Strana 1 z 10
- ASUS STRIX GTX 1080 Ti proti NVIDIA TITAN Xp
– TEST a REVIEW nejvýkonnějších grafických karet
Dnes se podíváme nejen na nereferenční GTX 1080 Ti, ale také dva TITAN X „Pascal“ modely. Novou GTX 1080 Ti už jsme vám v testu ukázali, dnes se podíváme na další nereferenční model, ale také do našich testů doplníme slibované TITAN X a hlavně nejnovější TITAN Xp model! Zatímco GTX 1080 Ti je běžně dostupnou grafickou kartou, získat třeba jen na test NVIDIA TITAN X (2016) a nejnovější TITAN Xp (2017), to je o poznání těžší. Vzhledem k naprosté neochotě NVIDIA tyto karty poskytnout na objektivní otestování, je jedinou šancí si je od NVIDIA koupit. Ano od NVIDIA, protože právě jen ona tyto karty prodává přes svůj e-shop a v běžném obchodu je nekoupíte! Tradičním výrobcům grafik se sice vůbec tato praxe nelíbí, protože NVIDIA, co by dodavatel GPU jim teď přímo konkuruje, co by výrobce a prodejce, ale to, že se jim to nelíbí, je tak vše, co s tím v současné situaci mohou dělat.
Ač se podle názvu, kdy TITAN současné generace nemají GTX v názvu může zdát, že jde o něco více než herní grafiku, není tomu tak. TITAN grafiky jsou GTX grafiky, zbytek je marketing. Není to profesionální ani polo-profesionální model v žádném ohledu (je limitována pro profesionální použití proti QUADRO verzím ze strany ovladačů jako všechny ostatní GTX modely) a od GTX série se liší jen tím, že současný TITAN Xp je plnou specifikací jádra GP102, proti osekané GTX 1080Ti a karty jako takové s o několik % vyšším výkonem v referencích. A platíte právě za to. Ale není to v případě NVIDIA zdaleka poprvé … vzpomínáte na 8800 GTX a 8800 ULTRA (tu mám stále doma)?
Náš kolega, který pro vás testuje roky grafické karty, byl schopen si se sehnat pro své otestování jak TITAN X, tak nejnovější TITAN Xp a to přímo od nadšence, který si tyto karty pořídil. A že musíte být opravdu velký nadšenec, abyste si NVIDIA TITAN grafiku koupili. S cenovkou 1200 dolarů, tedy zhruba 34 tisíc korun vč. DPH je to sakra drahá hračka :). Stojí ale za to? Inu ….
- NVIDIA TITAN X a TITAN Xp
– grafické karty pro nadšence a sponzory NVIDIA?
Stejně jako kdysi 8800 ULTRA byla příplatkovým drahým modelem s o několik % výkonu navíc proti 8800 GTX, současné TITAN grafiky následují stejný marketingový model. S prvním původním starým modelem GTX TITAN X minulé 28nm generace bylo marketingem zmateně deklarováno, že jde o model nejen pro hráče. Nicméně TITAN série jsou prostě jen a pouze drahé herní grafiky, které od GTX modelů odlišuje cena a dnes i fakt, že nejsou běžně prodávané v obchodech (výpočetní schopnosti jsou identické). TITAN X a současný TITAN Xp jsou modely nabízející absolutní referenční maximum v dané chvíli a NVIDIA si je prodává sama za exkluzivní cenu, kterou lze brát vlastně i jako sponzorství společnosti. Tedy alespoň když si porovnáte, co za tu cenu ty karty nabízí.
Na rovinu, 1200 dolarů je cena, která rozhodně neodpovídá tomu, co si pořizujete. Ano, je to sice výkonná grafická karta, ale ani ten výkon, natož zpracování této cenovce prostě neodpovídá. Právě zpracování karty je asi největší „problém“ těchto edic (vzhledem k ceně). Od herní grafiky za 34 tisíc očekáváte špičkové, luxusní a maximalistické zpracování po všech stránkách. Nic z toho ale referenční TITAN edice nemají a nikdy vlastně neměly. Kvalita PCB je maximálně průměrná, většina nereferenčních grafik i v mainstreamu je na tom kvalitou i designem prostě lépe. No a chlazení? … za 34 tisíc je chlazení těchto herní grafik skoro urážka potenciálního náročného zákazníka. Neefektivní, topí, je hlučné a výkon karty i v praxi jednoznačně omezuje. Dostanete prostě obyčejnou referenční kartu s tím hrozným referenčním blow chladičem. A to za těch 34 tisíc korun! Asi se tak ptáte, proč si je tedy někdo kupuje?
Inu, protože má peníze a neví co s nimi :). Jak jsem řekl, TITAN série je vždy to referenčně nejvýkonnější, co NVIDIA v danou chvíli nabízí. A pokud jde o chlazení, tak většina (ne-li všichni) majitelů ten referenční příšerný chladič ihned sundá a osadí to kompletním vodním blokem. Jak starší TITAN X, tak nový TITAN Xp, který si kolega půjčil od soukromého majitele, jsou či budou v praxi osazeny full-cover vodními bloky v systému kompletního vodního chlazení PC. Pro naše testování byl u staršího modelu TITAN X (2016) vodní blok nahrazen zpět tím referenčním chlazením a nový TITAN Xp (2017) byl otestován v referenci před tím, než byl na něj poté osazen vodní blok. Obě karty tedy testujeme ve stavu tak, jak je NVIDIA prodává. Mimochodem ano, chápete to správně. I na DDWorld.cz máme mezi našimi fandy ty správné nadšence, kteří neváhají koupit si TITAN X a pak jej klidně vyměnit za nový TITAN Xp. Což je i případ našeho věrného čtenáře, který nám karty zapůjčil pro otestování a doplnění do našich grafů a tabulek. Za což děkujeme, protože jinak bychom tyhle karty otestovat asi nikdy nemohli.
- TITAN X a Xp proti GTX 1080 Ti
Nebudeme ale dnes TITAN X a TITAN Xp grafiky rozmazávat nějak podrobně. Tedy snad je TITAN Xp stojí za pozornost, co by nejvýkonnější grafická karta dneška. Nicméně téměř stejný výkon můžete mít dnes podstatně levněji (nikoliv levně).
NVIDIA TITAN X model (2016), který byl představený loni, neměl problém s konkurencí z vlastního tábora tehdy. NVIDIA záměrně totiž v roce 2016 nevydala GTX 1080 Ti (i když je všem jasné, že jádro a vše pro něj měla k dispozici, když prodávala TITAN X), aby mohla alespoň cenově za high end vydávat GTX 1080, která má však jádro mnohem menší (GP104 a 256-bit), a je tedy maximálně vyšším mainstreamem (performance segment). Nicméně není se čemu divit. NVIDIA bohužel nic netlačilo k vydání skutečného high ednu a nástupce GTX 980Ti, tak TITAN X byl sice za těch 1200 dolarů ten pravý high end, ovšem opravdu jen pro největší nadšence vzhledem k ceně, ale přeci jen dával trochu více smysl než TITAN Xp dnes. Letos ale AMD konečně lehce postrašilo se svou novou VEGA a NVIDIA se tak raději připravila (i když dnes už víme že možná trochu předčasně, ke své škodě, ale k našemu prospěchu). Nejen že ceny GTX 1080 snížila konečně tam, kam patří, ale právě se objevila GTX 1080 Ti, jako skutečný high end a nástupce GTX 980 Ti za obvyklou cenu 699 dolarů.
Nenechte se ale zmýlit. GTX 1080 Ti a loňský TITAN X je fakticky pořád jedna a ta samá grafická karta. Takže 1080 Ti opravdu technicky vzato není nová grafická karta a NVIDIA s ní prostě jen čekala až bude na trhu potřeba. Stejné 16nm jádro GP102 má stejných 3884 jednotek, NVIDIA ale omezila sběrnici na 352-bit ze 384-bit, a také „ušetřila“ jeden paměťový čip. GTX 1080 Ti má „jen“ 11GB, zatímco TITAN X má 12GB paměti. Jenže GTX 1080 Ti má jak jádro, tak paměti, taktované rychleji a ve výsledku tak NVIDIA poněkud kopla do rozkroku majitele své prémiové 1200 dolarové TITAN X karty, když 699 dolarovou GTX 1080Ti naladila na výkon 11,34 TFLOPS, proti 10,97 TFLOPS u TITAN X. No a nezůstala u jednoho kopance. Poměrně v tichosti se po vydání GTX 1080 Ti objevil nový model, TITAN Xp. Ten používá dále jádro GP102, ale již v jeho plně aktivní specifikaci se 3840 jednotkami. Kromě toho má ještě vyšší takt 12GB pamětí (rekordní 547GB/s propustnost). Jádro je sice taktováno níže než u 1080 Ti, ale díky více jednotkám má karta plných 12,15 TFLOPS výkonu. A karta stojí dále těch 1200 dolarů (34 tisíc korun vč. DPH), referenční zpracování zůstalo víceméně nezměněno včetně referenčního blow chladiče. Nicméně zatímco loni měla TITAN X pro některé uživatele smysl, letos TITAN Xp jej trochu ztratila. I když je to zase nejvýkonnější jednojádrová grafika na trhu … jenže její náskok není proti GTX 1080 Ti velký a ty jsou levnější a dostupné v mnohem lepších a praktičtějších zpracováních …
- ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti
Tohle je další z nereferenčních modelů GTX 1080 Ti, který si představíme. A také důvod, proč TITAN Xp grafika od NVIDIA není vlastně dnes moc zajímavá. ASUS servíruje jednu ze svých nereferenčních edic s mnohem luxusnějším, výkonnějším a tišším chlazením, než jaké mají TITAN edice, navrch samozřejmě s lepším zpracováním PCB a ještě s vyšším takty a tedy vyšším výkonem, což referenčně taktované TITAN edice ještě dále penalizuje (ta to nahrazuje větším počtem jednotek v GPU a vyšší propustností pamětí).
Navrch je tu ale cena, kdy 23 600 korun za tuto nereferenční ASUS edici není rozhodně málo, ale pořád je to o brutálních více než 10 tisíc korun méně, než NVIDIA žádá za referenční TITAN Xp. ASUS pak nastavil takty na 1569MHz v základu a 1683MHz v boostu. Tradičně jsou ale tyto hodnoty zavádějící, protože v běžné praxi a díky chladiči jede tahle grafika stabilně z krabice kolem 1930MHz na GPU, v maximech ji boost pouští dokonce na 1962MHz a podle toho vypadá její výkon v praxi. Takt pamětí je pak 11 008MHz, což je ale méně než má TITAN Xp s 11 408MHz, který má k tomu 384-bit sběrnici. Výsledná propustnost je tak 484 GB/s pro GTX 1080 Ti a 547 GB/s pro TITAN Xp, který má také 12GB ne jen 11GB paměti.
Asi se tak ptáte, jaký je rozdíl v praxi mezi běžně dostupnou ASUS GTX 1080 TI v nereferenční STRIX edici a mezi ultra drahou NVIDIA TITAN Xp. Inu, otestovali jsme to …
|