Strana 3 z 4
Dnes trochu stručněji, protože výkon RX 9070 série karet i podrobné srovnání s předchůdci a konkurencí znáte. Takže o kolik lepší je ASUS TUF Radeon RX 9070 XT O16G, která je OC edicí z výroby?


Karta má z výroby nastaveno v OC profilu 3080MHz boost takt na GPU (+3,7% proti 2970MHz u „reference“) a 20Gbps na pamětech. Limit spotřeby je na 330W, tedy zvýšený z 304MHz u reference. Karta ovšem ve skutečnosti dokonce jede ještě rychleji než udávaných 3080MHz, takty dosahují ve špičkách až 3150MHz. „DEFAULT mode“ v druhé přepínatelné pozici BIOSU má takt 3060MHz, ale v praxi vykazuje prakticky identický výkon, má i stejně zvýšený limit spotřeby.

Z hlediska výkonu je tedy o trochu lepší než „referenční“ RX 9070 XT modely s těmi 2970MHz maximálně. Nejde samozřejmě o dramatický rozdíl, ale je prostě o pár % konstantně rychlejší a tedy výkonnější. Je i o malý chlup rychlejší, než některé konkurenční OC edice, které mají těch 3060, ovšem prostě rozdíly jsou velmi malé, jak tomu takt odpovídá. Dokáže však v průměru překonat výkon RTX 5070 Ti o pár %, která přitom je výrazně dražší. Samozřejmě záleží na vzorku her, ale v rasterizaci je obvykle buď srovnatelná nebo i mírně lepší v průměru, zaostává jen v RT výkonu, ale ne dramaticky, AMD mezigeneračně hodně zapracovalo a výrazně stáhlo náskok NV.


Ten prakticky pak vymazalo, pokud jde o srovnání kvalit DLSS vs FSR, kdy nejnovější FSR 4, výhradně jen pro RX 9000 sérii, protože využívá také strojové učení, má ve výsledku lepší kvalitu obrazu než DLSS 3 a plně konkuruje i DLSS 4. A pokud byli uživatelé spokojení s kvalitami a použitelností DLSS 3, tak FSR 4 je ještě lepší a tím pádem konkurenční výhoda NV na tomto poli zmizela. Otázkou je tedy jak rychle se rozšíří podpora do her. Pokud máte rádi „rozmazávátka“ typu DLSS a FSR, pak čistě technicky vzato je pro vás FSR 4 velkým skokem vpřed proti FSR 2 a 3 a zcela stejně použitelný jako DLSS 3 i 4. Obě technologie mají své silné a slabé stránky, ale ve výsledku, pokud tyhle kompromisní nastavení používáte, tam prostě není znatelný rozdíl, speciálně v pohybu a při hraní.
- Provozní vlastnosti a taktování
Samozřejmě ten zvýšený 330W limit spotřeby znamená vyšší spotřebu celkově. Ne dramaticky, ovšem efektivita je pochopitelně horší než u 304W základů RX 9070 XT a mnohem horší proti 220W u Radeon RX 9070, které jsou výrazně takty pomalejší, ale překvapivě nejsou zase o tolik výrazně výkonem horší. ASUS a jeho TUF OC verze 9070 XT však výkonově překonává v průměru i RTX 5070 Ti a dosahuje téměř výkonu staršího high endového RX 7900 XTX. Ty přitom v OC edicích měly běžně kolem 420W. Dává tedy i smysl, že TUF verze 9070 XT je přeci jen o mnoho menší než TUF verze RX 7900 XT/XTX.

329W byla běžná průměrná spotřeba ASUS TUF edice 9070 XT v OC režimu. To je velmi slušné i proto, že je díky taktům až 3080MHz také jednou z vůbec nejrychlejších v základu. Přitom nežere až tolik, jako některé jiné. To je ale asi způsobeno menšími ventilátory, a hlavně absencí výrazného RGB apod. Stále ale platí, že výsledná spotřeba karty 329W, ačkoliv není na dnešní poměry žádný extrém, není to současně nic úžasného, jen malý posun proti RX 7900 XT s podobnou spotřebou a cca o 10% horším výkonem. AMD/ASUS zjevně ženou XT verzi vysoko nad optimální napájecí rámec ve snaze vymáčknou z toho ten výkon “za každou cenu“. Překvapivě má ale i rezervy.

Ano, karta jde dále taktovat, ale možná zajímavější je snížení voltáže, tedy tzv. podvoltování. I u této kvalitní edice lze snížit napájení v praxi až o -100mV, bez nějakého dramatického snížení taktů, což znamená téměř bez snížení výkonu. Místo tedy průměrného boostu 3080MHz a maximálních taktů až někde kolem 3150MHz, se sníží blíže k referenčním 2970MHz, ovšem výkon karty klesne jen o 1-3FPS v praxi. Spotřeba však spadne o výrazných téměř 80W, tedy někam k 250W. To je pak extrémně působivá efektivita a výrazné generační zlepšení ve srovnání s výchozím nastavením. Pokud byste chtěli výkon zvýšit, kartu tedy přetaktovat, chová se RX 9070 série zvláštně. Navýšení power limitu moc nepomáhá, snížení voltáže má větší pozitivní vliv a takty dokonce mohou i narůst. Nicméně od určitého navýšení taktů GPU a taktů paměti přestane výkon růst a začne se dokonce snižovat. V praxi se nám ukázalo jako rozumné maximální nastavení zhruba 3250MHz na GPU a 22,4 Gbps na pamětech, při lehce sníženém napětí a současně napájení posunuté na 350W. Vyšší limit nebo takty a karta začala vykazovat horší výkon. Takhle to bylo stabilní a bez problémů. Výkon u her přitom poskočil v průměru o dalších cca 8-9%, což znamená tedy s přehledem v průměru vyšší výkon než má RTX 5070 Ti ve většině her, překonává dokonce i RTX 4080 a vyrovnává tedy starý RX 7900 XTX a přibližuje se i dokonce násobně dražší RTX 5080!

Přes relativně nepřerostlé rozměry to navíc ASUS a jeho TUF dokáže tiše. Kartu jsme testovali v tom výkonnějším OC módu, a přesto byla stále tichá s velmi dobrými teplotami. Jen 58°C na GPU je vážně excelentní. Není to v tomto režimu sice nejtišší edice RX 9070 XT, ale je velmi tichá. A pokud byste chtěli prakticky bezhlučný provoz, tak ten „DEFUALT mode“ s nižšími otáčkami chladiče za cenu o trochu vyšších teplot jej nabízí. Obecně velmi příjemná a výkonná karta, která přitom není přerostlá!
Takže k závěrům a hodnocení …
|