Strana 10 z 10
Prozatím jsme prezentovali výsledky, výkony a vlastnosti Radeon RX VEGA 56 bez jakýchkoliv zásahů. Prostě standardní bios, standardní režim, jak tuhle kartu koupíte a osadíte do PC a nainstalujete ovladače tak funguje, a tak jsme ji otestovali v běžné skříni s běžným chlazením.
A už teď tak můžeme říci, že celkový dojem z RX VEGA 56 je výrazně lepší než z modelu 64. Dokonce takový, že se nebojím říci, že je to dost možná nejzajímavější grafika na trhu za rozumné peníze dokáže zejména v novějších hrách podat opravdu i high end výkon, a to všechno se spotřebou, která si nezadá s efektivní GTX konkurencí. Takže je vidět, že VEGA architektura dokáže být efektivní, když se chce. A právě u efektivity bych se rád zastavil.
- AMD Radeon RX VEGA dokáže být ultra efektivní
V případě RX VEGA 64 je spotřeba oprávněně kritizována jako velmi vysoká. Nicméně jak ukazuje model 56, nelze podle jedné karty odsoudit efektivitu celé generace. RX VEGA 64 je totiž taktovaný tak vysoko, že je za tou hranicí, kde se láme situace a spotřeba výrazně narůstá s každým přidaným MHz na GPU či pamětech, ale výkon už tomu ani náhodou neodpovídá. Radeon RX VEGA 56 je naopak pod touto zlomovou hranicí. A tak se není čemu divit, že reálně je mezi oběma kartami 90W rozdílu, přitom výkon se liší v průměru jen a pouze o 12%! A to se bavíme o Air verzích se stejným chladičem (Aio Verze je o dalších 10% výkonnější). Takže ano, VEGA 64 je rozhodně co vyčítat a herní efektivita není moc dobrá, ale VEGA 56 je úplně jiná karta.
Spotřeba je na úrovni OC verzí GTX 1070, což vzhledem k tomu, že má RX VEGA 56 i o něco vyšší výkon, znamená že efektivita ve hrách je vlastně v podstatě stejná! Fakticky je ale VEGA efektivnější s ohledem na velikost GPU a počet tranzistorů. GTX 1070 má jen 314mm2 GP104 s pouze 7,2 miliardami tranzistorů. VEGA má ale 486mm2 (+54%) a 12,5 miliardy tranzistorů (+73% rozdíl!). Ještě zajímavější je to ale když vedle herního výkonu vezmeme v potaz i výpočetní výkon. GTX 1070 OC bude mít kolem 7TFLOPS v SP a 0,240 v DP režimu, VEGA 56 má 10,5TFLOPS (+50% více) v SP a 0,659 (+270% více) v DP režimu. Při podobné spotřebě?! Sami si spočítejte, která karta je vlastně efektivnější.
Z hlediska hráčů je samozřejmě hlavní ten herní výkon a spotřeba v něm. A i když tedy RX VEGA 56 je srovnatelná spotřebou s GTX 1070 OC verzemi, které dokáže i výkonem překonat a je tedy vše v pořádku, je o 50W žravější než ref. GTX 1070 (byť její výkon je nižší). NVIDIA má výborně vyladěné GPU, AMD však i historicky má poměrně rezervy a napětí na Radeon grafikách je poměrně vysoko a dá se celkem úspěšně snížit bez vlivu na stabilitu. V případě RX VEGA 56 je to zajímavé i proto, že má v základu vlastně stejné napětí až 1200mV, jako RX VEGA 64! V posledních dvou týdnech se objevilo několik testů ukazující, že ho vlastně možná ani nepotřebuje. Jenže je pravdou, že AMD nedává napětí vysoko jen proto, že chce, ale proto, že nejspíše musí s ohledem na záruku, že bude GPU stabilní vždy a za všech okolností. Přesto je naprosto reálné, že velká část vyrobených GPU by dokázala běhat stejně stabilně i s méně. Radeon RX VEGA 56 je ideální kandidát na snížení napětí, protože na rozdíl od RX VEGA 64 má méně aktivních jednotek a nižší takty hlavně pamětí a tak je téměř jisté, že není tak náročná, jako VEGA 64. Takže jsme zvolili již vyzkušený postup – úprava turbo stavů ve WattToll a nastavení vyššího TDP limitu. Pro maximální P6/P7 stavy jsme místo výchozích 1200mV nastavili „jen“ 1100mV (později jsme vyzkoušeli i 1080mV a stále stabilní). Zároveň musíte nastavit vyšší TDP limit, jinak by se vám karta podtaktovala, takže máme nastaveno +50%. Výsledek?
Karta má lehce vyšší výkon, protože průměrný takt o něco narostl, nicméně spotřeba je nižší! Konkrétně o 34W! A ano, tím jsme se dostali lehce na úroveň referenčního GTX 1070! Ovšem výkon je u RX VEGA 56 jasně vyšší, takže ano, AMD dokáže porazit velmi efektivní PASCAL na poli efektivity ve hrách. Překvapeni? Z čeho? VEGA je přeci efektivnější i než POLARIS mimo jiné právě díky HBM ... jen hodně záleží na okolnostech.
A mimochodem, s napětím sníženým na 1100mV lze kartu ještě o něco nataktovat, takže ten výkon může být ještě lepší! Kolega aktuálně zkouší provozovat kartu i na 1050mV! Zatím je vše stabilní, ale chce to delší testování, nicméně to už je opravdu nízko.
- AMD Radeon RX VEGA 56 – hodnocení
Touhle VEGA kartou mělo AMD začít, hned by byl z VEGA jiný dojem mezi uživateli. Je vidět, že marketing AMD je stále úplně mimo a nejspíše tam má nějakého sabotéra, protože těch přešlapů u představení VEGA nasázel hned několik (málo času na recenze u 64, tlačení 56 když nebyla na řadě a málokdo ji měl na testování, nechal rozšířit lež o zaváděcích cenách, nechal prodejce dělat vlastní méně výhodné balíčky atd.)! Nicméně jasně se ukazuje, že AMD zdaleka nevyužívá plný potenciál VEGA v žádném ohledu! Z hlediska výkonu karta nemá žádné optimalizace pro DX11 (nejspíše je ani nedostane) a starší hry obecně, běží v režimu „FIJI GCN“ architektury. Optimalizace pro novější hry DX12/VULKAN, pro které je stavěna, jedou jen na třetinu plynu a řada klíčových technologií je buď neaktivní, nebo ve hrách zatím není využita. Z hlediska provozních vlastností pak téměř jistě některé z těch neaktivních prvků architektury snižují efektivitu na současnou úroveň a z hlediska vyladění karty minimálně RX VEGA 56 je schopna jet stabilně s nižším napětím, než jaké nastavilo v základu AMD.
(Již brzy ... ASUS STRIX RX VEGA !)
Celkově je RX VEGA značně nevyužita v mnoha směrech a optimalizovat je možné téměř vše. I tak za současných podmínek funguje dobře a Radeon RX VEGA 56 je vlastně skvělá grafická karta. Popravdě objektivně nejlepší a nejvýkonnější, která se kdy v této cenové hladině prodávala. Zatímco RX VEGA 64 také dokáže porazit svého cenového konkurenta GTX 1080, ovšem potřebuje k tomu o hodně vyšší spotřebu, Radeon RX VEGA 56 bez potíží poráží i GTX 1070 OC a spotřebu má srovnatelnou. Velký negativ, (jež nikdo z majitelů VEGA vlastně moc neřeší a řeší ho v diskusích hlavně majitelé GTX grafik), který téměř zakryl vše ostatní v případě verze 64, tak u verze 56 neexistuje. Objeví se až s taktováním, jenže vzhledem k extrémně kvalitními zpracování karty a jejímu předimenzování a ceně, je to vlastně zajímavé. Když přetaktujete GTX 1070 prodávanou za stejné peníze, GTX 1080 stejně nikdy nedoženete, ale nataktovaná RX VEGA 56 dokáže GTX 1080 i překonat!
Radeon RX VEGA 56 tedy nemá problém se spotřebou a efektivita je vlastně skvělá. Výkonově překonává GTX 1070 OC proti které míří, v DX11 hrách sice dle očekávání má výkon podobný, ale v modernějších DX12/VULKAN hrách je už často výrazně lepší. Není žádných pochyb o tom, že Radeon RX VEGA 56 je už nyní lepší grafická karta i s větším potenciálem do dalších her po všech stránkách, než NVIDIA GTX 1070 včetně OC edic, které už lepší nebudou. Dokonce v DX12/VULKAN hrách je její výkon spíše blízko GTX 1080 a s dalšími DX12/VULKAN hrami a optimalizacemi je myslím jasné, kam věci směřují.
Jediné negativum RX VEGA 56 v současné chvíli je určitě referenční chlazení. Ač není příšerné jako reference AMD byly, je přeci jen hodně hlučné v zátěži a GTX 1070/1080 už jsou na trhu za stejné peníze ve vymazlených nereferencích, což je samozřejmě problém z hlediska doporučení VEGA reference jako takové :(. Nicméně pokud si odmyslíte ten chladič, tak kvalitou provedení, komponent strčí VEGA 56 do kapsy snad všechny nereference GTX 1070. Ta karta je neuvěřitelně předimenzovaná a nedivil bych se, kdyby na výrobních nákladech byla klidně 2x dražší než GTX 1070, což je výhra pro zákazníka, horší pro výrobce. Je to ovšem ideální kandidát na osazení kompletním vodním chlazením, což vyřeší vše a v tom případě bych referenční verzi radil dokonce vyhledávat.
Celkově je Radeon RX VEGA 56 skvělá karta a touhle prostě mělo AMD začít. Je nejlepší volbou ve své cenové kategorii, jasně překonává konkurenční referenční i nereferenční GTX 1070 a to má velké nevyužité rezervy. Ale zejména v novějších DX12/VULKA hrách vidíte, že ten rozdíl výkonu je už znatelný a bude se zela jistě zvětšovat. Netrpí přitom vysokou spotřebou, která je fakticky srovnatelná s OC verzemi GTX 1070, či jen zanedbatelně vyšší. Pokud nechcete vodníka, je samozřejmě problém současné velmi hlučné referenční chlazení, ale pokud chcete vodu, je to dokonalá karta pro vás. Ostatní si musíte počkat na nereference, které dorazí snad v září. Nicméně poptávka po grafikách je šílená, zejména po takto výhodné a zajímavé kartě. Po startu prodejů RX VEGA 56 byly téměř okamžitě všechny vyprodány. Několik tisíc grafik zmizelo za pár sekund. Do ČR také dorazily, a jen se po nich zaprášilo. Přijdou ale další, jen neočekávejte že se budou prodávat za doporučené ceny.
Zatímco Radeon RX VEGA 64 je z pohledu hráčů poněkud nemastný neslaný vzhledem ke spotřebě, která je opravdu vysoká i aktuální ceně, RX VEGA 56 tuto nevýhodu nemá. A vlastně zůstávají jen pozitiva + velké rezervy v mnoha ohledech k tomu. Už teď je to lepší karta než GTX 1070, proti které cenově stojí. Konkurence se tedy přeci jen vrátila a ukazuje, že VEGA má opravdu velký potenciál a dokáže být velmi efektivní, výkonná atd. Pokud tedy někdo před 14 dny u testů RX VEGA 64 zlomil hůl, či hodil flintu do žita nad VEGA jako takovou, doporučuji hůl rychle slepit a flintu najít, protože řada věcí je trochu jinak, než se na první pohled zdálo. Jsme zvědaví, co všechno má ještě VEGA v rukávě, protože tohle je pořád jen začátek.
(.... pokud bude alespoň někde poblíž 12-13 tisícům za kartu)
Za výbavu pro testy děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|