Strana 10 z 11
- Celkový výkon, SAM(rBAR), RayTracing, PCIe 4.0 vs 3.0 atd.
Všechny testy jsme již prováděli už se zapnutou technologií AMD Smart Access Memory (pro AMD RX 5000/6000) grafiky a také obdobou v podobě univerzální rBAR pro NVIDIA (RTX 3000), kterou dnes AMD i Intel platformy běžně podporují. V některých hrách dokáže docela znatelně zvýšit výkon (i více než 10%, u některých her je ale přínos minimální až žádný.
Tyto technologie stále musíte ručně zapnout v BIOSu, ovšem pak už prostě fungují. A protože jsme nezjistily žádné nevýhody a nedostatky (nemá to nikdy negativní vliv na výkon), ponecháváme ji prostě už zapnutou stále. Nevím, proč AMD a Intel nechávají SAM/rBAR v základu neaktivní. Už to nedává smysl.
Radeon RX 6400 má ve výbavě HW akcelerovaný Ray tracing (DXR), kdy jde suverénně o nejlevnější grafiku na trhu v historii s touhle výbavou. Pochopitelně vzhledem k omezenému výkonu a počtu jednotek, je v praxi ve hrách u této karty celkem k ničemu, takže se nebudeme ani obtěžovat s jeho testováním :). Ale ano, HW akcelerovaný Ray Tracing podporuje, což nemá žádná jiná grafická karta široko daleko v této cenové a výkonnostní třídě (tedy kromě RX 6500 XT). Umí pochopitelně i FSR 2.0 a další technologie, kdyby to někoho zajímalo :).
Takže zásadní je stále jen a pouze rasterizační výkon, bez vlivu RT. A tam dnes vypadá výkonové srovnání takto:
Samozřejmě záleží na výběru her. V našem případě máme dobrý vzorek hlavních používaných technologií a moderních engine, které jsou a budou aktuální další roky. Nicméně tenhle graf neříká vše …
Speciálně u Radeon RX 6500 XT i RX 6400 je ještě rozdíl, když kartu strčíte do systému vybaveného jen PCIe 3.0, nebo můžete využít PCIe 4.0, které už pár let je u AMD a dnes konečně i u Intelu. AMD totiž NAVI 24 koncipovalo pro připojení přes 4 PCIe linky, což není problém u Gen4, ale je to jasné omezení u Gen3. Rozdíl v propustnosti je dvojnásobný. NAVI 24 je dělané primárně jako mobilní řešení, kdy bude téměř vždy osazováno do mobilních platforem AMD a Intelu, které v současných nových generací mají vždy PCIe 4.0. U desktopu je to na vás. Nicméně pokud má váš PC jen PCIe 3.0, tak i u této slabší grafiky bude nějaký pokles výkonu:
Náš test, který vzniká v kombinaci s extrémně výkonným CPU RYZEN 9 5950X s PBO v kombinaci s vyladěnými DDR4 3800MHz atd., ukazuje prakticky nejhorší scénář = největší možné rozdíly výkonu. Pokud je váš CPU slabší, tedy jste více omezeni výkonem, nebude rozdíl zdaleka tak dramatický. I tak ale PCIe 3.0 znamená u některých her celkem znatelný pokles FPS.
Nicméně u starších PC vybavených low endovými několik generací starými CPU bude tolik dalších „brzd výkonu“, že tohle zdaleka nebude ta největší. Pravdou navíc je, že PCIe 4.0 je na trhu už delší dobu, takže i u levných PC jej dnes lze mít. Nejde dávno jen o „high end“ záležitost. Rozhodně doporučujeme RX 6500 XT a RX 6400 osazovat primárně do PCIe 4.0 platforem, ty jeho 4linky jsou v tomto formátu více než dostatečné.
Takže k závěrům …
|