Strana 6 z 6
Pokud tedy sesumíruju vše o dnes testované grafické kartě ASUS GTX 1080 Ti v edici ROG Poseidon. Přijde mi, že GTX 1080 Ti je už příliš žravá karta na koncepci hybridního chladiče ASUS, který je kompromisním řešením. V režimu klasického ventilátorového chladiče to není moc dobré chlazení a edice STRIX od stejného výrobce, která má mnohem masivnější klasický chladič s vyšším chladícím výkonem, je na tom mnohem lépe.
Pořídit si POSEIDON má smysl jen s využitím a zapojením vodního okruhu, jinak se okrádáte o výkon, protože karta se celkem dost podtaktovává vlivem vyšších teplot v případě jen vzduchového chlazení. Pokud ale zapojíte kartu na solidní vodní okruh, grafika se vám odmění opravdu stabilními takty kolem 2000MHz a přetaktování chytne úplně jiný rozměr. Co musím také pochválit je opravdu parádní a zajímavý design grafické karty, a hlavně nový 3D osvětlený panel s logem ROG je nepřehlédnutelný. Tato grafika se tedy bude opravdu vyjímat ve skříních s plexi nebo tvrzeným sklem.
Další věc, co si ale musí každý promyslet je rozhodně cena této grafické karty. Ta se nyní pohybuje kolem 25 000 korun s DPH. Pokud zvážíme, že nejlevnější referenční edice stojí zhruba 19 000,- s DPH a za 3000,- koupíte super-kvalitní fullcover vodní blok, dostáváme se stále na cenu o 2000-3000,- nižší. Tedy pokud nehledíte na značku grafické karty, či její design a víte na 100%, že budete kartu připojovat již do stávajícího vodního okruhu, asi bych osobně spíše volil tuto levnější variantu, protože budete mít ve finále i nižší teploty, protože fullcover řešení je pořád lepší vodní blok, než jaký má ASUS na POSEIDONU, který je kompromisem jak z hlediska výkonu vzduchového režimu, tak výkonu vodního režimu. Jedinou přidanou hodnotou tak je kvalitnější provedení PCB a všeho proti referenci, bohužel právě proto že to není reference, shání se na ni fullcover vodní bloky hůře. Výhodou ROG POSEIDON je, že máte záruku na tuhle kartu osazenou vodním blokem a stačí ji tak jen připojit a pokud budete mít nějaké problém s okruhem, pořád dokáže jet i na ten vzduchový režim.
Zkrátka je to taková speciální edice, doslova i do písmene. ASUS si ale za tohle univerzálně kompromisní řešení nechává také slušně zaplatit. Jednoznačně jde tak o kartu pro nadšence a pokud si ji tedy pořídíte, rozhodně doporučujeme ji používat v kombinaci s vodou, abyste skutečně využili toho, co nabízí. Jinak si kupte třeba STRIX verzi.
- S klasickým ventilátorovým chlazením má velmi vysoké teploty a snižující se takty jádra pod hranici 1800MHz = znatelně nižší výkon.
- Velmi vysoká spotřeba, která může jít ještě mnohem výše při taktování
- Vysoká cena
- Velmi kvalitní a předimenzované PCB + součástky
- Možnost připojit grafiku na vodní okruh – hybridní karta má své kouzlo
- ROG design + speciální osvětlený 3D panel
- Více odemčené TDP limity v ASUS GPU Tweak utilitě
- Po připojení vodního okruhu velmi vysoké OC možnosti (ale pozor na spotřebu).
"Unikátní hybridní výkonná grafická karta, která může pro někoho dávat smysl"
Za poskytnutí grafické karty na test, děkuji společnosti ASUS
Za poskytnutí dílů na vodní chlazení děkuji společnosti AlphaCool a Aquatuning
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|