Strana 9 z 11
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Důležitým aspektem výkonných grafik jsou samozřejmě provozní vlastnosti. Zejména spotřeba a s tím související chlazení. Nová generace výkonných grafik přichází s opravdu velmi vysokou spotřebou. Měříme průměr jednotlivých modelů ze všech našich herních testů, měřena je spotřeba celé PC bedny a takhle to vypadá:
Spotřeba nových grafik roste. A v případě RTX 4090 a jejích 450W, už podle mého názoru překročila rozumnou mez. Ta spotřeba má pochopitelně totiž přímý vliv na to, kolik tepla pumpujete grafikou do místnosti. A PC s takto žravou grafikou už vytváří extrémně nepříjemné klima v běžně velké místnosti. U nereferenčních OC variant je spotřeba ještě vyšší, běžně mají až k 500W. Nicméně spotřeba hodně kolísá hra od hry, v závislosti na tom, jak moc výkon karty limitují jiné věci. Jednoduše pokud je z nějakého důvodu karta limitována a nemůže poskytovat tolik FPS kolik sama zvládne, tak spotřeba je výrazně níže. Pokud ale limitována není, je těch cca 440-450W celkem běžná spotřeba. Což je šílené a velmi nepříjemné v běžně velké místnosti. A pozor karta má ještě vyšší spotřebu, pokud používáte RayTrecing, kdy běží i ta výpočetní část GPU, což spotřebu dokáže ještě výrazně navýšit a to až k 500W.
Z hlediska efektivity pak díky nárůstu výkonu došlo k zásadnímu zlepšení u nové generace obou výrobců. U RTX 4090 je to zlepšení masivní, což dokazuje, že 8nm výroba SAMSUNG nebyl prostě ideální a proti 5nm TSMC je to výrazný rozdíl.
Jinak s ohledem na spotřebu musíme pochválit chlazení Gigabyte. Ano, tady pochopíte, proč je ta karta tak strašně obrovská. Jednoduše musí těch 440 – 470W TDP uchladit a musí mít i rezervu, když je tu možnost jít až na 600W limit při OC. Z hlediska hlučnosti jde o překvapivě tichou kartu, speciálně v SILENT BIOS nastavení je prakticky bezhlučná (jen lehce cvrlikají cívky). Ozve se až v OC režimu, kdy otáčky ventilátorů jsou výše, ale není to ještě vyloženě hlučné. Zkrátka na 450+W grafiku je to velmi dobré chlazení, což však bohužel neřeší ten problém s tím generovaným teplem směrem do místnosti.
Přestože sama NVIDIA zjevně žene věci daleko přes rozumný limit, protože RTX 4090 karta stažená na 350W má jen v průměru o 5-7% méně výkonu než na těch 450W, je zde další OC potenciál. Původně totiž NVIDIA plánovala uvedení 650W verze orvnou, čehož se stále nevzdala a bude to téměř určitě TDP chystané RTX 4090 Ti, jež bude o cca 10% výkonnější.
Gigabyte a další výrobci tedy u svých OC edic mají možnosti zvýšit limit i na a někdy dokonce přes 600W. Samozřejmě se snaží mít tam rezervu a nejít výše, jelikož 650W je oficiální maximum toho nového napájecího konektoru. A ten má většina karet „jen“ jeden. Existují ale už i RTX 4090 se dvěma 16-pin, a limity tedy přes 650W, kdy jsou přípravou pro tu RTX 4090 Ti. V tomto případě u současné Gigabyte Gaming RTX 4090 OC je jeden konektor a limit je tedy 600W. Co to znamená v praxi?
Dokázali jsme posunout takt až na 3000MHz stabilně a 24GHz dostat z pamětí. Spotřeba samozřejmě vzroste, ale opět hodně záleží, jak moc je karta limitována procesorem apod. V podmínkách, kdy není, tak spotřeba vzroste běžně o 100W a výkon o cca 3 až 4%. Což samozřejmě není příliš efektivní. Generované teplo je ohromné, karta už jednoznačně plní funkci přímotopu. Chlazení samotné karty to sice zvládá relativně dobře, ale slyšet samozřejmě je a v běžně velké místnosti budete muset i v zimě prostě větrat.
Podívejme se na další věci.
|