Strana 1 z 13
- ASUS DUAL RTX 4060 Ti O8G SSD – TEST a RECENZE
grafické karty s M.2 slotem pro SSD disk!
Dnes se podíváme na zajímavou grafickou kartu. Ano, RTX 4060 Ti sama o sobě moc zajímavá není, 128-bit grafika s 8GB (nebo 16GB) paměti za cenu hodně přes 10 tisíc korun není zrovna atraktivní nabídka pro hráče, ale tenhle konkrétní kousek zajímavý je. ASUS jej totiž vybavil slotem pro NVMe M.2 SSD disk. Asi si říkáte, k čemu je to dobré a jak to vůbec funguje? Vysvětlíme …
- GPU a SSD v jednom slotu? Proč je to zajímavé a jak to funguje?
Desktopové grafické karty mají PCIe konektor o fyzické velikost „x16“, tedy až 16linek. To je kvůli hlavnímu grafickému slotu na desktopových základních deskách, kdy prakticky všechny běžně dostupné základní desky (s výjimkou nějakých nestandardních low end řešení), mají tento slot o fyzicky 16ti linkách PCIe. A tento standard se vyvíjí, kdy kromě jiných věcí, roste propustnost. Obvykle se s každou generací zdvojnásobí. Takže 1 linka současného PCIe 5.0 (Gen5) má propustnost jako 2 linky staršího 4.0 (Gen4) nebo 4 linky ještě staršího 3.0 (Gen3). Jinými slovy na propustnost starého 16linkového Gen3 vám stačí 8 linek novějšího Gen4 nebo pouhé 4 linky současného standardu Gen5. A pro hodně komponent, speciálně typicky slabších grafických karet, je to více než dost. A to je pointa.
V desktopu tedy stále máme a budeme mít 16linkový hlavní slot na základní desce, který v současném Gen5 provedení nabízí propustnost, která prostě není pro grafické karty využitelná ani potřeba. Ostatně na trhu ne náhodou není žádná běžná grafická karta s PCIe 5.0. A až budou v nadcházející generaci, stále ani zdaleka nebudou možností 16linek PCIe 5.0 využívat. Pro současné i budoucí výkonné herní grafiky zcela stačí 16 linek Gen4, nebo alternativě 8 linek Gen5. Z tohoto důvodu také levnější grafické karty dnes sice mají stále konektor, který zapadá do 16linkového slotu, ale ve skutečnosti mají fyzicky připojeno jen 8linek. U NVIDIA se to týká i RTX 4060 Ti, která ze svého GPU má prostě jen 8linek PCIe 4.0, polovina toho konektoru a potenciálních linek je tedy fyzicky u této karty nevyužita.
ASUS se rozhodl toho využít a na svou RTX 4060 Ti umístil M.2 slot pro NVMe SSD. Oficiálně jde o Gen4, ale protože PCI-Express Bifurcation funguje, jak funguje, dokáže tak operovat na rychlostech Gen5, pokud má ten hlavní slot a CPU které jej obsluhuje Gen5 podporu. Aby to všechno fungovalo, musí vaše základní deska umět tento tzv. PCI-Express Bifurcation. To znamená, že umí rozeznat různá zařízení v jednom slotu. V tomto případě tedy grafickou kartu a SSD disk, které jsou sice fyzicky umístěny na stejném PCB, ale funkčně jde o dvě samostatné komponenty, využívající každá své PCIe linky. Základní deska to ovšem musí umět rozeznat. Což samozřejmě kvalitní desky umí. ASUS pochopitelně garantuje funkčnost jen na svých vybraných modelech (AMD i Intel platforma), ale funguje to i na jiných deskách. Pokud se ptáte, zda se vzájemně ta grafická část a SSD část ovlivňují, tak neovlivňují. O sobě totiž vzájemně neví, jsou sice fyzicky na stejném kusu PCB, ale každá ta část funguje zcela samostatně na svých linkách a na tom jednotném PCB nejsou spolu komunikačně nijak propojeny.
A proč je to zajímavé, tedy potenciálně podobných řešení uvidíme více? Protože na trh už míří PCIe 6.0 s dvojnásobnou propustností a v přípravě je PCIe 7.0, které to zase zdvojnásobí. Už současné mainstreamové Gen5 přitom v 16linkovém slotu dalece překonává potřeby herních grafik i jiných běžných komponent do PCIe slotů, takže pokud nadále bude fyzicky 16linkový slot v desktopu jako hlavní slot, drtivá většina aktuálních i chystaných grafik jej nedokáže využít. Natož v chystaných Gen6 či Gen7 verzích. Na datové potřeby mnoha grafických karet s přehledem bude dlouho stačit Gen5 o 8linkách i méně. Tu samou propustnost přitom v budoucnu nabídne 4linkový Gen6 či 2 linkový Gen7. Udělat tedy kombinované komponenty, například GPU s SSD v jednom, je tak celkem chytrý nápad, jak využít toho potenciálu propustnosti jednoho slotu. A je to zajímavé z hlediska využití prostoru. Speciálně u menších PC na mini-ITX je to praktický způsob, jak mít více výbavy a možností.
ASUS si v tomto případě nevybral RTX 4060 Ti náhodou. Je to totiž technicky nejvýkonnější současná grafická karta, která má v základu jen 8linkové PCIe připojení (konkrétně x8 PCIe 4.0). Výkonnější RTX 4070 série už má x16 PCIe 4.0. U AMD mají x8 připojení také jen slabší RX 7600 modely, zatímco RX 7700/7800 už mají x16 PCIe 4.0. V případě RTX 4060 Ti (případně tedy RX 7600 série), je polovina konektoru/slotu tedy nevyužita. A může tak být využita právě třeba SSD diskem.
Pochopitelně to sebou nese jisté náklady navíc, ale ty nejsou zase tak dramatické. Navíc podobné produkty, tedy PCIe SSD rozšiřující karty ASUS i další výrobci běžně dělají. Někdy i jen jako příslušenství pro své high end desky. Takže nic z toho není pro ASUS novinka a fakticky nemusí nic vymýšlet. Nejtěžší bylo prostě najít na grafické kartě vhodné místo na ten M.2 slot, aby SSD disk nebyl ohříván moc GPU.
RTX 4060 Ti „nabízí“ v tomto ohledu další výhodu. Jde o parametrově slabý HW. Má malé prakticky low endové AD106 jádro (190mm2 na N4 výrobě TSMC), kdy aktivních je v něm 4352 jednotek. Disponuje pouze 128-bit sběrnicí a má 8 nebo 16GB paměti, v tomto případě jen 8GB. To znamená že má na poměry současných desktopových herních grafik nízkou spotřebu i zahřívání, jen 160W TDP. Je také možné tohle všechno nacpat na relativně malý prostor, takže i když ASUS přidal ještě ten M.2 slot a odpovídající PCIe linky pro něj, celá tahle karta má pořád jen 227mm na délku a vystačí si s běžným chladičem, i když i tady fakticky zabírá 3 sloty (2,5 sám o sobě). Na současné poměry jde ale o kompaktní kartu. I když nejde o vyloženě ITX formát (na to by musela mít maximálně 170mm na délku) do většiny současných malých i velkých mini-ITX skříní se s přehledem vejde. A spolu s ní máte tedy i extra pozici pro SSD disk, navíc s možností jeho provozu až na Gen5 rychlostech (má-li váš slot na desce a použité CPU podporu PCIe 5.0).
Dnes se tedy kromě klasického testu grafické karty, podíváme i na ten výkon SSD na téhle kartě. Tak jdeme na to …
|