Strana 5 z 7
- Arctic Cooling S1 na HD6950 – pryč s referenčním chlazením I.
Model HD 6950 má stejné rozměry rozteče děr kolem GPU, jako starší Radeony, takže nebyl problém osadit i zde velmi populární chladič S1 od Arcticu. Jediné, co mi dělalo starosti, bylo chlazení VRM, protože u HD5850 jsem ponechal původní plech, který chladil jak paměti, tak i napájecí kaskádu. Toto u HD6950 bohužel udělat nejde, protože je chladič díky vapor chamber v jednom kuse. Problém tedy je, jak to chladit. A rozhodně doporučuji se tomu věnovat a určitě to chladit. Stačit by na to měly pasivky s teplovodivou páskou. Můžete být ale i vynalézavější.
Rozhodl jsem se tedy pro radikálnější řešení v podobě úpravy chladiče Thermalright R4, který je určen pro chlazení napájecí kaskády u HD58xx. Už při prvním přiložení na holé PCB jsem ale zjistil, že osazení brání příliš vysoké součástky, které se nacházejí hned vedle VRM čipů. Toto zjištění mě však nezastavilo a rozhodl jsem se pro úpravu R4 a to tak, že jsem odbrousil část chladiče, která instalaci bránila – toto tedy nedoporučuji dělat těm, kteří nevědí, co dělají.
(HD5850 osazená Arctic S1, kde paměti a vrm chladí plech z původního chladiče)
Po odbroušení a odstranění všech nežádoucích otřepů už nic nebránilo osazení chladiče na PCB. Uchycení R4 je řešeno přes dva šroubky a mezi dotykovou stranou chladiče a čipy VRM se vloží přiložená teplovodivá páska (aplikace pasty se nezdařila, protože vrstva nebyla dostatečně velká a chladič nedoléhal).
(na holé PCB HD6950 jsem osadil chladiče na RAM a jeden čip u cross můstků)
(upravený chladič Thermalright R4)
(mezi styčnou plochu dolní poloviny chladiče jsem nalepil pasku od AKASY)
(chladič je na kartě připevněn skrze 2 šroubky a drží tedy opravdu dobře)
(zde tedy celá karta osazena Arcticem S1 + HR4 s papírovým windtunelem a
s dvěma ventilátory od Noctua na 800ot/min)
Jak je pěkně vidět z grafu, S1 nemá problém v dobře větrané skříni uchladit HD5850 zcela pasivně a to i mírně přetaktovanou. Na 950MHz se zvýšenou voltáží už je ale nutné zapojit jeden 12cm ventilátor. Co se týče HD 6950 zde už je situace obtížnější, díky vyšším základním taktům, a pasivně uchladíme jenom základní takty. Nastavení na 840MHz na jádře už při pasivním chlazení vyžene teplotu vysoko nad 100°C což opravdu nedoporučuji dlouho používat. Pokud ale zapneme dvě regulované Noctua na 800ot/min, situace se radikálně zlepší a teploty klesnou pod 70°C a to stále s velmi nízkou hlučností (v podstatě bezhlučností).
Co se týče pasivního chodu v klidu, zde nemá chladič problém ani s jednou kartou díky velmi nízké spotřebě obou karet. Co se týče teplot při přehrávání videa pomocí grafiky, ani zde není problém s pasivním chlazením a teploty nepřesáhnou 50°C. Teploty VRM bohužel žádný program neumí odečíst ale R4 je na dotek vlažný takže zde asi žádný problém nehrozí.
(Referenční chladič HD 6950/6970)
Pokud jde o přínos proti referenčnímu chlazení, tak ten je tu samozřejmě zcela evidentní. Referenční chladič s vaporChamber a jedním ventilátorem stačí jen na 45°C v klidu a 89°C v zátěži. Odemčení karty a nataktování má za následek samozřejmě podstatné zvýšení teplot i hlučnosti chladiče. Je to prostě referenční chlazení navržené na určité takty a AMD také nechce strkat nos do práce nereferenčním modelům od výrobců grafických karet.
Po osazení klasického AC S1 chladiče, který sice není tak sofistikovaný a nemá výhodu VaporChamber, jako referenční chladič, ale má výhodu větší plochy a možnosti osazení 120mm ventilátorů, klesne teplota dost výrazně. O nižší hlučnosti pak díky 120mm ventilátoru ani nemluvě. Jak hlučné bude takové chlazení, záleží čistě na vašem výběru ventilátoru. S takovými modely od Noctua je to téměř neslyšitelné. S úspěchem tak lze provozovat tiše odemčenou a nataktovanou HD 6950. Takže AC S1 můžete na svou HD 6950 osadit. Jediné co musíte vyřešit je chlazení VRM, což lze ale udělat několika způsoby. Klasicky nalepovacími pasivky (stačí), nebo úpravou Thermalright R4/45.
Na trhu jsou ale ještě jiné modely chladičů, které lze použít …
|