Strana 2 z 4
- ASRock Radeon RX 7700 XT 12GB Steel Legend – grafická karta
Krabice je celkem veliká, je to dáno tím, že grafická karta samotná se spoléhá na velký tří slotový chladič se třemi ventilátory. Samotný pasiv je také celkem mohutný a celá karta váží úctyhodných 1242g. Ovšem velmi chválím polstrování, kde nenechal ASRock nic náhodě a pokud vám krabice třeba upadne na zem při transportu z krámu, rozhodně by to měla grafika bez úhony přežít.
Už na první fotce je vidět že karta je poměrně masivní a rozhodně působí spíše dojmem edic, na jaké jsme byli zvyklí u highendu minulé generace jako byla třeba RX 6900 XT. Velmi také chválím kovovou výztuhu, která zabraňuje prohýbání karty. U vývoje této edice se prostě myslelo na každý detail. Na druhou stranu, zatímco pro majitele předchozích generací karet se bude tahle novinka zdát velká a mohutná, majitelé současného high endu se budou jen usmívat (nebo s láskou vzpomínat), když byly karty jen takhle malé. Protože vedle high end edic RX 7900 či RTX 4080/4090 karet, je 7700 XT v provedení Steel Legend vlastně velmi kompaktní a rozumně velká karta. Tak absurdní některé současné edice výkonnějších modelů dnes jsou.
Karta je napájena dvěma 8pin konektory a TDP činí 245W. Jenom pro porovnání, RX 6700 XT 12GB měla TDP na 230W, zde tedy došlo k opravdu jenom mírnému zhoršení. Ovšem karta by měla zas poskytnout slušnou porci výkonu navíc, poměr výkon/watt by měl být tedy srovnatelný, spíše lepší než u minulé generace.
Zadní strana karty je celá kryta pevným silným ocelovým plechem, který je mnohem delší jak samotné PCB. Díky tomu fouká krajní ventilátor skrze celé žebrování a ohřátý vzduch tak mnohem efektivněji uniká z chladiče pryč.
Pokud se podíváme na oficiální specifikace čipu RX 7700 XT v referenčním provedení od AMD, neliší se skoro ničím. Výrobce zde přidal pouze oněch 55MHz na jádře v maximálním boostu. Karta je tedy schopná běžet až na frekvenci 2599MHz. Co také chválím je kvalitnější PCB s větším obsahem mědi, prémiové 90A napájecí obvody, pevný železný backplate a PCB s větší tuhostí, které je méně náchylné na prohýbání a popraskání. Pokud byste chtěli grafickou kartu taktovat, výrobce pro to nabízí vlastní program ASRock Tweak 2.0, který by měl být o něco přehlednější, než třeba MSI Afterburner.
Pamětí pak běhají na referenčních 18 Gbps a skrze 192bit sběrnici jsou schopné poskytnout propustnost solidních 256 GB/s. Velikost Infinity Cache je pak 48MB. Na kartě sice nenajdeme přepínač pro OC/Silent BIOS, ovšem je zde podobný přepínač pro fyzické vypnutí a zapnutí RGB podsvícení, což možná mnozí ocení ještě více :). Jinak na výstupech najdete podle mě ideální rozložení 3x DP (2.1 DSC) a 1x HDMI (2.1). Jedná se tedy o nejmodernější verze portů, jaké jsou nyní na trhu k dispozici. Tato grafická karta vás tedy u drahých monitorů omezovat rozhodně nebude, naopak jsou zde značné rezervy do budoucna.
A jaká je tedy edice Steel Legend v praxi? Podívejme se …
|