Strana 3 z 3
9, clock domains - nevyužitý potenciál?
R600 se skládá z několika clock domains, tzn. různé části čipu mohou běžet na různých frekvencích. Tato informace je potvrzená. Není však známo, zda clock domains ATi implementovala jen kvůli odstranění možných problémů se synchronizací (donutit 2*2cm velký čip, aby běžel absolutně synchronně je poměrně problematické, takže rozložení na menší části, které běží na vlastních frekvencích může být nejsnazším řešením).
Frekvence clock-domains se liší, ale jen o několik MHz. Pokud ATi měla nějaké další plány, nedošlo k jejich realizaci. Pokud ovšem nějaké opravdu má, je pravděpodobné, že šlo pouze o experimentální implementaci a k reálnému využití dojde např. až na R700, či později.
10, Fast14?
Tato informace je nepotvrzená, ale podle jednoho zdroje R600 nějakým způsobem využívá technologii Fast14 (technologie společnosti Intrinsity; čip navržený s jejím využitím může fungovat až na několikanásobně vyšší frekvenci, než standarně - má to ale mnohá úskalí). Těžko říct, co je na tom pravdy - může jít taktéž o experimentální implementaci, případně to může být důvod pro vysoké frekvence, které R600 jako celek zvládá (ale které srazil nepovedený výrobní proces). Uvidíme.
Závěr
Pokud to shrnu, jsou problémem R600 nedostatečné frekvence pramenící nepřímo z nepovedeného výrobního procesu a propad výkonu při AA. Pokud by se obojí vyřešilo, mohlo by to (tedy s využitím 65nm procesu) navýšit výkon při FSAA celkově o 40-60% bez jakýchkoli dalších úprav čipu, což nevypadá zase až tak zle
Text je se volením autora převzat z internetového diskusního fóra pctuning. Autorem není nikdo jiný, než uživatel skrývající se pod přezdívkou no-X. Ten rozhodně nepatří k těm, kteří diskutují a něco tvrdí bez pádných argumentů a podrobných znalostí. Jeho rozbor určitě stojí za přečtení ... a děkuji no-X za možnost ho pro Vás na našich stránkách zveřejnit.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|