Strana 6 z 6
Omlouvám se, pokud se vám zdá test příliš stručný, ale i tak zabral dost času a pro člověka, zvyklý na high end grafiky si asi umíte představit, jak je to těžké :). Nicméně protože i já sám potřebuji mít přehled o situaci, myslím že tento test je dostatečně výmluvný.
- Radeon RX 550 vs Radeon R7 250
Radeon RX 550 je skvělá nová generace nejnižšího low endu. Proti svému přímému předchůdci R7 250 je zde opravdu zásadní zlepšení ve všech směrech. Kromě jediného. Počet jednotek. Ano, obě karty mají GPU s 512SP, obě karty mají také 128-bit sběrnici, ale dál už je všechno jinak.
Přes stejný počet jednotek je RX 550 taktována výrazně výše, má také 2x tolik paměti opět na výrazně vyšší frekvenci, tedy paměťová propustnost je zásadně vyšší. Herním výkonem je RX 550 1,8x výkonnější než R7 250! A to RX 550 má navrch moderní výbavu, lepší výbavu, podporuje všechny nejnovější technologie a ještě žere nezanedbatelně méně. Jako základní grafická nabídka neintegrované grafiky opravdu výrazné zlepšení.
Z hlediska provozních vlastností nemáme výhrady. Karta je to velmi velmi úsporná. Skvělou věcí na RX 500 řadě grafik od AMD je, že na rozdíl od RX 400 a předchůdců mají lépe řešenou spotřebu v klidových stavech, více monitorech, videu atd. Takty zůstávají nízké a spotřeba také. A není o tolik vyšší proti integrované grafické kartě. Samozřejmě když chcete výkon, spotřeba vzroste, ale vzhledem k tomu že integrovaná grafika Intel je fakticky nepoužitelná a RX 550 ano, je ta spotřeba navíc prostě více než na místě. A není vůbec vysoká, je znatelně níže, než u dalších low end grafik jako jsou GTX 1050 či RX 460.
V podání MSI RX 550 ITX verze je to také tichá karta. Naprosto tichá v klidu a velmi tichá v zátěži. Pokud vyloženě nepotřebujete low profile verzi, tak právě kvůli většímu chlazení je to skvělá volba a do malých ITX skříní se většinou vejde bez potíží.
Problém RX 550 2GB je jediný. Samotná karta jako základní low end je dobrá a nemáme výhrad k tomu co umí, ani výkonu. Výhradu mám ale k tomu, co stojí. Ano, 2500 korun není rozhodně vysoká cena, jenže za necelých 2700 mohu mít 4GB verzi, kdy 2GB tak nedává moc smysl a hlavně za 3 tisíce korun přesně, je tu znatelně výkonnější RX 460 2GB, která také nepotřebuje přídavné napájení. 3500 korun pak stojí testovaná konkurenční GTX 1050 2GB OC od ASUSu. Jsem toho názoru, že cena RX 550 by měla být spíše mezi 50-60 dolary, tedy nějakých 1600 korun za 2GB, a maximálně 2tisíce korun vč. DPH za 4GB, za což by dávala určitě větší smysl. Za 2500 tisíce je prostě docela „drahá“ a spíše bych dal přednost o několik set korun dražší RX 460 a velmi brzy (tento týden) už spíše RX 560. Zkrátka ta současná cena je trochu problém. Pokud klesne pod 2 tisíce, bude to ale zajímavý kup, jako HTPC grafika, jako lépe vybavená a výkonnější náhrada za integrovanou grafiku, pokud vám tato úroveň výkonu stačí, jako základní grafika i k výkonným RYZEN procesorům je dobrá volba.
Pokud vás zajímá jen občasné hraní, tak i ve FullHD si na tomhle něco opravdu bez problémů i zahrajete (a k mému překvapení ne špatně) na rozdíl od všeho, co je pod touhle grafikou včetně integrovaných grafik zejména v Intel procesorech. Jestli klesne cena pod 2 tisíce, dostane tahle grafika i ocenění a doporučení. Za současnou cenu ale není prostě tak zajímavá, jako RX 460 potažmo brzy RX 560 …
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|