Strana 5 z 7
- Provozní vlastnosti - Spotřeba, chlazení a taktování
To hlavní co nás zajímá u nereferencí jsou samozřejmě rozdíly v provozních vlastnostech grafik.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr těchto všech měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až mnoho desítek W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci všech našich testů. Kolega kompletně přepracoval a přeměřil spotřeby i s ohledem na zařazení dalších testů.
Taktéž platí, že existují specifické aplikace, které dokáží vytížit uměle grafiku naplno a proti běžné spotřebě ve hrách a běžně užívaných aplikacích, bude spotřeba vyšší o další desítky W. To je možná zajímavé ohledně výběru vhodného zdroje, ale o běžné spotřebě to nevypoví vůbec nic. V našem případě vidíte tedy typickou spotřebu celé sestavy, a že máme hodně "nabušenou sestavu" takže jsou a čísla docela vysoká :). Hodně přes 100W jde například na vrub jen použitému procesoru.
Gigabyte G1 RX 480 nás nijak zvlášť nepřekvapila. Spotřeba je podobná, jako u některých jiných OC edic RX 480 a to dosti slušná.
A jaké je chlazení? Gigabyte nás velmi příjemně překvapilo, pokud jde o hlučnost karty, která je opravdu velmi nízká a ani v zátěži není karty ve slušné skříni v podstatě vůbec slyšet.
Nicméně Gigabyte téhle vynikající tichosti karty trochu „obětovala“ teploty, takže zahřívání karty je poněkud vyšší, než u některých konkurenčních edic.
80°C v zátěži nicméně ničemu nevadí, karta je velmi tichá, což uživatelé ocení především a přetaktování 1290MHz docela stabilně drží (padá maximálně o 15MHz), takže i výkon je stabilní, lepší než u reference, která stabilně 1266MHz neudrží a pokud chcete aby udržela, musíte pořádně zvednou otáčky chladiče, což se na hlučnosti projeví a vidíte to v tabulkách.
Také tepoty překračují 94°C takže 80°C u Gigabyte při 1290MHz je vlastně výborné, zejména když rozdíl hlučnosti je „nebe a dudy“.
Stále je trochu problém v podpoře taktování Radeon RX 400 grafik ze strany dostupných aplikací. Stále to není úplně dotaženo, ale karta se nechá přetaktovat. S osazením chlazením jsme se dostali na 1380MHz pro jádro a 8800MHz pro paměti, což ale zvedne dost spotřebu a na chlazení je to také hodně.
Výkon to ovšem katapultuje o dalších 10%, což není vůbec špatné, zejména když se bavíme o výkonu na úrovni přetaktovaných GTX 980 či RX 390X, tedy vyššího segmentu minulé generace. Nicméně s lepším chlazením by se dalo asi dosáhnout více.
|