Strana 2 z 11
Začněme představením grafické karty samotné. Balení nové Gigabyte RX 7900 XTX ELITE je obrovské, což dává tušit, co je uvnitř.
Opět další jedna z největších karet, kterou jsem kdy testoval. S rozměry 335 x 137 x 69mm (3,75 slotu) a hmotností 1,8kg, jde o naprostého giganta, který se do mnoha i relativně běžných PC skříní prostě fyzicky ani nevejde. Takže na to si dejte pozor. Pravda, má o několik mm méně než co do chlazení podobná AORUS RTX 4080 Gaming OC verze nebo AORUS RTX RX 4090 XTX MASTER, a na tom může dost záležet v případě osazení do mnoha skříní.
PCB karty je přitom relativně malé, má 28cm na délku. Všechnu tu hmotnost a velikost dělá pasiv a 3 obří 95mm ventilátory (jsou menší, než má RTX 4080 verze z nějakého důvodu). Zkrátka tahle karta je stavěna na více než 500W TDP. A na to zkrátka musí být chlazení postaveno. Proto ty rozměry.
Jinak ovšem má TGP 375W (o 20W více než „reference“) a dva profily skrze přepínatelný BIOS. Tzv. OC, ve kterém má 2680MHz boost (reálně až 2679MHz v praxi) a pak SILENT BIOS, který má překvapivě to samé. Žádný rozdíl z hlediska taktů a výkonu, ale je zde dost velký rozdíl ve profilu řízení otáček ventilátorů, a tedy co do hlučnosti chladiče, což si řekneme později. Samozřejmě v klidových stavech je karta bezhlučná, protože ty 3 ventilátory se neroztočí, dokud teplota na GPU nepřekročí zhruba 45 - 50°C.
Karta nemá ten nový 16-pin PCIe Gen5 napájecí konektor, jaký mají RTX 4000 modely, ale AMD zůstalo u klasických 8-pin, ty jsou zde rovnou 3. Každý zvládá 150W + 75W skrze slot, takže až 525W celkem je slušná rezerva pro kartu, která má základní TBP 375W. Gigabyte doporučuje 850W zdroj.
Výstupy pak nabízí 2x DP2.1 a 2x HDMI 2.1, což je překvapivě výhoda proti zastaralým RTX 4000 kartám v tomto ohledu, které mají „jen“ DP 2.0 a HDMI 2.1a, což Radeon RX 7000 sérii umožňuje podstatně vyšší Hz ve vyšším rozlišení apod. V praxi by to ale dnes u běžných 4K neměl být ještě problém, nicméně je divné, že nejdražší karta na trhu nové generace, má starou generaci výstupů. Bohužel nereference přišla o ten USB Type-C DP port, který mají reference.
RX 7000 série přichází s novou multimediální výbavou, má AV1, H.264. HEVC podporu, AMD údajně také přepracovalo SW pro vše, zejména kvalita streamování by měla být zřetelně lepší. Jinak má karta samozřejmě podporu všechno aktuálních technologií FreeSync, FSR, RayTracing (nová generace jednotek, ale stále součástí samotných SP nejde o samostatné jednotky) atd. Na NAVI 31 jsou i nějaké nové AI obvody a výbava, ale AMD neprozradilo, co a kde mají přesně mají dělat. Vypadá to, že k jejich využití dojde později, pravděpodobně v souvislosti s ohlášenou, ale přesně nespecifikovanou FSR 3.0 technologií, která dorazí letos (2023).
Gigabyte svou Gaming edici opatřilo výrazným RGB podsvícením na boku (logo) a hlavně uvnitř ventilátorů. RGB je řízené přes SW a vypnutelné přes aplikaci, která také umožňuje monitorování a ladění karty. Je součástí univerzálního balíku aplikací pro Gigabyte produkty.
- Testy a testovací sestava
Samozřejmě novou generaci grafických karet nebudeme testovat na naší staré sestavě, ale máme novou. Takže všechny testy jsou nové, na nových ovladačích, hrách a jejich updatech atd. Testovací sestava osahuje:
Testujeme tři základní rozlišení, tedy 1920x1080, 2560x1440 a 3840x2160. Všechny hry v maximálních detailech a pokud není řečeno jinak tak v nativním rozlišení (tedy bez FSR či DLSS, které rozlišení dynamicky snižují) a bez Ray tracingu. U všech karet je také aktivní AMD Smart Access Memory alias Resizable BAR, který je na rozdíl od AM4 platformy u AM5 platformy zapnutý ve výchozím stavu automaticky. Nemusíte jej tedy zapínat sami. Samozřejmě tato technologie má přínos různý u AMD i NV či Intel, ale obvykle již přínos má prakticky všude.
Kvůli zjednodušení a přehlednosti grafů uvádíme jen hodnotu průměru FPS, který je vypočítám průměrem tří měření ve stejné 120s sekci hry. Nastavení a vše jsou pro všechny testované karty stejné. Takže jak si vedou naše karty?
|