Strana 11 z 11
AMD RX 6400 byla po svém vydání některými podle mého názoru hodně neobjektivně kritizována. Protože faktem je, že jde o nejlepší kartu svého druhu na trhu. Bezkonkurenčně. Na poli extrémně úsporných efektivních nízko-profilových jedno-slotových karet, není prostě nic takhle dobrého. Takže ona kritika nedává smysl, když neexistuje lepší produkt.
Nejblíže je určitě starší NVIDIA GTX 1650 4GB, existující také v LP variantách bez přídavného napájení. Nicméně ta má podstatně větší čip a 128-bit sběrnici a tudíž je fyzicky dnes dražší na výrobu, přesto celkově na výkon RX 6400 celkově nestačí. A GTX 1650 je jako karta na trhu dražší než novější a výrobně efektivnější jednodušší RX 6400. Výkon RX 6400 je ale tak dobrý, že v mnoha případech se pohybuje kolem úrovně staré, ale stále velmi populární a rozšířené mainstreamové GTX 1060 6GB, ovšem s méně jak třetinovou spotřebou a bez nutnosti přídavného napájení.
(Testováno s aktivním SAM (rBAR) pro novější karty)
Ve srovnání máme Radeon RX 550 4GB, který je nejbližší tomu, co by se dalo nazvat předchůdcem současné RX 6400/6500 low end série. Ale přes podstatně větší GPU čip a dvojnásobnou sběrnici ho RX 6400 doslova výkonově zmasakruje, při stejné spotřebě. RX 550 4GB se přitom stále prodává a jeho cena pohybuje kolem 3500 korun, takže RX 6400 pohybující se od ceny 4500 korun, vůbec není špatný nástupce. I když samozřejmě ceny nejsou tam, kde jsme byli zvyklí že byly. Ovšem upozorňuji, že inflace znehodnotila peníze mnohem více, takže současné ceny jsou vlastně ještě dobré vzhledem, k okolnostem, nákladům na výrobu a energii atd.
AMD nastavilo vůbec dobré ceny u své RX 6000 série, kdy NVIDIA s její nekompletní nabídkou RTX 3000 modelů doplněnou v nižších segmentech zastaralými GTX 1600 modely, není schopna poměrem cena/výkon a výkonem ve stejné cenové hladině konkurovat. Testovaný Sapphire PULSE RX 6400 v LP provedení stojí 4600 korun vč. DPH a je běžně dostupný. Za stejnou cenu má NVIDIA starou GTX 1050 Ti s polovičním výkonem, nebo je tu novější GTX 1650, která AMD sem tam stačí jen když AMD osadíte do PCIe 3.0. Ve Gen4 slotu je však RX 6400 jasně rychlejší, a to je GTX 1650 dokonce ještě dražší, protože je výrobně nákladnější (složitější). Poměrem cena/výkon tak RX 6400 není vůbec špatný, a to přes fakt, že vlastně vůbec nesoupeří o to, mít primárně opravdu dobrý poměr cena/výkon. To je úkolem jiných modelů určených pro náročnější hráče. Tahle má poněkud jiné zaměření.
AMD Radeon RX 6400 je specificky dělaný pro efektivitu a hlavně provoz bez přídavného konektoru napájení. Má tedy jen onu 50W spotřebu, kvůli které musely být sníženy takty atd. proti příbuzné plně aktivní RX 6500 XT, která jede naplno. Přesto že rozdíl spotřeby mezi oběma kartami je „značný“, a RX 6500 XT žere dvojnásobek toho co RX 6400, rozdíl výkonu je nakonec běžně jen kolem 20%. Obecně výkon RX 6400 s ohledem na jednoduché parametry, pouze 50W spotřebu a nízkoprofilové provedení, je vlastně velmi působivý. Hlavně stačí v pohodě na hraní všech her! Starší titulky klidně s vysokými detaily, novější samozřejmě většinou na střední nastavení, ale minimálně v rozlišení 1920x1080 si bez problémů zahrajete všechno. Což je na pouze 50W pidi grafiku sakra výkon. Aktuální konkurenci tak přímo nemá, nepočítáme-li ještě dražší a obecně slabší starší starší GTX 1650.
Samozřejmě RX 6400 stejně jako RX 6500 XT nejsou perfektní řešení. Ani jím být nemají. Kritici poukazují hlavně na 4linkový PCIe 4.0 konektor, kdy je samozřejmě rozdíl v propustnosti, když to osadíte do 4linek PCIe jen 3.0 verze. I u takhle slabých karet to v některých hrách má dost měřitelný vliv na FPS. Druhou výtkou je pak absence akcelerace video-formátů AV1 (decode) apod. Zkrátka že nemá jinak pro Radeon RX 6000 (i starší karty) obvyklou multimediální výbavu, to je u desktopové verze prostě trochu škoda. Byť z hlediska praktického použití to není problém a většina uživatelů si toho na dnešních PC ani nevšimne.
Z hlediska konstrukce a určení miniaturního čipu NAVI 24 GPU, ovšem dává obojí smysl. NAVI 24 bylo a je primárně určeno do mobilních platforem. A tam bude párované vždy v kombinaci s procesorem s přepínatelnou integrovanou grafikou, která tu akceleraci médií má a obstarává. Takže absence toho samého je vlastně dobrá věc. V NAVI 24 čipu je prostě zbytečná, jen by to zvětšilo a prodražilo samotný čip. Bohužel u desktopu ta absence zamrzí, protože přepínání grafik zde není. Stejně jako třeba jen dva grafické výstupy, což ale v případě LP verze RX 6400 není nic neobvyklého, ono se jich tam víc nevejde. Protože však minimálně 70, spíše 80% těchto NAVI 24 čipů se prodá v mobilní sféře, nedává smysl tam cpát něco, co tam tedy není pro těch 70 – 80% systémů vůbec potřeba. To platí i o tom 4linkovém PCIe 4.0. Opět, v mobilní platformě žádný problém, ty linky tam takhle jsou vždy k dispozici, u desktopu s možností osazení dos tarších platforem jen s Gen3 to zamrzí, ale prostě nemá smysl pro to minimum desktopových variant, dělat jako celek složitější ten čip a přidávat linky, které v 80% toho kde se použije nejsou třeba. Navíc PCIe 4.0 je dnes stále více rozšířenější řešení i u levného deskoptu. Není dnes problém levnou Gen4 desku a CPU pořídit, odpovídající RYZEN 5000 (ZEN3) v kombinaci s B550 jsou a budou už jen dostupnější.
Osobně tedy tu kritiku, které se RX 6400 po jejím vydání od mnohých dostalo, i některých, jež jsem považoval za objektivní, prostě nechápu. Pokud by existoval na trhu jasně lepší produkt stejné třídy a určení, tak neřeknu. Ale žádný takový produkt na trhu prostě není. Kromě obstarožní GTX 1650, která ovšem v praxi stojí ještě víc, je RX 6400 technologicky prostě jinde a výkonem taky. Je to zdaleka nejvýkonnější a nejmodernější low profile karta bez přídavného napájení na trhu. A její výkon stačí na hraní všech současných her a v řadě z nich to nemusí být ani jen nutně s nejnižšími detaily. Což s ohledem na minimalistické parametry a snad nejmenší grafický čip v novodobé historii samostatných GPU, je více než působivé. Ani cena mě nepřijde nijak přehnaná. Tedy samozřejmě hodnoceno dle současných reálií, nákladů, inflace ale i toho, co stojí starší podobné karty na trhu.
Samozřejmě Radeon RX 6400 nedoporučím nikomu, kdo hledá co nejlepší poměr cena/výkon a výkon na nějaké větší hraní her obecně. Jde totiž stále o nejzákladnější low end, se vším, co k tomu patří. Pokud to s hraním her myslíte vážně, je více než 2x výkonnější Radeon RX 6600 bez XT jasně nejlepší volbou. RX 6400/6500 XT ale nejsou nezajímavé jako nové karty, mají nejlepší výkon a poměr cena/výkon ve svých kategoriích i efektivitu a jako low end nové generace jsou velmi dobré. Jejich největším "problémem", který do hodnocení mnozí začleňují, jsou ceny bazarových karet. Což ale nedává moc smysl. Pochopitelně za něco kolem 5 tisíc korun můžete pořídit sice několik let staré jeté, ale karty podstatně výkonnější jako jsou modely GTX 1070/1080 nebo VEGA 56/64. Jejich spotřeba je úplně jinde, ale herní výkon taky, nejde však o konkurenci v pravém slova smyslu. A samozřejmě že takovéhle nabídky starších kdysi výkonných herních grafik jsou běžnou věcí a low end nové generace s nimi těžko může soupeřit. Nemůžeme prostě srovnávat nové karty vyráběné za současné světové situace a inflace s cenami ojetých několik let starých karet, byť vyšší třídy.
Ovšem aby mé hodnocení bylo férové, a doporučení kompletní, tak tuhle realitu zmíním. Pokud vám jde o co nejlepší herní výkon za vašich 4500 – 5000 korun, a nevadí vám riskovat bazarovou kartu už pravděpodobně bez záruky, dá se za tyhle peníze prostě koupit grafická karta s mnohem lepším výkonem než má ultra low endové nové řešení, což není žádná novinka. Ale zahrnovat to do hodnocení těchto low end grafik nedává smysl. Ostatně za cenu nové Fábie také pořídíte starší generaci luxusního BMW 7 a taky to neznamená, že je ta nová Fábia špatná nabídka.
Pokud vám jde o novou grafickou kartu v low endu, tak RX 6400/6500 XT nejsou vůbec špatné, a jsou vším, čím má dobrý grafický low end být. Vlastně Radeon RX 6400 je zdaleka nejlepší, co na trhu existuje v kategorii nízko-profilových grafik bez přídavného napájení. A jsem docela překvapen tím, jak více než solidní výkon tahle extrémně parametrově jednoduchá a úsporná karta nabízí, pokud ji tedy osadíte do PCIe 4.0 a nebudete ji penalizovat starší platformou.
Na rozdíl od ultra low endových karet v minulosti, podobných většinou i papírově silnějších parametrů, tahle karta zvládne všechny současné hry bez potíží a hratelně! A nemusíte přitom nutžně hrát v nejnižších detailech. Zkrátka ve své kategorii a se svým určením považuji AMD RX 6400 za vynikající produkt, s jasným určením a zacílením. Je perfektní? Není, ale to být ani nemá, nicméně stojím si za tím, že RX 6500/6400 série s NAVI 24 jsou nejlepším klasickým low end řešením, za hodně dlouhou dobu. Pochopitelně ceny jsou kde jsou, ale za to karty nemohou a žijeme v jiné realitě než kdysi. Testovaná low-profilová RX 6400 PULSE verze od Sapphire, je pak velmi atraktivní verze, který má ve svém stylu a provedení na trhu minimum skutečné konkurence. Možná kdyby existovala plně pasivní edice byť s vdvouslotovým větším pasivem, bylo by to úplně ideální ;).
Za výbavu na testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|