Strana 9 z 9
Všechny testy jsme prováděli bez zapnuté technologie AMD Smart Access Memory, kterou ale jinak platforma RYZEN 5000/3000 + RX 6000 na X570 plně podporuje. V některých hrách dokáže docela znatelně zvýšit výkon. Nicméně v současnosti stále není aktivní v základu a musíte ji ručně zapnout. Takže s ní zatím v základu netestujeme. Ale vypadá to, že brzy ji AMD nechá zapnutou pořád, pak tedy změníme testování. Ovšem dokáže zejména Radeonům výrazně přidat v některých hrách:
NVIDIA již má „BAR“ technologii na které je SAM založena také, ovšem přínos je prakticky jen u jedné hry a mnohem menší než u AMD. Zde má AMD zkrátka výhodu, že dělá tu optimalizace pro své karty na své platformě a stejných sběrnicích. Takže je v tomhle prostě dál. Výkon s aktivním SAM by tak dokázal v průměru her zvednout výkon AMD karet o 5 – 15% v průměru. Což není rozhodně málo. Ale zatím není prostě SAM aktivní v základu, musíte ho zapnout v BIOSu desky ručně.
V tuto chvíli vliv SAM/BAR do výkonových testů a výsledků zatím nezapočítáváme. Stejně jako do celkových výsledků nezapočítáváme testy s Ray Tracingem. Ono totiž srovnávat AMD Radeon vs NVIDIA s RT v současných hrách kde RT efektovou jsou, je neobjektivní. Prakticky všechny hry s RT efekty vyšly už před dlouhou dobu, v základu RT efekty neměly a dostaly je poději s update a optimalizací pro RTX grafiky NVIDIA. Ty samé hry ale stále nedostaly žádnou podobnou optimalizaci pro Radeon RX 6000 grafiky, takže srovnávat za těchto podmínek výkon karet pod RT v těchto hrách?
Jedinou hrou, o které v současnosti vím, že má optimalizace pro obě značky a u obou RT efekty fungují, je Dirt 5, a tam to vypadá takhle:
Takže obecně bych v současnosti rozhodně nedělal závěry ohledně Ray Tracing výkonu. Speciálně když obecně platí, že ten téměř neviditelný vizuální efekt žere tolik výkonu, že zapínat ho nemá dnes smysl. RTX 3000 a RX 6000 obecně prostě nemají dost výkonu na smysluplný real time Ray Tracing ve hrách a je to dnes spíše marketing než skutečně užitečná technologie. Ale pokud to hry nabídnou, tak obě řady jej podporují.
Takže bez SAM/BAR a bez RT vypadá výkonové srovnání takto ve srovnání modelů, které nás přímo zajímají.
Samozřejmě záleží na výběru her. V našem případě máme dobrý vzorek různých technologií a engine. Vyšlo to tak, že RX 6700 XT dokáže porazit RTX 3070 v 1080p o 2%, ve 1440p je to absolutně vyrovnané, ale ve 4K je RTX 3070 o více jak 5% výkonnější. Tohle není příliš překvapivý výsledek. Obecně RDNA 2 architektura si vede skvěle v 1080p/1440p, kde je obvykle jasně lepší než RTX 3000 série od NVIDIA. Speciálně když to testujete na nejvýkonnější a nejmodernější platformě současnosti pro hry, tedy RYZEN 5000.
Ve 4K se pak obvykle RTX 3000 daří lépe. U RTX 3070 vs RX 6700 XT zde bude nepochybně roli hrát fakt, že NVIDIA má díky 256-bit vyšší propustnost pamětí než 192-bit AMD. Infinity cache ale odvádí skvělou práci, navíc AMD má 12GB kapacitu, což umožňuje zapnout některé detaily, které s 8GB by nebyly možné. Obecně ale AMD orientuje RX 6700 XT na 1080p a ideálně na 1440p. Pro 4K má totiž Radeon RX 6800 16GB, která je v tomto rozlišení o nějakých 21% výkonnější, a ten příplatek na ní je tak odpovídající. Speciálně když RTX 3070 má výkonově mnohem blíže RX 6700 XT než RX 6800, ke kterému má blíže realitou cen.
Za zmínku stojí také generační nárůst proti RX 5700 XT. Znovu opakuji, AMD nepoužilo žádný nový výrobní proces. Ten zůstal stejný 7nm. Ovšem AMD i tak o více jak 60% zvedlo počet tranzistorů, ale počet výpočetních jader zůstal stejný tedy 40 (2560 SP) a velikost čipu vzrostla jen o 33%. Přesto AMD dokázalo zvednout výkon u RX 6700 XT o 24% ve 1440p a o 32% ve 4K! To je rozhodně působivé vzhledem k jinak totožné spotřebě, všem těm technologickým novinkám a jen o málo vyšší ceně, než za co vycházela RX 5700 XT. Speciálně když to srovnáme s minimálním posunem u RTX 3070 vs RTX 2080 (stejný počet jednotek ve 104 sérii čipu). AMD také masivně zlepšilo efektivitu a nepřecházelo přitom všem ani na jiný výrobní proces, zatímco NVIDIA ano. Působivé technické cvičení, když navíc vezmeme v potaz ty neuvěřitelně vysoké takty. Tohle všechno jen za 1,5 roku na stejné výrobní technologii.
Celkově bychom za normálních okolností byly z RX 6700 XT docela nadšeni. Téhle kartě není vlastně co vytknout. V případě reference dokonce ani to chlazení, jinak do vydání RX 6000 tradiční bolístka referencí od AMD. Zde udělalo mezigeneračně ohromný posun. Tohle je příjemně tichá karta s normálními rozměry. Pokud jde o cenu, tak ano, asi bychom si přáli méně než 479 dolarů. Já vím, že to někteří budou srovnávat s minulou generací, ale jak AMD, tak NVIDIA jsou v tom v určitém zvýšení cen nové generace karet ze své strany nevinně. RX 6700 XT prostě nemůže stát to, co stála RX 5700 XT. Proč?
1, výrazně zdražila výroba všech čipů (o 20%) za poslední roky. V současné době také výrazně zdražila měď a další materiál. Aktuální situace v posledním roce také zdražila dopravu až 4x proti normálu! A tak můžeme pokračovat. V neposlední řadě je tu ohromná inflace, kdy vlády tisknout peníze jako vzteklé a ty ztrácejí hodnotu. Takže 479 dolarů v roce 2018 je konkrétně 502 dolarů dnes! A to je jen inflace, započítejte k tomu zvýšení nákladů na výrobu a dopravu a pak těch 479 dolarů nezní vůbec špatně. Mimochodem oficiální česká cena ze strany AMD je 12 799 korun vč. DPH, což je třetinová cena ve srovnání v mnohde s podobně výkonnou RTX 2080 Ti v minulé generaci ;).
I za současných okolností je to slušná cena. Tím spíše, že pokud máte štěstí a můžete nakoupit z AMD.com, tak AMD vám tuhle kartu za tyhle peníze skutečně prodá a dodá. A každý týden bude mít podle svých slov nějakou dodávku těchto karet za přesně tuhle cenu. AMD také potvrzuje, že výrobcům karet dodává vše potřebné tak, aby jejich základní ne-refenční edice mohly v obchodech stát také kolem 500 dolarů. Nicméně AMD i výrobci karet ví, že nad tím nemají kontrolu u obchodníků a distribuce. Ta si napálí klidně 100% marže dnes. I víc, když se ke slovu dostanou skalpeři.
Takže jak to bude s dostupností? Pokud nežijete někde, kde funguje nakupování z AMD.com, vaše šance koupit RX 6700 XT za 479 dolarů, je nulová (stejně jako koupit jakoukoliv novou slušnou AMD/NV grafiku za cenu blízko tomu, co by měly stát). V běžných obchodech bude nepochybně dražší, počítejte tak se 100 dolarovou přirážkou minimálně. Ale i tak šance koupit tuhle kartu samostatně, bude téměř nulová. Proč? Protože výroba všech grafických karet dnes jednoduše nestačí poptávce a je zásadně omezena problémy s materiálem (a není to primárně nedostatek GPU čipů samotných). Těžaři pak skupují všechno a běžná distribuce jim jde maximálně na ruku. Různé karty chodí v zajímavých počtech i do ČR, ale výrobci zjistili, že i někteří čeští obchodníci a jejich zaměstnanci přímo stahovali dodávky osobně pro sebe, a pod rukou je obratem prodávali hromadně těžařům za úplatky, nebo je nabízeli/přeprodávali rovnou na bazarech za ohromné zisky. Na pulty obchodů pro běžné zákazníky se prostě ty karty neměly šanci přes tyhle lidi dostat. Takže AMD a výrobci karet zvolili jinou taktiku u RX 6700 série. Prakticky všechny kusy RX 6700 XT, které v prvních týdnech zamíří do ČR (podobné to bude i v jiných zemích), téměř výhradně poputují do hotových sestav. V rámci nich tak budou nabízeny jako komplet za relativně normální ceny (mnohem méně, než by byla dnes cena samostatné karty), ale musíte si prostě koupit celou novou sestavu s nimi. Je to mizerné řešení pro ty, kteří chtějí jen upgradovat grafiku, ale za současné situace opravdu jediná možnost, aby se tyhle karty skutečně dostaly k hráčům a nezůstaly v rukou těžařů a skalperů.
Jediná realistická šance, jak tuhle kartu koupit, dokonce i za tu 479 dolarovou cenu, což by bylo úžasné v současné době, je prostě přímo přes AMD.com, které ale v ČR neprodává. Jinak prostě RX 6700 XT, byť jich do světa zamířilo solidní množství, tak ve velkém budou primárně dodávány stavitelům sestav, a do volného prodeje se jich dostane naprosté minimum. Pokud vůbec nějaké. A mohou za to sami distributoři a velcí obchodníci, protože to, co se dělo v posledních týdnech a měsících, kde celé dodávky karet záhadně končily okamžitě v rukou několika jedinců-těžařů, případně se rovnou nové karty záhadně objevovaly na bazarech, tak to silně poškozovalo výrobce i zákazníky. A bude se prý opravdu hlídat, aby ty karty končily v herních sestavách a neprodávaly se samostatně těžařům a překupníkům. Více o tom napíši v samostatném článku.
Já vím, je to mizerná situace, a kazí to jinak velmi slušnou kartu, ale tohle je maximum, co může AMD a výrobci karet takhle udělat. Takže pokud plánujete nákup celé nové sestavy, a koupíte hotovu sestavu, máte šanci, že nějakou ulovíte. Že byste ale pořídili RX 6700 XT samostatně? V ČR velmi nepravděpodobné. Samozřejmě všichni doufají, že těžaři co nejdříve shoří v pekle a celá ta těžební šílenost se zhroutí. Pak by se dalo čekat téměř okamžité výrazné zlepšení situace. Jinak prostě je RX 6700 XT stejně jako jiné nové grafické modely poslední doby, obětí situace. A do hodnocení to prostě nemohu zahrnovat. Karta ani výrobci za to prostě nemohou. Z mého pohledu je Radeon RX 6700 XT solidní posun, kdy výkon téměř v úrovni RTX 2080 Ti se spotřebou i cenou v úrovni původního Radeonu RX 5700 XT a navrch tichým referenčním chlazením? Za mě dobrý. I když osobně se mě líbí Radeon RX 6800 16GB o něco více ;).
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|