Strana 8 z 9
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Důležitým aspektem výkonných grafik jsou samozřejmě provozní vlastnosti. Zejména spotřeba a s tím související chlazení. Nová generace výkonných grafik přichází s opravdu velmi vysokou spotřebou. Měříme průměr ze všech našich herních testů a takhle to vypadá:
Zatímco NVIDIA a její FE edice RTX 3070 vykazuje dobrou efektivitu, což je jako marketingový produkt jejím účelem, realita většiny RTX 3070 bude mnohem horší. I o desítky W. Gigabyte GAMING OC verze není žádnou extrémně přetaktovanou edici, přesto žere o více jak 30W více a stejně je to i u dalších edic, které jsme zatím mohli vyzkoušet. To však znamená, že AMPERE RTX 3000 udělaly v praxi poměrně malý generační posun, pokud jde o efektivitu, protože spotřeba RTX 2000 s nižším výkonem je také o něco nižší ne u RTX 3070, zatímco ta se blíží spotřebě RTX 2080 Ti, která má velmi podobný výkon.
Gigabyte používá svůj GAMING OC design (stejný chladič) na všechny současné výkonné Radeon i NVIDIA modely, a tak není z hlediska provozních vlastností příliš velký rozdíl mezi nimi, co do teplot a hlučnosti.
Gigabyte používá přeci jen o něco větší pasiv s mohutnými heatpipe. Celkové rozměry proti FE jsou ale podobné, GB verze je jen o pár mm větší. Výsledkem je přesto o několik °C chladnější karta a ještě o trochu tišší. I když ten rozdíl je už malý, je to tichá karta. Je tu také režim SILENT, který nechá kartu běžet na vyšší teploty a záměrně drží otáčky ventilátorů níže. Výsledkem je opravdu velmi tichý provoz, ale o něco vyšší teploty. Výkon je ale prakticky stejný.
Taktování u RTX 3000 grafik prakticky neexistuje. NVIDIA kvůli konkurenčnímu AMD žene čipy a karty hodně vysoko už v základu. Gigabyte svou edici přetaktovalo, ale výsledek v praxi je kolem 2% proti FE verzi, za cenu více jak 30W vyšší spotřeby. Další taktování je velmi limitované. Karta má posunutý limit spotřeby v základu a víc prostě nejde. Takže běžnými metodami se v závislosti na kusu dá dosáhnout stabilních taktů kolem 2100MHz, což je ale velmi malý posun proti tomu, na čem karta již běhá v základu (kolem 2000MHz). Paměti, ani tady není moc kde brát. 8GB GDDR6 na 14GHz, jdou posunout na zhruba 16,4GHz. Spotřeba stoupla o dalších 20W, ale výkon narostl jen o 4-5%, což je zanedbatelné. Chlazení to ale zvládá stále slušně. Nicméně obecně taktování u téhle karty není nijak zajímavé a nemá žádné zásadní znatelné praktické přínosy …
Takže k závěrům …
|