x1080 na maximum jede kolem 85FPS.
Celkově prostě není problém řadu současných her s touhle grafikou hrát. V podstatě jakoukoliv slušně optimalizovanou i novou hru si na tom zahrajete ve FullHD, i když samozřejmě ne vždy ve vyšších detailech. A je to výrazný rozdíl mezi minulou generací Radeon R7 250 a ještě větší proti integrované grafice v procesoru Intelu. Rozdíl mezi použitelností a nepoužitelností. A znovu připomínám, Radeon RX 550 je ultra low end …
A jak je to po stránce provozních vlastností a ceny?
|