Strana 2 z 13
ASUS DUAL GeForce RTX 4060 Ti O8G SSD má jako menší a levnější grafika o něco kompaktnější balení než velké karty ASUS. Také nejde o ROG ani TUF herní řadu, jen o základní DUAL, takže není design záměrně nijak okázalý. Ale prostě stačí.
Nejde samozřejmě o nijak velkou kartu na současné poměry. Má 227 x 124 x 50 mm a váží jen 732g.
Disponuje, jak už název DUAL řady napovídá, dvojicí ventilátorů s řízením otáček, včetně semi-pasivního režimu v klidových stavech. Má přepínatelný BIOS, ovšem takty, a tedy výkon je v obou stejný. Mění se jen nastavení otáček ventilátorů a s tím související teploty a hlučnost v zátěži. Quiet režim vypíná kromě toho ventilátory v nižších zátěžích, standardní režim je má zapnuté pořád.
Napájení je na rozdíl od výkonnější RTX 4000 modelů řešeno stále klasickým 8-pin, nikoliv tím novým 12VHPWR/PCIe Gen5 konektorem. Není tedy nutné používat žádnou redukci, kdy samozřejmě cílová skupina uživatelů této karty má téměř určitě stále zdroje bez toho nového konektoru. Takže použít starší 8-pin je vhodnější. ASUS jinak doporučuje jako minimum 550W zdroj. Karta je lehce přetaktovaná z defaultních 2565MHz na 2595MHz, samozřejmě reálné takty na kterých běhá obvykle jsou výše, konkrétně kolem 2800MHz.
NVIDIA jinak tradičně nabízí širokou SW podporu a technologie. I tato architektura má stále speciální AI akcelerační jednotky a RT jednotky, samozřejmě nově posílené a vylepšené. Nechybí tedy podpora Raytracingu, DLSS včetně exkluzivního DLSS 3.0 atd. Karta podporuje G-Sync, ale samozřejmě u většiny monitorů dnes narazíte jen na FreeSync, který si NV „ukradla“ pro sebe a označuje jej G-Sync, i když ve skutečnosti jde stále dnes u drtivé většiny (99,99999%) monitorů na trhu jen o FreeSync. Nicméně funguje to ok. Samozřejmě v případě toho RT, ale i DLSS apod. fungují o něco hůře než na výkonnějších kartách, protože výkon té akcelerace, výkon těch AI výpočtů atd. je samozřejmě přímo úměrný výkonu GPU, které karta má. Takže čím slabší GPU, tím menší přínosy a výkon pro DLSS apod. I z tohoto důvodů NV prezentuje tyhle věci na high endu, ačkoliv uživatelé těchto výkonných karet nemají moc důvod to používat, a naopak majitelé slabších karet jako je RTX 4060 Ti to v praxi budou muset občas nasadit. Tak na to jen pamatujte, abyste se nedivili, že ty věci nemají u téhle slabší karty takových % přínos a výkon jako je prezentováno marketingem, který používá silnější karty.
- Testy a testovací sestava
Inovovali jsme naši testovací sestavu. Takže všechny testy jsou nové, na nových ovladačích, hrách a jejich updatech atd. Testovací sestava osahuje:
Testujeme tři základní rozlišení, tedy 1920x1080, 2560x1440 a 3840x2160. Všechny hry v maximálních detailech a pokud není řečeno jinak tak v nativním rozlišení (tedy bez FSR či DLSS, které rozlišení dynamicky snižují). Samostatně jsou pak testy s aktivním Ray Tracingem. U všech karet je také aktivní AMD Smart Access Memory alias Resizable BAR, který je u AM5 platformy zapnutý ve výchozím stavu automaticky. Samozřejmě tato technologie má přínos různý u AMD i NV či Intel karet.
Kvůli zjednodušení a přehlednosti grafů uvádíme jen hodnotu průměru FPS, který je vypočítám průměrem tří měření ve stejné 120 sekundové sekci hry. Nastavení a vše jsou pro všechny testované karty stejné. Takže jak si vedou naše karty v praxi?
|