Strana 9 z 10
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení a taktování
Začněme u spotřeby. GTX 1080 Ti je v podstatě nejvýkonnější běžně prodávanou herní grafickou kartou na trhu. No a výkon si žádá své. U reference NVIDIA ještě udržela velmi solidní spotřebu, nereferenční modely, které ale drží stabilně vyšší takty, mají spotřebu o desítky W vyšší.
ASUS STRIX edice, stejně jako další OC verze GTX 1080 Ti, mají velmi vysokou spotřebu, která odpovídá taktování karty. Vysoký výkon zkrátka žádá své. TITAN X je na tom nepřekvapivě se spotřebou podobně, jako referenční GTX 1080 Ti, koneckonců jde téměř o identickou kartu. Nový TITAN Xp, díky plně aktivnímu GPU má spotřebu vyšší, a to ve hrách zdaleka nesahá na svá maxima.
Že vysoká spotřeba nemusí nutně znamenat problém pro chlazení, a tedy nemusí nutně znamenat hlučný provoz, výrobci karet v mnoha případech dokazují. A je to i dnešní případ. Obří 2,5 slotový chladič ASUS DirectCU na GAMING STRIX kartě je hodně účinný. Proti referenční tragédii úplně jiný level. Reference je velmi hlučná, hodně topí a kartu neudrží zdaleka tak vysoko s takty a tak je výkonem slabší. Referenční chladiče na TITAN grafikách jsou stejná tragédie, vzhledem k ceně karet prostě neakceptovatelné řešení chlazení herní karty. Jsou hlučné, topí jak blázen (XP verze se zahřívá hodně rychle) a výkon to také o nějaké to % omezuje.
ASUS GTX 1080 TI STRIX ukazuje, jak se má high end grafika chladit. Nejen že kartu v zátěži udrží stabilně na téměř 1,95GHz pro GPU, ale dokáže to se solidní teplotou a ještě více než přijatelně tiše. V klidovém stavu můžete buď ventilátory nechat zapnuté (jsou velmi tiché) anebo je vypnout, pokud vám nevadí teplota v klidu kolem 50°C. Karta se dokáže v klidu uchladit pasivně. Ve srovnání s tím jsou mnohem dražší TITAN X/TITAN Xp se svým chlazením prostě špatný vtip a NVIDIA by rozhodně měla prodávat tyto drahé karty s lepším chladičem v základu.
GTX 1080 Ti jsou známé tím, že jedou téměř na maximum možností. Zejména nereferenční verze. Reálné frekvence karet z výroby díky chladičům dosahují až na 1,95GHz, další taktování je pak velmi omezené. Nám se podařilo dostat se na 2,025GHz, ale to bylo vše. V případě pamětí pak v moc nedoufejte, 11 600MHz bylo stabilní maximum bez artefaktů v obraze. Nárůst výkonu karty je tak již jen zanedbatelných 3-4% a pro OC nadšence tak tento model určený moc není.
(ASUS STRIX GTX 1080 Ti)
TITAN X a TITAN Xp modely omezuje referenční chladič v základu. Když jej nastavíte na maximální otáčky, máte z karty vysavač, ale takty se dají dostat výše a není mezi nimi proti taktování GTX 1080 Ti rozdíl. Nicméně v běžné praxi je to samozřejmě neprovozovatelné. Proto drtivá většina majitelů TITAN karet ty referenční chladiče sundavá a nahrazuje většinou kompletním vodním chlazením. TITAN X takto byla poslední měsíce provozována běžně dokáže držet ty 2GHz také.
(TITAN Xp)
No a hádejte co, i TITAN Xp, na kterou její majitel přehodil ten vodní blok z TITAN X modelu, dokáže to samé. Přes méně kvalitní referenční design tady proste není funkčně a celkovými možnostmi velký rozdíl proti kvalitnějším nereferenčním GTX 1080 Ti. Všechny tyhle grafiky jsou zkrátka po stránce GPU téměř stejné a mají i stejné možnosti. TITAN Xp ale bude vždy nejvýkonnější … proč? Protože má plně aktivní jádro (+7% jednotek) a k tomu 384-bit sběrnici s 12GB paměti (+ až 13% propustnost). Za to platíte.
Takže k závěrům …
|