Strana 1 z 3
- AMD Radeon RX 6900XT, 6800XT a 6800 - PREVIEW:
Nové grafické karty proti RTX 3000! Jaké jsou?
Tak je to oficiální. Po mnoha letech se AMD vrací na grafický trh v plné síle a bude konkurovat nejlepším grafikám NVIDIA svou vlastní nabídkou špičkových karet. Mnozí tomu nevěřili, ale tentokrát se naplnily ty nejoptimističtější „spekulace“, a dokonce bylo očekávání mírně překonáno.
- Radeon RX 6000 série alias RDNA 2
Zbrusu nová generace přináší po mnoha dlouhých letech skutečné high end Radeon grafické jádro se vším všudy. A to hodně velké GPU. NAVI 21 alias BIG NAVI nese skutečně až 80CU, tedy dvojnásobek ve srovnání s největším NAV 10 jádrem doposud. Ale má toho mnohem více.
Na 7nm TSMC výrobě (údajně nejde o 7nm+ s EUV, ale stejný proces jako v případě NAVI 10!) se vyšplhal počet tranzistorů na 26,8 miliardy na ploše zhruba 500mm2! To je srovnatelný počet tranzistorů, které má konkurenční high end GPU NVIDIA v podobě GA102. To dosahuje 28,3 miliard tranzistorů na ploše 628,4mm a 8nm výrobě. AMD má tedy vyšší hustotu (dle očekávání). Jenže obě společnosti používají velkou část těch jader úplně jinak.
Hlavní novinkou v případě AMD jsou vedle kompletně přepracovaných grafických jednotek, které současně i akcelerují RayTracing skrze novou RT část, je tu hlavně kompletně přepracovaný paměťový systém. Součástí čipu je totiž obří 128MB Infinity Cache, tedy obrovská superrychlá paměť, která výrazně zefektivňuje práci z pamětí.
AMD tak údajně dokáže v této oblasti výkonem násobně překonat klasickou propustnost široké sběrnice. A to i 384-bit a více, ale dosahuje nižší spotřeby, tedy vyšší efektivity. Nové AMD grafiky si tak vystačí s normální 256-bit sběrnicí a GDDR6. Ovšem těch budou mít rovnou 16GB! Hlavní výkon paměťového systému ale bude obstarávat ta 128MB Infinity Cache. A podle čísel, které zveřejnilo AMD, jí to docela jde :).
AMD několikrát zdůraznilo fakt, že celá architektura vznikala v široké spolupráci včetně výrobců konzolí, tedy SONY a Microsoft. Na samotném čipu pak vedle grafické divize AMD, pracovala i ta procesorová. Proto jsou tu jisté věci, a kromě toho zde bude měřitelná výkonová výhoda, pokud osadíte RADEON RX 6000 k RYZEN 5000 procesoru!
Vyšší výkon díky SMART ACCESS MEMORY
Specialitou pak bude možnost individuálního zapnutí první generace technologie, která umožňuje systému lépe využívat VRAM. Toto je možné přitom pouze na HW úrovni, a tedy právě nastupuje fakt, že jedině AMD má výkonné CPU a výkonné GPU, kde některé věci dělají stejní lidé. Současně je to technologie, která existuje na konzolích (což je také AMD platforma) a její přínos může být výrazně zajímavý u APU a mobilních platforem.
V tuto chvíli není zapnuta automaticky, musíte ji aktivovat ručně v BIOSU X500 desek, ale je to jen jeden přepínač. Dokáže ovšem přinést 5 – 11% výkonu ve 4K v různých hrách, což není vůbec zanedbatelné. Potenciál je jasný a vývoj na tomto poli bude pokračovat, zejména u dalších generací RDNA a RYZEN produktů.
Využitelná ale bude ve své první generaci u počítačů s RYZEN 5000 procesorem a RADEON RX 6000 grafikou už nyní. Jen zatím prostě nebude zapnuta nativně ve výchozím stavu. V BIOSU ji ale napevno zapnout můžete ...
A teď k tomu, jaké grafiky AMD představilo, za kolik a kdy se jich dočkáme?
|