Strana 8 z 9
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Začněme u spotřeby. Měříme jak v klidu, tak v herní zátěži, a to v průměru všech testovaných her. Spotřeba současných grafik není konstantní a stálá, ale dynamicky se mění díky řízení spotřeby, které dnes grafické karty mají. A tak se hra od hry může spotřeba stejné karty lišit i o několik desítek W. Pokud navíc kartu zatížíte výpočetně, či na úplně maximum například s FureMark, dostanete ještě o desítky W vyšší spotřebu u některých modelů. Tak pozor na to. Samozřejmě naši spotřebu ovlivňuje i zbytek sestavy, kdy máme v sestavě RYZEN 9 3900X v X570 desce s aktivním PBO. Nicméně všechny karty mají stejné podmínky:
XFX Radeon RX 5600 XT THICC III ULTRA jede na maximálním taktu, který AMD pro RX 5600 XT výrobcům dovoluje. Tedy 1750MHz na GPU a 14GHz na pamětech. THICC II PRO je o něco pomalejší, ale jen na GPU, které má 1620MHz, i když dokáže boostovat o něco výše. Díky zvýšením taktů GPU i pamětí jsou tyhle RX 5600 XT výkonnější, ale také o něco žravější než referenční RX 5600XT. Ale to nevadí.
Jsou překvapivě efektivnější, než NVIDIA a její RTX 2060 řada! A to máte možnost stále tu spotřebu snížit, stačí přepnout na úspornější BIOS, nebo si pohrát s ovladači a nastavením některých funkcí, které AMD pro Radeon grafiky nabízí. Nicméně ani v základu tohle nejsou nijak extrémně žravé karty. Vzhledem k použitému základu ale asi moc nepřekvapí, že nejsou o moc úspornější než RX 5700 model.
XFX zapracovalo na THICC designu, který trochu otevřelo. Možná to některé překvapí, ale ve výsledku není v teplotách ani hlučnosti prakticky žádný rozdíl mezi THICC II a THICC III, přestože druhá jmenovaná má delší chladič a o ventilátor navíc. Ale také má vyšší takt GPU. Přesto jsou teploty podobné (velmi dobré).
Karty také mohou mít ventilátory zcela vypnuté v klidovém stavu, kdy ale pak teploty překračují 40°C. Což je ale zcela v pořádku. Pokud jde o hlučnost, i tady XFX zapracovalo proti starším designům. Karty jsou tiché.
A tím myslím že patří k tomu nejlepšímu v této oblasti, a to se bavíme o hlučnosti v performance režimu. Karta dokáže být ještě tišší v SILENT režimu.
Díky neočekávanému zvýšení taktů na poslední chvíli je prakticky celý OC potenciál u rychleji taktovaných továrních Radeon RX 5600 XT edice využit. AMD totiž u RX 5600 XT stejně jako u RX 5700, nastavuje umělý pevný limit, kam lze takty posunout. U RX 5600 XT je to 1820MHz, víc to prostě nejde. Proti 1750MHz s novým BIOSEm je tak posun výkonu malý a moc nepřidají ani paměti, které jsou na 14 900MHz. Výsledkem jsou tak kosmetická 4% výkonu maximálně. Nicméně ve srovnání s referencí jde o výrazně vyšší výkon. Samozřejmě ale není zdaleka maximem toho, co je NAVI 10 jádro schopno, to by ale lezlo do zelí vyšším verzím RX 5700 a hlavně RX 5700XT na které dokáže tohle jádro i přes 2100MHz (ovšem spotřeba je pak taky jinde).
Máme ale pár dalších věcí na zhodnocení …
|