Strana 9 z 11
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Důležitým aspektem výkonných grafik jsou samozřejmě provozní vlastnosti. Zejména spotřeba a s tím související chlazení. Nová generace výkonných grafik přichází s opravdu velmi vysokou spotřebou. Měříme průměr jednotlivých modelů ze všech našich herních testů, měřena je spotřeba celé PC bedny a takhle to vypadá:
Spotřeba nových grafik roste, a v případě RTX 4090 a jejích 450W už překročila rozumné meze. Ta spotřeba má totiž přímý vliv na to, kolik tepla pumpujete do místnosti. A PC s takto žravou grafikou už je hodně nepříjemné na klima v běžně velké místnosti. Takže 350W, které má a přísně dodržuje AMD, je dost velký rozdíl a ještě ujde.
Z hlediska efektivity pak díky nárůstu výkonu došlo k zásadnímu zlepšení u nové generace obou výrobců. AMD má stále lepší efektivitu než NVIDIA (bereme-li v úvahu čistě rasterizační výkon) a to dokonce i s tak dobře vybavenou 24GB kartou proti 16GB konkurenci. Ovšem nemohu potvrdit ono více než 50% zlepšení efektivity, které mezigeneračně slibovalo AMD. Podle našich výsledků je zlepšení „pouze“ 40%.
Referenční RX 7900 XTX je velmi kompaktní karta, tedy na poměry podobně výkonných karet. Chlazení tedy není extrémně výkonné, ale dokáže udržet slušné teploty. Ačkoliv pozor, AMD nově uvádí teploty v malém nejteplejším bodě a současně teploty na zbytku, které jsou nižší (čiplet).
Z hlediska hlučnosti není reference samozřejmě tichá v zátěži, aby konkurovala velkým nereferencím. Není to ale žádný vysavač, jako blower chladič na referenční VEGA64 apod. V klidových stavech je bezhlučná, protože ventilátory stojí úplně. Potěší také minimální pískání cívek, ačkoliv v zátěžích a vyšších FPS/Hz slyšet je, není to nepříjemná frekvence a v běžné skříni zcela zanikne. Takže jinak velký problém mnoha současných karet zde není.
Referenční karty nejsou s ohledem na limitované kompaktní chlazení a napájení, úplně vhodné pro taktování. To bude doménou až velkých nereferenčních modelů, které takty posunou už i v základu. Nicméně i referenční 7900 XTX taktovat jde. Popravdě ona se taktuje sama. AMD sice uvádí boost 2500MHz, reálně ale karta v průměru běhá kolem 2600MHz, ovšem má nastavený ten power limit spotřeby 355W a ten do puntíku dodržuje. Ovšem jsou krátkodobé špičky, kdy takt GPU dokonce jde až 2,9GHz! Stabilně se tam ale zdaleka nedrží …
Dostat takty výše můžete dvěma způsoby. Klasicky zvýšením limitu spotřeby a vyššími takty, nebo snížením napájení, což dynamicky překvapivě zvyšuje takty také. Pokud jde o brutální sílu, tedy posunutí limitu o 15% (což je u ref. maximum), takty pak dokáží jít na cca 2,8GHz. Paměti jsou přetaktovat z 20GHz na nějakých 22GHz! Ovšem celkově se referenci moc taktování nelíbí, má jen 2x 8-pin a snaží se za každou cenu držet těch 355W, protože už tak pracuje téměř na oficiálním specifikovaném limitu 2x 8-pin napájení (2x 150W) + PCIe slotu (75W). Celkový posun výkon však dosáhl i tak solidních 7% a jsem tak docela zvědav na nereferenční modely, které budou mít 3x 8-pin a masivnější chladiče, které ty takty udrží výše.
Nicméně zajímavější by bylo spíše stáhnout napájení a podvoltovat kartu, na to jsme ale prostě neměli dost času to hlavně v praxi otestovat na stabilitu, takže nevím zatím, co to dlouhodobě udělá, když to stáhneme jen na 300W třeba. Uvidíme, používám to teď trochu stražené, zatím je to stabilní.
Podívejme se na další věci.
|