Strana 8 z 9
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Začněme u spotřeby. Měříme jak v klidu, tak v herní zátěži, a to v průměru testovaných her. Spotřeba současných grafik není konstantní a stálá, ale dynamicky se mění díky řízení spotřeby, které dnes grafické karty mají. A tak se hra od hry může spotřeba stejné karty lišit i o několik desítek W. Pokud navíc kartu zatížíte výpočetně, či na úplně maximum například s FureMark, dostanete ještě o desítky W vyšší spotřebu u některých modelů. Tak pozor na to.
V případě GTX 1070 Ti je vzhledem k parametrům jádra jasné, že u nízké spotřeby GTX 1070 nezůstane. V průměru je spotřeba karty tam, kde se dá očekávat, tedy lehce pod úrovní GTX 1080. pokud někomu vychází spotřeba nižší, třeba stále na úrovni ref. GTX 1070, je to 100% špatně, protože to není fyzikálně ani možné. Spotřeba GTX 1070 Ti není nijak tragická, ačkoliv rozdíl výkonu není tak velký, a tak ve výsledku je vlastně GTX 1070 Ti nejméně efektivní z řady GTX 1070 a GTX 1080.
Ovšem rozdíl je malý, než aby to někoho trápilo. RX VEGA 56 žere o něco více, i když rozdíl není nijak tragický, zejména uvážíme-li mnohem vyšší výpočetní výkon, který RX VEGA má a pro který je bohužel primárně stavěna a populární.
ASUS a jeho STRIX edice jsou nám velmi dobře známé, testovali jsme v podstatě všechny jeho aktuální karty s tímto chlazením. GTX 1070 Ti používá přesně ten chladič, který všichni známe. V klidových stavech může jet i bezhlučně, pokud vám nevadí teploty přes 40°C (což nevadí ničemu), v zátěži pak karta dosahuje zhruba 65°C, což je výborné.
Hlučnost je přitom dle očekávání velmi nízká, jedná se o dnes běžnou tichou nereferenční edici, něco, na co v případě RX VEGA grafik stále čekáme :(.
NVIDIA sice výrobcům grafik zakázala karty prodávat s vyšším, než referenčním taktem, ale taktovat pochopitelně jde. Víceméně dle očekávání, kdy s maximálním power limitem se takty jádra pohybují kolem 2038MHz a takt pamětí se nám povedl necelých 8700MHz. Nicméně upozorňuji, že karta už v základu díky boost technologii a s výkonným ASUS DirectCU chladičem jede normálně až 1860MHz (nikoliv jen na inzerovaném boostu 1683MHz), takže zvýšení taktu na 2038MHz už není tak markantní. Spolu se zvýšením taktu pamětí pak můžete počítat se zhruba 10-11% nárůstem výkonu. Což není špatné, na dotažení referenční GTX 1080 to stačí, ovšem samozřejmě i GTX 1080 jdou taktovat …
Takže k závěrům …
|