Strana 2 z 6
- ASUS ROG POSEIDON GTX 1080 Ti – Grafická karta
Balení grafické karty se ASUS opravdu povedlo, krásně čisté a není přeplácané, na druhé straně krabice se pak dozvíte veškeré podrobnosti a parametry. Karta je uvnitř krabice velmi dobře chráněná vůči poškození.
Samotná grafická karta je veliká, ale dobrou zprávou je, že nepřekračuje 30cm. Má 29,8 cm na délku, 15,8cm na výšku a zabírá 5cm na šířku, tedy 2,5 slotu.
Karta disponuje z druhé strany kvalitním kovovým plechem s logem výrobce, který je podsvětlený RBG ledkami, které si můžete nastavit dle sebe pomocí přiloženého SW.
Na boku karty vidíme fitinky pro připojení vodního okruhu, pod nimi je název edice a napravo můžeme vidět dva napájecí osmi piny a speciální ROG display.
Karta disponuje po dvojici HDMI i Display porty, k tomu jeden DVI-D konektor. Z druhé strany pak dva konektory pro připojení klasických ventilátoru do skříně, které jsou pak řízeny přímo grafikou dle její teploty.
Čím se řada Poseidon liší od jiných produktů tohoto výrobce, je hlavně hybridní chladič, kde lze kartu standardně provozovat na vzduchovém chladiči, ale také si můžete kartu napojit do stávajícího vodního okruhu a tím pádem dramaticky zlepšit její provozní vlastnosti. To znamená, snížit teplotu, případně i spotřebu grafiky a samozřejmě si pomoci s jejím přetaktováním.
Pěknou rozborku chlazení ukazuje obrázek od výrobce, kde máme kartu pěkně rozebranou. Voda proudící chladičem tedy ochlazuje čip a paměti nepřímo, tím že odvádí teplo od hlavní měděné základny. Toto řešení se tedy nemůže moc srovnávat s full vodním blokem od výrobců typu EKWB, Bitspower apod. Je to samozřejmě daň za to, že je chladič hybridní.
Pokud se podíváme na detail tohoto principu chlazení skrze vodní trubku, která vede skrz chladič, je vidět že voda ohlazuje celý měděný plech a skrze něj se odebírá teplo také s heatpipe trubiček které chladí VRM napájecí kaskádu. I toto pomáhá držet teplotu níže než při použití klasického vzduchového chlazení.
Asus pro tuto edici připravil i nové inovované ventilátory s křídlovými lopatkami kde slibuje vyšší tlak vzduchu, který tlačí na lamely na hladiči grafiky. To samozřejmě pomáhá s lepším odvodem tepla z chladič při zachování stejného hluku ventilátorů i jejich otáček. Dále Asus používá semi-pasivní chod ventilátorů. Ty jsou tedy zcela vypnuty, pokud čip nepřekročí 55°C.
Jako poslední jsem si vybral obrázek napájecí kaskády, s kterou si ASUS opravdu vyhrál a vůči té, která je použitá na referenčním návrhu od Nvidie je toto doslova nebe a dudy. Výrobce totiž použil 10+2 napájecí kaskádu (FE edice používá fází jenom 7). To samozřejmě slibuje lepší stabilnější napětí a lepší OC možnosti.
Podívejme se tedy na tuhle grafickou kartu v praxi.
|