Strana 2 z 8
- ASUS STRIX GTX 1060 a STRIX RX 480 – Grafické karty
Model ASUS STRIX RX 480 už jste v našich testech viděli, dnes je tedy vlastně novinkou u nás stejné provedení GTX 1060. A využili jsme příležitosti je otestovat pěkně spolu.
Balení obou modelů je podobné, samozřejmě rozlišené barvami :).
Samotné grafické karty, pokud nevíte na co koukat, tak možná je od sebe ani nepoznáte. Trochu znalejší ale nemají problém RX 480 verzi od GTX 1060 rozeznat, i když ASUS zpracoval obě stejně.
Všemu dominuje velký chladič DirectCU, který má masivní základnu s heatpipe a trojici ventilátorů nad tím. Obě karty mají možnost chodu v klidových stavech jen na pasiv (vypnuté ventilátory), obě karty mají RGB podsvícení, kdy ale jen na RX 480 svítí výrazně i velké ROG logo, což GTX 1060 překvapivě nemá.
Obě karty jsou díky osazenému chladiči opravdu velké, delší než jejich referenční verze. Celková délka tak činí 298mm. Obě karty mají silnou napájecí kaskádu designovanou přímo společností ASUS a obě napájí 8-pin konektor. Obě karty mají ještě extra dva-pin pro připojení dalších ventilátorů a měřící body pro sondy.
Obě karty rovněž nedisponují konektory pro připojení více grafik. Jenže zatímco u AMD RX 480 je to proto, že AMD dávno pro CrossFire zapojení více grafik nepotřebuje tyto konektory a vše obstarává prostě PCIe slot, takže i RX 480 můžete zapojit s dalšími grafikami a posílit tím celkový výkon, u GTX 1060 NVIDIA jednoduše SLI nepovoluje. SLI můstky chybí a GTX 1060 prostě do SLI dvou a více grafik zapojit nemůžete.
ASUS pak vsadil na stejnou konektorovou výbavu, kdy je zde jeden DVI port, dva HDMI 2.0 a dva DisplayPorty. I tady se ale nachází rozdíl. NVIDIA s GTX 1060 nepodporuje a neumí standard AdaptiveSync (FreeSync), který se dnes už běžně nachází na mnoha nových monitorech včetně těch levnějších. NVIDIA umí jen vlastní GSYNC, které je však jen na několika málo monitorech a ty zajímavé jsou hodně drahé.
Dobře, jaké jsou tedy grafické karty v praxi?
|