Strana 1 z 13
– TEST Nejvýkonnější GTX 950 s parádním designem
GTX 950 řada bude ještě nějakou dobu aktuální. Podívejme se na jednu z nejpovedenějších na trhu. Ano, GTX 950 je dnes low end a asi nejzákladnější neintegrovaná grafika, kterou má smysl vůbec pořizovat z modelů NVIDIA, pokud si chcete alespoň trochu slušně ve FullHD zahrát. A protože NVIDIA ještě nechystá do nižších cenových hladin žádnou z nových 16nm PASCAL grafik, bude řada GTX 950 ještě nějakou dobu aktuální. Podívejme se tedy na jeden z posledních představených nereferenčních modelů.
ASUS vzal totiž low endovou GTX 950 a vyšperkoval ji technologiemi a zpracováním, které obvykle nalézáme u grafik o dost vyšších cenových hladin. ASUS popisuje tuto edici jako grafiku s arktickým maskováním a spolehlivostí na armádní úrovni. To znamená použité TUF kvalitní odolné součástky, jaké známe například ze základních desek Sabertooth téže značky, které vydrží extrémnější podmínky a karta by měla mít mnohem delší životnost.
Podívejme se na hlavní body, kterými ASUS tuto grafiku charakterizuje:
- Taktovací frekvence 1329 MHz je zárukou lepšího výkonu a fantastických herních zážitků.
- Ventilátor s dvojitým ložiskem, který se vyznačuje tišším chodem, díky nižšímu tření. Zajišťuje 4× delší životnost karty a také účinnější chlazení.
- Přísné testování na serverové úrovni zajišťující systematicky testovanou stabilitu a provozní spolehlivost za všech podmínek.
- Technologie AUTO-EXTREME s komponenty TUF je zárukou špičkové kvality a spolehlivosti na armádní úrovni i při náročném provozu.
- Nástroje GPU Tweak II a XSplit Gamecaster umožňují intuitivní ladění výkonu a okamžité streamování vaší herní akce.
- Exkluzivní kód s pozvánkou ke hře World of Warships zdarma: křižník Diana a 15denní prémiový účet (v ceně 11 dolarů). (*Herní kódy lze uplatnit v době od 31. 7. 2015 do 30. 1. 2017).
Jak je vidět z parametrů, ASUS tuto GTX950 přetaktoval opravdu doslova na krev. Základní frekvence přesahuje 1300 MHz a Boost atakuje hranici 1420(!) MHz, což je na 28nm čip opravdu hodně. To znamená, že ASUS upravil i BIOS, kde zvedl základní TDP limity. Tomu samozřejmě musel uzpůsobit celkové zpracování grafické karty i chlazení. PCB je tedy nereferenční a zcela v režii ASUS. Použité součástky jsou opravdu velmi kvalitní a o chlazení se stará celkem naddimenzovaný chladič včetně kovového backplate, který na kartách v této cenové hladině moc často nevídáme.
Proti referenci je tedy ASUS Echelon verze GTX 950 nepoměrně kvalitnější a také o dost výkonnější. Otázkou je, bude-li to stačit na konkurenci, protože v této cenové třídě modely AMD Radeon poněkud už dlouho vévodí výkonem i poměrem cena-výkon.
|