Strana 8 z 10
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Důležitým aspektem výkonných grafik jsou samozřejmě provozní vlastnosti. Zejména spotřeba a s tím související chlazení. Nová generace výkonných grafik přichází s opravdu velmi vysokou spotřebou. Měříme průměr ze všech našich herních testů a takhle to vypadá:
AMD RX 6600 má oficiálně pouze 132W TBP. Jde o s náskokem zatím nejúspornější grafickou kartu současné generace. Gigabyte ji ani netaktoval, takže ta spotřeba skutečně je takto nízká, což vzhledem k velmi solidnímu výkonu, dělá z této grafiky také jednu z nejefektivnějších grafických karet vůbec.
Protože těch 132W u Gigabyte 6600 EAGLE je skutečně reálná hodnota, není to až taková výzva uchladit. Tím spíše, že EAGLE edice je osazena poměrně velkým chlazením, s velkým pasivem, který výrazně přesahuje délku PCB a vše chladí trojice 80mm ventilátorů. Výsledkem jsou tak extrémně nízké teploty, neohřeje se v zátěži ani na 60°C!
Gigabyte ale úplně nepreferuje co nejtišší provoz. Těch 58°C v zátěži je opravdu extrémně málo a klidně by to mohlo být více výměnou za extrémně tichý provoz. GB ale nechává ventilátory točit rychleji, není to tedy nejtišší karta, kterou jsme tu kdy měli, ale je velmi tichá. V klidových stavech běží kompletně jen na pasivní chlazení.
U AMD RX 6000 série je docela solidní potenciál k OC. Zejména vzhledem k tomu, co známe z NVIDIA RTX 3000 karet, kde není OC potenciál dnes prakticky žádný. U RX 6600 je boost takt jen 2491MHz, což je nic u 7nm RDNA 2 čipů. U testované EAGLE edice byl běžný takt, na kterém se karta při hraní her pohybovala, zhruba 2350MHz, takže určitě je tu potenciál ke zvýšení.
Pokud zvýšíte power limit, dá se jít s taktem GPU i u tak základní verze jako je tahle, dost vysoko. Konkrétně s 20% zvýšením power limitu na nějakých 2750MHz v maximálním boostu. Bohužel limitem jsou zde hlavně paměti, které mají jen 14GHz a na dnes běžných 16GHz je nedostanete. Evidentně je tak na tuhle kartu použito nejlevnějších dostupných GDDR6. Podařilo se nám je vytáhnout jen na 15,2GHz. Výkon karty tak povyskočil jen o 6-7% proti základu, ale narostla i spotřeba asi o 30W, což už ji tedy dostane spotřebou na úroveň výkonnějšího RX 6600 XT. Jenže ten je už v základu při stejné spotřebě ještě výkonnější díky rychlejším pamětem a více jednotkám v GPU při podobném taktu. Takže pokud vám jde o výkon a maximální efektivitu, je určitě lepší volbou.
Takže k závěrům …
|