Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti v praxi
Důležitým aspektem grafik jsou samozřejmě provozní vlastnosti. Zejména spotřeba a s tím související chlazení karet. Měříme typickou reálnou spotřebu samotných grafických karet v herní zátěži, není tedy měřena celá spotřeba sestavy, protože ta bude u každého s různým HW jiná. Spotřeba je měřena tedy pouze a jen celých grafických karet, nikoliv celé sestavy:
V praxi měříme spotřebu jen samotné karty, a to typickou průměrnou spotřebu v testech. Nicméně musíme dodat, že náš graf neukazuje maximální krátké špičky. Gigabyte a jeho Gaming OC má už v základu zvýšenou spotřebu proti referenci, což je dané vyšším taktem. Váš zdroj s tím musí počítat, doporučený je tedy 700W zdroj. Další přetaktování spotřebu ještě zvýší a posune nad 300W. Nicméně protože je tu limit, kam to může jít, není to zvýšení zase tak masivní. A s ohledem na spotřebu některých TOP grafik dnes, není ani tahle hodnota nějak extrémní, i když vysoká je.
Nepřekvapivě je efektivita RX 7900 GRE se 16GB horší než některých konkurenčních modelů NVIDIA. Zejména po dalším přetaktování. Vliv má samozřejmě fakt, že NAVI 31 čiplet je vyráběn 5nm v kombinaci s čipy na starším 6nm (N6) procesu, zatímco NV používá monolity na 4nm (N4). Efektivita tedy není u RX 7900 GRE nejlepší na trhu, ale není to žádná tragédie a má slušný chladič, aby neobtěžovala hlučností. A to i po přetaktování.
Pokud jde o chlazení, má tato Gigabyte Gaming OC edice přepínač BIOSů apod. Dva režimy s jinak stejným nastavením taktů a spotřeby. Liší se ale nastavení otáčet těch tří ventilátorů. Silent režim je nechává nízko, výměnou za vyšší teploty. OC režim preferuje nižší teploty. V praxi je rozdíl hlučnosti dost znatelný. Ani na tom OC režimu sice nejde o vyloženě hlučnou kartu, ale je trochu slyšet. Silent režim je velmi tichý. Provozování přetaktované karty doporučujeme samozřejmě na tom „OC režimu“. I přes to přetaktování na 2800/21000MHz se teploty o moc nezvýší a hlučnost zůstává na akceptovatelné úrovni.
Takže k závěrům …
|