Strana 2 z 10
- ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti – grafická karta
Ještě, než se pustíme do testů, rychlý pohled na grafické karty, které dnes budeme testovat, které nám byli zapůjčeny přímo soukromými majiteli. Balení ASUS GTX 1080 Ti STRIX je klasické.
Na rozdíl od TITAN grafik má ASUS mnohem zajímavější zpracování, takže se věnujme především ji. ASUS samozřejmě sází na plně nereferenční zpracování, včetně PCB a chlazení.
Karta je také pěkný macek, chladič je obrovský a díky zvýšenému pasivu zabírá tak sama o sobě 2,5 slotu. V PC si tedy připravte minimálně 3 sloty prostoru pro tuhle kartu. Délka je bezmála 30cm, ale to dnes není problém do většiny skříní.
Karta je vybavena 2x 8-pin napájením, ASUS osadil další dva klasické konektory pro ventilátory k využití a také RGB konektor. Sama karta samozřejmě má ASUS Aura SYNC podsvícení.
Zpracování karty je špičkové, jak se na high end sluší a patří, je to poměrně velký rozdíl proti jen průměrně zpracovaným TITAN modelům. Nicméně v běžné praxi z hlediska provozu s podobně výkonným chlazením to není zase takový rozdíl. ASUS sice použil na STRIX GTX 1080 Ti to nejlepší, co měl, ale na výkonu karty to proti referenci moc znát není a hlavní rozdíl dělá ten výkonný chladič DirectCU, který dokáže udržet takty stabilně a vysoko, téměř na maximum možností karty. Něco, co referenční NVIDIA 1080 Ti nebo TITAN modely prostě dobře nezvládají, nemluvě o diametrálním rozdílu hlučností.
Karta má jinak možnost chodu v SLI díky můstkům, má 1x DVI, 2x HDMI a 2x DP konektory. Bohužel NVIDIA ještě stále nepodporuje AdaptiveSync standard (FreeSync), takže karta má jen podporu méně rozšířeného a dražšího GSYNC. Samozřejmě umí i všechny obvyklé technologie současné grafické generace NVIDIA grafik.
Pokud jde o TITAN modely, sice nemají GTX v názvu, ale mít by jej měli. V současnosti se neliší výkonem v žádném ohledu, a to ani v tom výpočetním. Nepodporují nic, co by ostatní GTX nepodporovaly a neumí řadu věcí, které NVIDIA zpřístupňuje až u profesionálních Quadro modelů. Až na typové označení a základní parametry se jinak zpracováním neliší od běžných FE referenčních edic GTX 1000 grafik. Výrobci jako ASUS však TITAN modely v této generaci prodávat nesmí a jsou vyhrazeny jen exkluzivně pro přímý prodeje přes NVIDIA stránky a jen v té referenční edici.
Podívejme se tedy, co karty umí a dokáží …
Pro dnešní test jsme si postavili už novou sestavu. Základem je AMD RYZEN 7 1800X procesor, přetaktovaný na 4GHz s 16GB DDR4 RAM na 3200MHz. Základní deskou je ASUS CrossHair X370.
Sestava samozřejmě obsahuje i pár dalších věcí, včetně kvalitního zvuku :). Vše je tetováno na nejnovější verzi Windows 10 Pro 64-bit, nejnovějších ovladačích platných k datu vydání recenze a nejnovějších verzích testovaných her. V testu jsou použity v grafech uvedené referenční i nereferenční verze jednotlivých grafik. Všechny karty mají stejné podmínky.
|