Strana 2 z 18
- AMD ATI HD 4870 X2 - technologie a parametry
Základem dnes představované grafické karty jsou dva čipy ATI RV770 vyráběné 55nm technologií. Každý z nich tiká na frekvenci 750MHz. Každý z nich má 800 shader jednotek. Každý z nich disponuje 956 miliony tranzistory na ploše pouho pouhých 260 mm2. Což ovšem znamená, že vyzařovací plocha čipu je velmi malá a od toho se tedy odvíjí relativně vysoké teploty samotného čipu.
Grafická karta HD 4870 X2 disponuje nevídanými 2GB operační paměti a to 1GB pro každé jádro. Paměťové čipy jsou poslední novinkou na poli paměťové technologie. Jedná se GDDR5 čipy s frekvencí úctyhodných 3,6GHz. To vše dává této grafické kartě fenomenální výpočetní výkon 2,4TFLops! Je to vlastně takový superpočítač v malém vydání :). Daní za vysoký výkon je spotřeba. TDP karty, tedy maximální možná spotřeba je - a teď se někteří raději něčeho chytněte, 286W! Samozřejmě běžná spotřeba bude o pár desítek W nižší. Minimálně už teď získává HD 4870 X2 jedno prvenství - ještě nikdy žádná grafická karta neměla takhle vysoké TDP - gratulujeme ;). Jsem si zcela jist, že 300W hranice padne s velkou pravděpodobností ještě s touto generací grafických karet (ať u ATI nebo NVIDIA). Jen nevím, zda je to důvod k radosti ....
Grafická karta HD 4870 X2 je samozřejmě duální grafická karta. Od modelu HD 3870 X2 ale udělalo AMD opět další krůček k vylepšení multiGPU technologie. Jak to vlastně funguje?
Proti HD 3870X2 je velkou změnou zcela nový můstek nacházející se mezi čipy. Ten dnešní na HD 4870X2 už je standardu PCIeXpress 2.0, což mu dává dvojnásobnou datovou propustnost a to jak v komunikaci se oběma čipy RV770, tak samotná karta deskou. A to už je vzhledem k výkonu téhle karty, znatelný praktický přínos.
Tím nejzajímavějším je ale přímé datové propojení obou čipů, pomocí technologie „SidePort". Obě čipy mají vzájemný přístup do paměti toho druhého! Jaký to má ale v praxi výkonový a jiný přínos, se dnes však nedozvíte. Tato technologie totiž není současnými ovladači zatím podporována. Tedy dnes nefunguje a žádný přínos nepřináší. Nicméně přítomna je a AMD pracuje na softwarové podpoře. Tím se tedy otevírá otázka potenciálu této karty. Odemknutí tohoto technologického potenciálu je prostě záležitostí až některé z dalších verzí ovladačů ATI Catalyst. Je tedy dost pravděpodobné, že dnes prezentovaný výkon karty rozhodně není konečný ...
Tolik tedy k samotné technologii grafické karty a konečně se podívejme na kartu samotnou ...
|