Strana 9 z 11
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Důležitým aspektem výkonných grafik jsou samozřejmě provozní vlastnosti. Zejména spotřeba a s tím související chlazení. Nová generace výkonných grafik přichází s opravdu velmi vysokou spotřebou. Měříme průměr jednotlivých modelů ze všech našich herních testů, měřena je spotřeba celé PC bedny a takhle to vypadá:
AMD RX 6800 XT má v referenci 300W TBP, ASUS to u své TUF OC edice posunul na 320W. Rozdíl tomu nepřekvapivě zhruba odpovídá. Nicméně navýšení výkonu za to je minimální. ASUS zvednul ten maximální boost takt jen o pár desítek MHz. Takže nárůst výkonu za to je kolem 1,5% maximálně.
Protože těch až 320W u této ASUS TUF RX 6800 XT edice je skutečně reálná hodnota, není to až taková výzva uchladit. Tím spíše, že tato edice je osazena velkým chlazením s velkým pasivem a vše chladí trojice 92mm ventilátorů. ASUS nicméně nastavil přepínatelné profily regulace ventilátorů. První P-mode má limity asi 1500ot/min a Q-mode má 1100ot/min a dovoluje to tak ponechat i při vyšší teplotě. V praxi není tedy rozdíl ve výkonu mezi těmito režimy (takty jsou stejné), ale rozdíl je pár °C a také co do hlučnosti, je zde drobný rozdíl.
V Q-mode jde o velmi tichou kartu, o trochu tišší než menší reference, což asi nepřekvapí. V P-režimu je hlučnější, což vzhledem k minimálnímu rozdílu teplot a žádnému rozdílu taktů a tedy výkonu, vlastně nestojí za to používat. Doporučuji mít tedy nastaven vždy ten Q-mode, pak tahle edice dává smysl.
On má smysl i ten P-mode, ovšem jen pokud chcete taktovat, kdy tedy agresivnější řízení otáček využijete. U AMD RX 6000 série je docela solidní potenciál k OC. Zejména vzhledem k tomu, co známe z NVIDIA RTX 3000 karet, kde není OC potenciál dnes prakticky žádný. U referenční RX 6800 XT je maximální boost takt jen 2250MHz, což je nic u 7nm RDNA 2 čipů. U testované TUF edice to ASUS posunul na 2310MHz. Běžný takt, na kterém se karta při hraní her pohybovala, zhruba kolem 2260MHz, takže určitě je tu potenciál ke zvýšení.
Karta umožňuje navýšit limit napájení o 15%. To umožní stabilní takty až kolem 2650MHz, což není málo. Paměti jdou zvýšit ze 16 000MHz na zhruba 17 200MHz. Celkový nárůst výkonu se pohybuje kolem 7 – 9% v průměru, což není vůbec špatné. Výměnou za to je karta ovšem o dalších 45W žravější, ovšem chlazení to zvládá. Ten posun nicméně stačí na to, aby tohle byla jedna z nejvýkonnější grafik na současném trhu vůbec. Což je fajn, protože oficiálně je mnohem levnější než TOP modely Radeon RX 6900 XT natož konkurenční RTX 3080Ti/3090, které mají bez OC velmi podobný výkon jako nataktovaný RX 6800 XT.
Takže k závěrům …
|