Strana 3 z 3
Radeon RX 6000 tedy mají hodně potenciálu k dalšímu zvyšování výkonu. Asi nejzajímavěji se jeví možnost zvýšení tím, že tyhle grafiky zkombinuji s RYZEN 5000 procesorem. Výhoda platformy tak dostává zcela nový rozměr a u Intelu z toho mít radost určitě nebudou. Ale bylo jen otázkou času, než se něco takového objeví. Vývoj na tomto poli bude navíc pokračovat.
Současně AMD jasně řeklo, že nová generace her optimalizovanější na nové RDNA 2 grafiky, je teprve na cestě, takže i tady se dá čekat výrazné zlepšení pro RX 6000 ve srovnání s RTX 3000 sérií, která v konzolích není a optimalizací ze strany vývojářů her se jí tak dostávat nebude. Co si NVIDIA neudělá sama nebo nezaplatí, to mít nebude. AMD ale nemusí hnout prstem a nové hry na RDNA 2 budou optimalizovány přímo a vliv toho bude znatelný na nové generaci už během příští rok.
Radeon RX 6000 karty se začnou prodávat 18.11.2020 v případě RX 6800/6800XT modelů a 8.12.2020 v případě RX 6900XT verze. Všechny tři se objeví v nereferencích, hlavně RX 6800 série, která se představí v dalších dnech. Recenze očekávejte tedy v té druhé polovině listopadu. Dostupnost karet má být slušná, údajně výrazně lepší, než dosavadní dostupnost NVIDIA RTX 3000 série.
- Poznámka by DD (osobní pohled):
Já doufám, že oceníte, jak velmi dobře jsem vás informoval před vydáním, co očekávat od novinek. I když tomu jako obvykle mnozí nevěřili a mysleli si, že přeháním a hypuji. Nakonec je realita ještě o kousek lepší. Za co jsem nejvíce rád je fakt, že konkurence se prostě vrací. Někteří jsou možná trochu „zklamaní“ z cen novinek, které jsou vysoko, ale bavíme se o high endu, technologicky nejpokročilejším velkém herním GPU a 16GB paměti v základu na všech třech kartách. AMD nicméně v lednu představí RX 6700 sérii, která bude výrazněji zaměřena na cenu (ale ode mě to nevíte ;) ). I tak si myslím, že AMD nastavilo skvělé ceny.
Nová NVIDIA RTX 3070 je za těch 14 tisíc (což stejně nestojí) prostě drahá a rozhodně má smysl si připlatit 2 tisíce na výkonnější Radeon RX 6800 navíc s 2x větší pamětí. Už tak dávají smysl zvěsti, že NVIDIA chce najednou uvést RTX 3070 Ti, co by ořezanou RTX 3080. Současně prý chystá RTX 3080 Ti, která zapadne mezi RTX 3080 a 3090, protože nechce „ponížit“ RTX 3090 tím, že by vydala její 12GB verzi. Fakt prostě je, že NVIDIA nutně potřebuje něco proti RX 6800 a RX 6900 XT na jejich cenových hladinách. Obě totiž teď vypadají mnohem lépe, než RTX 3000 modely. Především vypadají konkurenceschopně, což je něco, co NVIDIA od dob Radeon R9 290X série pořádně nezažila.
AMD se hlavně soustředí na RX 6800 XT 16GB, která vypadá výkonnější a současně levnější a úspornější než RTX 3080 s jen 10GB paměti. Tady pokud je vše tak, jak říká AMD, tak jasně vyhrává. Navíc pokud bude i v obchodech normálně dostupná. NVIDIA má výhodu v RayTracingu, jenže je otázkou, jak velká výhoda to v praxi bude. Ale ano, bude v této oblasti výkonnější. V kolika hrách to ale bude poznat a mít nějaký přínos, když všechny budou dělané a optimalizované na a pro RDNA2 a RT bude jen okrajovou záležitostí pro 1 nebo 2 efekty? To samé DLSS. Tahle dnes už určitě funkčnější technologie je stále extrémně omezena jen na pár jednotlivých her, vyžaduje ohromné množství dodatečných speciálních optimalizací a dodatečné práce ze strany přímo NVIDIA atd. Pokud AMD dokáže přestavit něco podobného ve spolupráci se SONY a Microsoft, a vše naznačuje že na tom dělají, a bude to fungovat s podobným přínosem, ale všude a bez nutnosti složité optimalizace, pak nebude o čem mluvit. Jinými slovy, tohle bude ještě zajímavé …
Samozřejmě recenze jednotlivých karet vám nabídneme. Zatím jsem opatrně optimistický, ale vše nasvědčuje tomu, že konkurence je opravdu zpět. A co je nejdůležitější, zůstane! NVIDIA se tak bude muset začít sakra snažit a přijít s nějakou odpovědí. Nevěřím tomu, že by se nesnažila, vše nasvědčuje tomu, že AMPERE jsou tak dobré, jak to jen jde a hnané na absolutní limit. Ovšem AMD také už pracuje na své další generaci RDNA 3. Lze říci, že RDNA 2 (RX 6000) je zhruba v pozici toho, čím byl ZEN+ (RYZEN 2000). Tedy není to ve všech ohledech jasně nejlepší produkt na trhu, ale je to zatraceně dobré všude, kde na tom záleží, a díky podmínkám více než velmi konkurenceschopné. Hlavně je to stále začátek. Vzpomínáte si, co přišlo po RYZEN 2000? Tak to se vám bude líbit, co zhruba za 14-15 měsíců přijde po RDNA 2 … protože řada z těch věcí, co teď RDNA 2 představila bude výrazně vylepšeno u (téměř jistě) 5nm RDNA 3 (RX 7000 generace) a bude toho mnohem víc.
Dnešním den začala nová zlatá éra PC a AMD dokázalo něco, co nikdo z nás už vlastně ani nedoufal. Připomínám že ještě nedávno to vypadalo, že AMD zkrachuje, 4jádrové Intel procesory za 15 tisíc tu budou navždy, NVIDIA posune grafický mainstream na 30 tisíc a high end na 70 a PC platforma jako taková bude potichu umírat na nedostatek inovací a přehnané ceny v prostředí bez konkurence a ARM tablety a zařízení ji tak nahradí. Jenže máme konec roku 2020 a AMD právě představilo ve všech ohledech nejlepší procesory na trhu (RYZEN 5000) v kombinaci v mnoha ohledech nejlepšími herními grafikami Radeon RX 6000. Jestli tohle není zázrak, tak už nevím, čemu by se zázrak dalo říkat …
A poznámka na závěr: AMD prezentovalo výkon referenčních edic s těmi referenčními takty a chlazením. Proč na tom záleží? Protože na rozdíl od NVIDIA RTX 3000 FE modelů, které samotné jsou luxusními OC edicemi a jedou na maximum, TOP nereferenční verze nejsou prakticky o nic výkonnější, nereferenční edice RX 6000 jsou rychlejší než AMD reference. S takty i kolem 2,4GHz a mnohem lepším chlazením k tomu, tak dokáží udržet ten běžný takt proti reference o nějakých 150MHz výše, než na jakém prezentovalo výkon AMD. A to má vliv jak na GPU tak na tu velkou paměťovou cache ;). Takže AMD ani neukázalo RX 6000 v jejich nejlepší formě, což je odlišný přístup od konkurence. Doufejme, že to samé bude platit o dostupnosti a cenách karet v obchodech … určitě ale bude ještě větší důvod si koupit AMD procesor, speciálně k Radeon RX grafice ....
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|