Strana 2 z 11
- AMD Radeon RX VEGA 64 a 56 – herní VEGA do akce!
První nová grafická generace pro vyšší segment od AMD, je zatím tvořena dvojicí modelů. Oba staví na stejném (a zatím jediném) VEGA čipu. Liší se počtem aktivních jednotek (a takty). AMD zvolilo snad nejpřehlednější možné názvy, když verzi s plným počtem 64 jednotek (4096 shaderů) označilo jako Radeon RX VEGA 64, no a Radeon RX VEGA 56 má, hádáte správně, 56 aktivních jednotek (3584 shaderů).
Obě karta disponují 8GB HBM2 paměti, kterou tvoří jen dva paměťové čipy přímo u GPU. Z pohledu stavby grafických karet jako takových je VEGA extrémně technicky pokročilý produkt, kdy celé GPU a celá paměť je na té malé ploše na malém PCB (interposer) a až ten sám se dává na PCB karty. Kolem toho už je pak jen napájecí kaskáda a pár čipů pro výstupy, nic dalšího (výrobně extrémně efektivní, ale stále netypické, a tak drahé řešení). PCB obou grafik by klidně mohlo být o třetinu kratší. Jenže pak už by nebylo kam dát ventilátor.
Fyzicky jsou PCB obou RX VEGA grafik stejná. Stejně tak obě karty existují v referenčních edicích. Ta základní má černou barvu. RX VEGA 64 ale existuje ještě v dalších dvou modelech. Parametrově stejný je „Limited Edition“, který se liší hliníkovým krytem a podsvíceným R v rohu karty. Jedná se o jinak stejně taktovanou verzi se stejným výkonem, je ale o 100 dolarů dražší a existuje jen omezený počet těchto karet a další už nebudou.
Nicméně je zde ještě Radeon RX VEGA 64 Liquid Cooling edice, tedy karta vybavená parádním na míru udělaným AiO se 120mm výměníkem. Její design a chlazení je kompletně odlišné a díky podstatně výkonnějšímu chlazení má tato karta také vyšší takty. Ty dokáží dosahovat oněch 1730MHz, turbo je nastaveno na 1677MHz, zatímco naše referenční RX VEGA 64 vzduchem chlazená má turbo jen na 1546MHz a maximálně jede 1670MHz. Dnes tedy netestujeme maximální výkon RX VEGA 64, protože k dispozici máme jen tu standardní referenční edici:
Ta nám sice dorazila v poněkud extravagantním prezentačním balení, kterému se AMD hodně věnovalo, nicméně stejná karta bude s různými logy k dispozici teď v obchodech v běžných balení jednotlivých výrobců. Všechny referenční Radeon RX VEGA 64 s černým chladičem jsou totožné! Nereferenční modely dorazí později.
Velká obava byla o chladič, když stejně vypadající chlazení si rozhodně všichni pamatujeme a bylo katastrofou na Radeon R9 290X a jen o něco menší katastrofou na Radeon RX 480. V obou případech bylo hlučné, ale hlavně snižovalo výkon obou karet a zvyšovalo jejich spotřebu, protože prostě nedokázalo GPU uchladit. Mám skvělou zprávu! Referenční chladič na RX VEGA vypadá sice podobně, ale je úplně jiný! Více si řekneme v kapitole o provozních vlastnostech.
Co dalšího? Karta má dva 8-pin konektory, TDP nevím, ale AMD udává u vzduchem chlazené edice board power 295W. To znamená, že tohle by měla být v podstatě maximální spotřeba (mimo úsporné režimy) celé karty v běžné zátěži. Co se nám líbí jsou diodové indikátory zatížení u těch napájecích konektorů. Stejně tak má karta přepínatelné osvětlení a hlavně ten duální BIOS.
Umí samozřejmě CrossFire, kdy na rozdíl od NVIDIA nepotřebujete žádné (natož drahé) můstky ani kabely pro zapojení více grafik.
Pokud jde o výstupy, AMD se zbavilo obstarožního DVI (některé nereference jej mít nejspíše budou), a k dispozici jsou tak 3x DisplayPort 1.4 a 1x HDMI 2.0+. Vše podporuje FreeSync 2 s HDR atd. VEGA umí nově proti předchozí generaci i 3x 4K při 64-bit HDR a ve stejném režimu i 4K 120HZ a 5K 60Hz. Nic z toho POLARIS neumí. Pokud jde o multimediální schopnosti, VCE umí VP9 4K 10-bit 60Hz a další nové formáty. H.264 umí ve 4K při 60Hz což je 2x více než POLARIS.
Já myslím, že by to stačilo k představení karty, k dispozici dnes máme jen tu RX VEGA 64, bohužel možná o něco zajímavější „56“ edici zatím nemáme. Podívejme se tedy na testy …
Pro dnešní test jsme si postavili už novou sestavu. Základem je AMD RYZEN 7 1800X procesor, přetaktovaný na 4GHz s 16GB DDR4 RAM na 3200MHz. Základní deskou je ASUS CrossHair X370.
Sestava samozřejmě obsahuje i pár dalších věcí, včetně kvalitního zvuku :). Vše je tetováno na nejnovější verzi Windows 10 Pro 64-bit, nejnovějších ovladačích platných k datu vydání recenze a nejnovějších verzích testovaných her. V testu jsou použity v grafech uvedené referenční i nereferenční verze jednotlivých grafik. Všechny karty mají stejné podmínky.
Pokud jde o karty, museli jsme všechno otestovat znovu, AMD totiž vydalo zásadní novou verzi ovladačů, která překvapivě zlepšila výkon i tam, kde to nebylo inzerováno. NVIDIA vydala také nové ovladače, ale i když jsme znovu otestovali vše, tak téměř beze-změny. Každopádně v případě AMD Radeon RX VEGA karty jde o beta testovací verzi ovladačů, a je velmi možné, že brzy vyjde další, která zprovozní další věci. Jednu verzi už jsme dostali ve středu, druhá dorazila v sobotu a jsou mezi nimi docela rozdíly.
Takže k výsledkům …
|