Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Důležitým aspektem grafik jsou samozřejmě provozní vlastnosti. Zejména spotřeba a s tím související chlazení karet. Měříme typickou reálnou spotřebu samotných grafických karet v herní zátěži, není tedy měřena celá spotřeba sestavy, protože ta bude u každého s různým HW jiná. Spotřeba je měřena tedy pouze a jen celých grafických karet, nikoliv celé sestavy:
Sapphire v případě PULSE RX 7700 XT 12GB edice, dodržuje do puntíku referenční parametry stanovené AMD. Karta tedy není přetaktovaná. AMD sice uvádí u 7700 XT „doporučené“ TBP 243W., ale Sapphire si u své karty vystačí s méně jak 230W. Což je velmi dobré, protože výkonově je výrazně nad úrovní RX 6750 XT, která má v běžně dostupných edicích spotřebu identickou.
To znamená, že AMD se znatelně podařilo zlepšit efektivitu, ačkoliv se opírá jen částečně o novou generaci výrobního procesu. Používá kombinaci 5nm (GCD) se starším 6nm (MCD) pro své čipletové GPU, kdy obojí je „horší“/méně efektivní než NVIDIA, která používá „4nm“ N4 variantu výrobního procesu TSMC (N4 je odvozené od N5, kdy je tu zhruba 10% rozdíl v efektivitě ve prospěch N4). Nicméně v praxi to není tak znát. Ano, RTX 4060 8GB žere sice méně (154W) proti RX 7700 XT 12GB (229W) ale 7700 XT je výrazně výkonnější a má více paměti i starší verzi výrobního procesu. Výkonově má ale jako celek velmi blízko podstatně dražší RTX 4070 12GB, která žere 212W, tedy žádný dramatický rozdíl. Efektivita AMD není zásadně odlišná od efektivity současných NV, ačkoliv ty mají výhodu lepšího výrobního procesu (N4 proti kombinace N5 a N6 čipů v čipletu NAVI 31 i 32 u AMD).
Pokud jde o chlazení, tak ačkoliv je PULSE základní edicí Sapphire, je výborné. Zejména s ohledem na kompaktní rozměry, kdy je PULSE výrazně menší než PURE nebo NITRO edice. Ty jsou sice výrazně lépe chlazení a mají i vyšší takty, ale překvapivě i PULSE je velmi tichá. A to tak, že úplně. Má pasivní režim, ale i když běží, tak v normálním zavřeném PC není karta slyšet ani v zátěži.
Teploty jsou také OK, lepší než u referenční 7800 XT. Žádné přehřívání ničeho, prostě z hlediska provozních vlastností velmi dobrá mainstreamová karta, která potěší tím, že je opravdu kompaktní na dnešní dobu. Je to jedna z nejmenších takto výkonných karet s klasickým chlazením, která na trhu vůbec je.
RDNA 3 architektura byla stavěna pro provoz na 3GHz, jenže kvůli nějakému konstrukčnímu důvodu a výrobnímu procesu, zdaleka na 3GHz v základu neběží. AMD stanovilo referenční takt u 7700 XT na 2544MHz v boostu pro GPU a 18 000MHz pro GDDR6 paměti. Což Sapphire u své základní PULSE edice striktně dodržuje. Nicméně na rozdíl od referenční verze 7800 XT, Sapphire nemá tak striktní power limit a umožňuje tedy poměrně zásadní zvýšení taktů.
Ano, tahle karta dokáže běhat na 3GHz! Nám se podařilo bez potíží udržet 3050MHz na GPU stabilně a paměti šly na 20GHz! To jsou docela neobvykle velká zvýšení na současné poměry grafických karet, kde obvykle taktování nepřináší více než několik jednotek %. S těmito nastaveními se tak podařilo ve hrách zvýšit výkon běžně kolem 13 – 15% proti základu! To stačí prakticky na dotažení výkonu referenční RX 7800 XT. Nicméně počítejte také s tomu odpovídající spotřebou, která v našem případě stoupla na lehce přes 280W. Což je ale solidní s ohledem na výkon a především cenu 7700 XT.
Podívejme se na další věci.
|