Strana 2 z 9
- Aktuální testy v aktuálních hrách
Dnes se tedy podíváme na ASUS STRIX RX VEGA 64, ovšem rád bych upozornil, že testovaná grafika pochází z té první velmi malé série několika kusů ze září. Aktuálně prodávané kusy jsou novější, fyzicky se neliší, ale mohou mít novější a vyladěnější BIOS, tedy v praxi mohou být o malinko rychlejší a zároveň úspornější (rozdíl bude v malých jednotkách % maximálně). To zkusím ověřit u verze 56, která existuje jen v těch novějších dnes prodávaných verzích.
Každopádně tohle je plně aktuální test s nejaktuálnějšími ovladači tedy novými AMD Adrenalin Edition 17.2.1. No a když jsme byli u toho, tak jsme opět trochu poladili naší testovací sestavu a vyměnili několik her za novější. Všechny hry jsme také aktualizovali na nové verze, což v mnoha případech má velký vliv na výkon (někdy kladný něco záporný). Záměrně jsme zvolili pro testování hry, které vyšly nejpozději loni (nejlépe ale takové, které i letos byly vyvíjeny). Pokud někde uvidíte recenzi používající hry starší než z roku 2016, je v podstatě nesmyslná, protože co nám asi tak staré hry mohou povědět o tom, co umí a nabízí nová generace grafik a architektur, když tyto hry nepoužívají ani vzdáleně technologie, které už se objevují u současných hrách, a hlavně u nových titulů chystaných do dalších měsíců a let, pro které si teď novou grafiku pořizujeme.
Samozřejmě jsme otestovali s aktuální verzí ovladačů i všechny grafiky NVIDIA GTX. Dnešní série testů je tedy zcela nová a aktuální. Než se ale do toho pustíme, podívejme se na grafickou kartu, kterou dnes budeme především testovat …
- ASUS STRIX RX VEGA 64 GAMING – Grafická karta
První nereferenční RX VEGA, která byla vůbec představena. Sice se tak stalo už v září, a kartu mám od září, ale až nyní si ji můžete koupit. Takže co dostanete?
Balení je tradiční ASUS, žádné zvláštnosti nehledejte.
Design grafiky asi příliš nepřekvapí. Fakticky jen ten, kdo ví na co se dívat, tak pozná rozdíl mezi nereferenčními ASUS STRIX edicemi GTX a Radeon karet. Pokud jde o výkonnější edice, ASUS totiž používá téměř identický chladič a jednotný design.
RX VEGA verze tak nese stejný pasiv a řešení ventilátorů, jaké má GTX 1080 nebo spíše GTX 1080 Ti STRIX edice. Základem je tedy masivní pasiv s heatpipe a to celé je chlazeno trojicí ventilátorů. Karta funguje do 54°C na GPU v pasivním režimu (je možné i ručně zapnout ventilátory), kdy je tak bezhlučná. ASUS vybavil kartu ještě dalšími piny pro připojitelné ventilátory.
Karta má 2x8-pin napájení, přepínatelný duální BIOS, měřící body atd. Výrazné je RGB podsvícení, které je na přední i zadní straně, vše pochopitelně nastavitelné přes ASUS AURA Sync. Karta má dokonce další RGB konektor pro LED pásek.
Vlastní PCB karty si také ASUS vyrobil sám. S referenčním RX VEGA 64 tak má ASUS STRIX verze společné opravdu jen to VEGA 10 GPU řešení na jednom interposeru s 8GB HBM2 paměťmi. PCB má silnou napájecí kaskádu, ovšem upřímně řečeno, klidně by mohlo být o mnoho menší, protože velká část PCB je zkrátka prázdná.
Na druhou stranu jediné řešení, jak chladič čip a napájení na malé ploše, by bylo osazení FullCover vodním blokem, takže klasický pasiv musí být prostě velký, jak je. Celkem má tak karta 30cm na délku. Výstupy jsou 2x DP, 2x HDMI a 1x DVI. Umí CrossFire, ke kterému nepotřebujete žádné můstky. Umí FreeSync 2 s HDR atd.
A jak tedy karta šlape v praxi?
|