Strana 2 z 11
Začněme představením grafické karty samotné. AMD tradičně uvádí na trh i referenční modely, které jsou v první vlně zaslány výrobcům. Na trhu je tak budete moci pořídit s různými logy, ale pod tím vším jsou stejné karty. Lišit se bude samozřejmě podoba balení.
V našem případě máme retail verzi toho, co dostanete, když referenci koupíte přímo od AMD, což je na některých trzích možné. Jinak se bude balení lišit a každý výrobce bude mít své.
Co už bude stejné jsou samotné referenční karty. Ty jsou překvapivě malé, tedy myšleno na poměry high endových karet obecně. A speciálně na poměry aktuálních „referenčních“ FE variant konkurenčních RTX 4080/4090 modelů, které jsou mnohem větší. Referenční 7900 XTX má sice 2,5 slotové chlazení, ale karta samotná má jen 287mm na délku a šířka je jen 123mm. Výrazně menší než 3slotová 304mm dlouhá a 137mm široká RTX 4080 FE, která se nevejde do řady skříní.
Design karty je velice elegantní, připomíná předchozí Radeon RX 6900 XT, ale nově je vše laděno do černé barvy. XTX verze má proti XTX trochu větší chladič, a hlavně má bílé podsvícení loga. Decentní, zajímavé. Chlazení obstarávají tři velké ventilátory, které se ale neroztočí, dokud teplota na GPU nepřekročí zhruba 50°C. Takže v klidových stavech a nízkých zátěžích je karta bezhlučná.
Jinak nová 7900 XTX je znatelně těžší než 6900 XT, kdy ten pasiv je výrazně mohutnější s pravděpodobně vapor chamber základnou. Mezigeneračně došlo k navýšení TBP na 355W proti 300W u 6900 XT a 335W u RX 6950 XT, kdy většina toho je ale kvůli 24GB GDDR6 20GHz paměti proti 16GB 16GB/18GB u předchůdců. Samotné GPU vlastně není o moc náročnější. AMD jinak stále doporučuje stejný 800W zdroj. A nepotřebujete ani žádný ten nový 16-pin napájecí konektor, karta má standardní 2x 8-pin.
Výstupy pak nabízí 2x DP 2.1, 1x HDMI 2.1a a Type-C USB alias DP 2.1. Bohužel jen reference tento Type-C USB budou mít, výrobci karet jej u svých nereferencí obvykle nahradili druhým HDMI. RX 7000 série přichází s novou multimediální výbavou, má AV1, H.264. HEVC podporu, AMD údajně také přepracovalo SW pro vše, zejména kvalita streamování by měla být zřetelně lepší. Jinak má karta samozřejmě podporu všechno aktuálních technologií FreeSync, FSR, RayTracing (nová generace jednotek, ale stále součástí samotných SP nejde o samostatné jednotky) atd. Na NAVI 31 jsou i nějaké nové AI obvody a výbava, ale AMD neprozradilo, co a kde mají přesně mají dělat. Vypadá to, že k jejich využití dojde později, pravděpodobně v souvislosti s ohlášenou, ale přesně nespecifikovanou FSR 3.0 technologií, která dorazí příští rok.
- Testy a testovací sestava
Samozřejmě novou generaci grafických karet nebudeme testovat na naší staré sestavě, ale máme novou. Takže všechny testy jsou nové, na nových ovladačích, hrách a jejich updatech atd. Testovací sestava osahuje:
Testujeme tři základní rozlišení, tedy 1920x1080, 2560x1440 a 3840x2160. Všechny hry v maximálních detailech a pokud není řečeno jinak tak v nativním rozlišení (tedy bez FSR či DLSS, které rozlišení dynamicky snižují) a bez Ray tracingu. U všech karet je také aktivní AMD Smart Access Memory alias Resizable BAR, který je na rozdíl od AM4 platformy u AM5 platformy zapnutý ve výchozím stavu automaticky. Nemusíte jej tedy zapínat sami. Samozřejmě tato technologie má přínos různý u AMD i NV či Intel, ale obvykle již přínos má prakticky všude.
Kvůli zjednodušení a přehlednosti grafů uvádíme jen hodnotu průměru FPS, který je vypočítám průměrem tří měření ve stejné 120s sekci hry. Nastavení a vše jsou pro všechny testované karty stejné. Takže jak si vedou naše karty?
|