ASUS STRIX RX VEGA 64 O8G – TEST a RECENZE nereferenční VEGA! Super výkon i chlazení. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 18 prosinec 2017
Přejít na obsah
ASUS STRIX RX VEGA 64 O8G – TEST a RECENZE nereferenční VEGA! Super výkon i chlazení.
Aktuální testy a ASUS Radeon STRIX RX VEGA 64
Battlefield 1 (DirectX12)
Total War Warhammer II (DirectX12)
Wolfenstein II The New Colossus (VULKAN)
Middle Earth Shadow of War (DirectX 11)
Prey (DirectX 11)
Provozní vlastnosti
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • ASUS STRIX RX VEGA 64 O8G – TEST a RECENZE

                                    nereferenční VEGA karty! Super výkon i chlazení.

Na nereferenční VEGA grafiky jsme čekali dlouho. Ale už jsou tady! Už si je opravdu můžete koupit. AMD VEGA je rozhodně zajímavý příběh, vzhledem k tomu, v jakých skromných podmínkách vznikalo tohle technologicky nejpokročilejší (zatím jediné se 100% podporou DirectX12/VULKAN) GPU na trhu dostupné i běžným uživatelům a hráčům, je to velký zázrak že vůbec existuje. První velké GPU a první zcela nová architektura od znovuobnovené grafické divize AMD, která v podstatě od roku 2014 začínala na zelené louce. Zatímco konkurenční NVIDIA utrácí miliardy dolarů na vývoj jediného GPU, AMD si na celou novou VEGA architekturu muselo vystačit se zlomkem. Taktéž muselo zajistit, aby výsledné GPU bylo použitelné jak pro hraní her, tak pro HPC a profesionální segment, což proti konkurenci může být v některých ohledech vnímáno jako nevýhoda. AMD tedy přišlo s univerzálním řešením v podobě VEGA 10 s HBM2 a netradičně pojmenovalo první grafiky přímo po vlastní VEGA architektuře i názvu samotného jádra.

  • RX VEGA – herní VEGA ve stínu výpočetních verzí

Zatímco v minulosti oba výrobci vyráběly jako první herní GPU a z toho vycházející herní grafiky a teprve později se na trh dostaly od nich odvozené profesionální verze, už poslední rok dva je tomu přesně naopak. Jak NVIDIA, tak nyní i AMD dělají svá nová GPU nejprve orientována na výpočty a profi oblast. Nevýhodou AMD je, že má velmi omezené finanční zdroje, a tak muselo udělat jedno univerzálně použitelné řešení. VEGA 10 je totiž jediný nový čip nové VEGA architektury, který letos vyšel. Na první pohled jde však o produkt, který je primárně zaměřený právě na výpočetní a profi segment. V podstatě má konstrukcí a zamřením mnohem blíže HPC řešení typu Pascal P100 či VOLTA V100 než čistě herním GTX 1080/1080 Ti grafikám. Jenže je to jediné GPU, na které AMD mělo čas a peníze vyvinout, a tak je použito i na herní grafiky, ačkoliv má řadu věcí, které by rozhodně herní grafika mít nyní nemusela, které nevyužije a které jsou i velmi nákladné.

Fakt, že je VEGA 10 hlavně výpočetní a profi řešení, dokládá i to, že AMD uvedlo mnohem více těchto specializovaných VEGA verzí, a dokonce dříve než samotné herní verze (což nikdy nedělalo). Evidentní je to i z toho, že AMD se z hlediska podpory a vyladění novinky soustředilo zejména na výpočetní segment a herní využití a architekturu pro hry ladí až nyní a stále není zdaleka plně aktivní. Zkrátka herní verze VEGA 10, není vůbec prioritou, což nakonec vyústilo i ve fakt, že nereferenční verze vychází o mnoho měsíců později, než původně měly. AMD jednoduše upřednostňovalo reference a hlavně HPC a profi verze (což jsou výhradně reference) a výrobcům grafik prostě nedodávalo čipy, zejména s ohledem na vysokou poptávku nejen po VEGA kartách. Až v minulých týdnech AMD ukončilo výrobu nereferenčních RX VEGA 56/64 grafik a čipy pro ně tak posílá přímo výrobcům grafik. Takže nyní už budou na trhu pouze nereferenční herní modely.

Bohužel i tak jich nebude dost, poptávka je velmi vysoká, zejména RX VEGA 56 je navíc velmi žádaná a výhodná. AMD však nadále má obrovskou poptávku ve výpočetní oblasti a velkou část dodávek si rezervoval například Apple, který pro své nové iMac PRO a chystané MacPro používá právě PRO VEGA 56/64 řešení, dokonce s až 16GB paměti. Herní verze RX VEGA tak nikdy nebyly a stále nejsou pro AMD prioritou. Hlavním produktem pro běžné uživatele jsou manstreamové grafiky a řešení pro konzole a velká APU, kam se VEGA architektura a další čipy dostanou až v roce 2018. 

To však nedělá ze současných RX VEGA 56 a RX VEGA 64 nezajímavá řešení. Právě naopak. Jsou to nejuniverzálnější nejen herní grafiky na trhu a také technicky nejvyspělejší ve své cenové třídě široko daleko, aktuálně také jediné, které plně a na 100% podporují DirectX12 a VULKAN API. A také jediné výkonné grafiky s podporou univerzálního standardu FreeSync (Adaptive Sync), který nabízí velká část nových monitorů od nejnižších FullHD cenových tříd po drahé 4K modely.

Nicméně herní RX VEGA 64 i 56 verze v referenci, jsme už testovali při vydání v polovině tohoto roku. Takže je znáte. V praxi byl problém hlavně s tím, že RX VEGA byly k dispozici v referenčních verzích, kdy základní vzduchový chladič je velmi hlučný (stejně jako reference GTX grafik). Jejich pořízení jsme tak moc nedoporučovali. Výjimkou byla referenční verze s výkonným a tichým AiO vodním chladičem, která ale zase už lezla do peněz. Na druhou stranu, právě vodní chlazení referenční RX VEGA bylo jedinou a docela zajímavou možností, jak udělat z RX VEGA výbornou domácí grafiku. Až dosud.

  • NEreferenční RX VEGA jsou zde!

Ačkoliv výrobci grafik měli připraveny své nereferenční designy RX VEGA grafik už na září tohoto roku, museli je dát k ledu. Jediný ASUS stihl i veřejně demonstrovat své verze a poslat několik kusů do světa. Jsem tak jeden z mála lidí na světě, kteří už 2,5 měsíce používají nereferenční Radeon RX VEGA 64 v podobě ASUS STRIX edice (stejný chladič jako ASUS používá na GTX karty). Dělat na něj recenzi ale dosud nemělo smysl, nemohli jste si tuhle kartu nikdo z vás koupit. Navíc AMD stále ladilo ovladače (od září vyšla řada ovladačů včetně nedávno zcela nové generace) a ASUS ladil BIOSy samotné karty. Až tedy před několika dny byly karty oficiálně uvedeny na trh a skutečně dodávány do obchodů.

Pokud tedy chcete, můžete si kromě jiných, koupit i ASUS STRIX RX VEGA, ačkoliv situace na trhu je jaká je, poptávka výrazně převyšuje nabídku, a to i když ceny jsou jaké jsou. Každopádně prodávají se. A i když už to není nějakou dobu jediná nereferenční RX VEGA na trhu a kterou mám u sebe, je určitě fér na ní udělat test jako první, než přikročíme k dalším. To hlavní, co nás na této kartě zajímá je chladič. Tichá RX VEGA je totiž přesně to, co chceme a co vzduchem chlazené VEGA karty nebyly.

Protože už kartu třetí měsíc používám, mohu říci, že tohle je opravdu ta RX VEGA, kterou zhruba chceme. Tedy naprosto tichá v klidu (ASUS jede v klidových stavech na pasiv bez ventilátorů), a tichá i v zátěži (běžný tichý standard na současné high end grafiky). Lepší chladič znamená i o něco stabilnější takty, byť mě překvapilo, že nejsou zdaleka tak vysoké, jak by být mohly. Ačkoliv boost takt na GPU (tedy maximální možný takt) je uváděný na hodnotě až 1547MHz a maxima jsou na 1670MHz, v praxi se tam nikdy nepohybuje. Aktuálně běží karta zhruba mezi 1385-1431MHz. A kupodivu na to mají vliv i ovladače, kdy AMD se řízením napájení VEGA karet stále hýbe.

Proti referenci má ovšem ASUS STRIX výhodu nejen podstatně tiššího provozu, ale také ten výkon je přeci jen o něco vyšší a stálý, protože referenční chladič je samozřejmě slabší, takže takty referenční karty se v zátěži ještě o něco propadnou. Hlavní rozdíl je ale v té hlučnosti, kdy se bavíme o rozdílu mezi normální tichou grafikou a vysavačem.

Tak se podívejme, co v praxi umí a dokáže ...



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 642x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1912x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2099x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3964x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1362x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1287x
Komentářů: 1