Strana 5 z 5
Náš dnešní test odhalil jasně, že problémem RX 480 je vlastně chlazení. Jádro POLARIS 10 je naprostý extrém, pokud je o počet tranzistorů na 1mm2, který značně převyšuje i třeba high end konkurence v podobě GTX 1080/TITAN X modelů. RX 480 s POLARIS 10 má mnohem více tranzistorů a vyšší denzitu než konkurenční GTX 1060. Samozřejmě se to doráží v lepší výbavě, podpoře řady věcí a vyšším výkonu, nicméně cenou za to jsou vyšší nároky na chlazení, protože ty tranzistory prostě něco žerou a přeměňují to na teplo. Jenže ono teplo je soustředěno na malou plochu, a proto osazení lepším chlazením dokáže z RX 480 udělat úplně jinou grafiku s mnohem vyšším výkonem a dokonce i nižší spotřebou.
Referenční RX 480 je vynikající grafika a rozhodně není 6-pin napájení žádným omezením. S Arctic Accelero Xtreme IV dokáže bez potíží pokořit 1400MHz a jít i dál. Jenže pak i tady dojdou chlazení síly. Pokud ale osadíte vodní chlazení, mohu vám ze zkušenosti pokořit, že reference se dokáže dostat k 1500MHz.
Výměna referenčního chladiče na RX 480 za Arctic Accelero Xtreme IV se rozhodně vyplatí! Celkem jednoduchá věc dokáže udělat z RX 480 úplně jinou grafiku. Kartu která je výkonnější, velmi tichá a prostě naprosto ideální z hlediska provozu. Ano, je tu otázka toho, že Arctic Accelero Xtreme IV stojí 1800 korun vč. DPH, nicméně referenční RX 480 se kdysi prodávaly za 7500 korun, 4GB verze za 6500 korun a i s cenou Arctic Accelero Xtreme IV se tak dostáváte na ceny, které běžně stály TOP nereferenční modely, které nabízejí v podstatě to samé. Nicméně na ty jsme řadu měsíců museli čekat. A spousta z vás má RX 480 v referenci doma a pokud přemýšlíte nad jeho výměnou kvůli hlučnosti, mohlo by být tohle pro vás přeci jen zajímavější řešení. Nicméně nebudu vám lhát, jdou zde i negativa a problémy.
- Komplikace s Arctic Accelero Xtreme IV
Po stránce provozních vlastností je Arctic Accelero Xtreme IV superskvělý a nemám nic, co bych mu mohl vytknout. Možná někteří pochybují nad tím, jak je chlazeno VRM, ale věřte, že teploty jsou dokonce nižší, než s chlazením v referenci pasivem na VRM. Řešení Arctic s pasivem na druhé straně PCB je funkční a hlavně vlastně ideální, protože teplot s grafikou osazené ve standardní pozici stejně prostupuje PCB směrem vzhůru a proto jsou grafiky s backplate tak horké. Arctic s tímto masivním backplate odvádí teplo velmi účinně. Jenže je tu problém ... velký problém :(
(Do prvního slotu na ATX desce to většinou také nedáte ..., nejen kvůli RAM ale i protože kryty.)
Ten zadní pasiv je totiž velký, hodně velký. O celý slot zvětšuje výšku grafiky směrem, se kterým se obvykle moc nepočítá. Arctic Accelero Xtreme IV není nijak extrémní na délku karty, na RX 480 má karta 31cm, což se do mnoha skříni vejde. Není ani nijak náročný na šířku karty, kdy je i užší než některé nereferenční edice. Jenže karta je prostě vysoká. Na přední straně s ventilátory má 2,5 slotu na výšku, ale zadní pasiv má další slot, takže celkově 85mm a v podstatě tak 3 sloty. A problémem je hlavně ten zadní pasiv. Když kartu zkusíte osadit do PC, najednou zjistíte, že se vám tam nemusí vejít.
(na mATX dochází ke kolizi minimálně s RAM ... prostě se to tam nevejde)
I na velké ATX/E-ATX desky se vám obvykle nevejde do prvního hlavního slotu pro grafiky! Pasiv totiž, když už nezasahuje do prostoru s chladičem CPU, tak koliduje s těmi různými kryty a pasivy, které dnes na desky výrobci osazují. A pokud nekoliduje s nimi, tak na menších deskách, které mají první slot blíže CPU, koliduje s RAM, i když mají jen standardní výšku (problém u micro-ATX či ITX desek).
(Kupodivu na této mini-ITX desce se to vešlo, i když RAM jsou mezi žebry, sle s RAM osazenými pasivy už se to nevejde)
Takže pokud náhodou nemůžete dát grafiku jinam než do prvního slotu, jste nahraní a karta s Arctic Accelero Xtreme IV se vám prostě nevejde do PC. Šanci máte jen u větších desek formátu ATX a to jen pokud nemáte osazeny ještě další karty v dalších slotech. U micro-ATX desek máte téměř vždy smůlu, protože i když tam máte druhý slot, většinou už je zase blízko spodní kabeláži a karta se tam nepříjemně opírá zase na druhé straně nemluvě o tom, že většinou jen ten první slot má plných 16linek. A to se ještě nebavíme o chladičích na CPU, kde s mnoha velkými tower chladiči bude také problém. Pokud ale používáte AiO, problém není.
Arctic Accelero Xtreme IV je super řešení, pokud se vám ovšem vejde na desku a do PC. Bohužel seznam kompatibilních desek, RAM atd. neexistuje a je to opravdu věc, na kterou musíte přijít v praxi :(. Osobně si myslím, že ARCTIC to sice s tím zadním pasivem chladící paměti a VRM myslel dobře a funguje to, jenže komplikuje osazení do skříně a na desky vznikají tak kolize, které nelze u každé desky a každého PC předvídat. Myslím si, že by bylo lepší zkusit kartu chladit klasicky zepředu pasivy a vzadu nechat jen standardní tenký backplate. Je škoda, že v případě RX 480 tam nelze nechat ten kus spodku referenčního chladiče, který tvoří pasiv na VRM a pamětech, protože koliduje s chladičem hned na několika místech. Samozřejmě i tak způsob upínání neumožňuje tam nedat ten zadní pasiv.
Arctic sice vymyslel provozně velmi funkční řešení, které provozními vlastnostmi představuje absolutně to nejlepší, co klasické chladiče pro grafiky nabízejí, ale rozměrově je problémem, se kterým se MSI s jejich Gaming X nebo ASUS STRIX na svých edicích RX 480 vypořádaly lépe. Dnes je tedy lepší volbou si připlatit na tyto edice, než koupit referenci a Arctic k tomu. Nicméně pokud máte už referenční RX 480 a dostatek místa na desce i ve skříni, je to velmi zajímavá možnost. Ale jsou tu i další ;).
Hodnocení Arctic Accelero Xtreme IV: 90%
Za zapůjčení děkujeme společnosti Arctic
Za výbavu pro testy děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|