Strana 5 z 6
- Provozní vlastnosti a taktování
Pochopitelně nereferenční edice mají především zlepšit provozní vlastnosti proti referenčním modelům. V našem případě máme v podstatě to nejlepší, jak lze doma grafickou kartu chladit, tedy kompletním vodním okruhem.
ASUS GTX 1080 Ti si zvlášť pod vodou přímo říká o to ji ještě trošku popohnat. Zde jsem se tedy nakonec dostal na stabilních 2088-2100MHz pro jádro, v méně náročných aplikacích jsem dosáhl i na 2160MHz pro jádro což je velmi dobrý výkon. Osobně doporučuji se držet utility od ASUS, protože GPU Tweak dovoluje kartě posunout TDP limit o 20%, třeba ostatní utility mě pustily pouze o 10% nahoru a to bylo málo.
Co pro mě ale bylo zklamáním, je taktování bez připojeného vodního okruhu. Základní vzduchový chladič na POSEIDON prostě nedokázal grafiku řádně uchladit a při opravdu dlouhodobé zátěži ve 4K rozlišení se karta hřála přes 80°C a takty klesaly postupně až pod hranici 1800MHz. A to je hodně znát na výkonu a je tak obecně nižší, než vám jej recenze ukazují, ovšem stále odpovídá tomu, co NV slibuje, protože u této edice ASUS má boost takty na 1730MHz. Při taktování Nvidia grafik si prostě musíte dávat pozor i na teploty, co jsem tak vysledoval, už od 60-65°C začíná karta postupně takty snižovat i když není problém s TDP limitem. Toto chování je opravdu velmi otravné. Stejně „stupidně“ se chová i referenční FE edice, kde jsem vysledoval naprosto stejné chování s originálním chlazením, kde se takty snižovaly až na 1650MHz. Pokud jsem obě edice osadil vodním blokem a držel teploty pod 50°C neměl jsem s udržením taktů kolem 2000Mz+ žádný problém, akorát u 1080 Ti FE edice jsem už narážel na nízké limity ohledně spotřeby, zde je tedy nutnost opravdu flashnout BIOS s limity které jsou posunuty minimálně o 50W ideálně zrušeny úplně, pak není problém se dostat na 2100MHz také. Ano, spotřeba jde vzhůru, ale výkon karty také. Pravda, ne každá karta tohle může zvládat.
Jak jsem už nastínil v kapitole taktování, teploty s vodním okruhem nejsou opravdu žádný problém. Bez přetaktování se teplota drží kolem 45-48°C s tím že teplota vody se pohybovala pod 29°C. Pokud kartě zatopíte pod kotlem, zvedne se teplota na maximálních 55°C. Na to že se nejedná o profesionální blok s přímým stykem, to nejsou teploty vůbec špatné.
Pokud bych porovnal teploty u 1080 Ti FE edice, kterou jsem měl osazenou vodním blokem od EKWB, zde jsem dosáhla na teploty o zhruba 5-10°C lepší s tím, že teplota vody v okruhu se pohybovala na hranici 35°C.
GTX 1080 Ti rozhodně nepatří mezi úsporné grafické karty na trhu a po přetaktování dokážou potrápit i velmi kvalitní a výkonné zdroje. Moje měření to jenom potvrdila. V klidovém stavu měla sestava opravdu krásných 89W a to se bavím o X99 platformě která je v klidovém režimu mnohem náročnější než třeba LGA1151, kde bychom se určitě dostaly ještě o 20-30W níže. Pokud ale zatopíme grafické kartě pod kotlem v zátěžovém 3D marku FireStrike, kort ve 4K rozlišení, tak spotřeba velmi rychle začne atakovat 500W hranici. Vodní chlazení dokáže tuto hodnotu o nějaký ten W ponížit ale i tak je spotřeba opravdu vysoká. Pokud grafickou kartu přetaktujeme a zvýšíme TDP limit letí spotřeba už hodně přes 500W hranici.
Při volbě zdroje pro tuto grafiku tedy radím nešetřit a nechat si opravdu velkou rezervu pro případné špičky které mohou sahat ještě výše mnohem výše, klidně 600-650W. Prostě tohle je nejvýkonnější herní grafika a když ji popoženete na taktech, tak i žere jako tank. Chlazení GTX 1080 Ti je tak nutné tomu přizpůsobit a od toho jsou zde právě vodní chlazení.
|